Neler Yeni

Hristiyanlık neden yanlış?

Bura.K

80+ Silver
Başkalarının görüşüne-inancına saygı göstermeyip "saygı" beklemek anca siz gibi süslümanlara yakışırdı zaten.
Adamdan kanıt istiyoruz (ister A ister B dini olsun fark etmez) gelip dini kitaptan kanıt göstermeye çalışıyor.
Ya ona bakılırsa Pinokyo'da gerçek? :D

Dünyada bir sürü din var, siz şu anda milyarlarca kişinin inandığı dini-görüşü hakaret boyutuna gelecek sözler ediyorsunuz.
Sizin söylediklerinizi bir Hristiyan, İslam için söylese yeri inletirdiniz. Alın size "empati" yapma yolu.

Ya arkadaş "Din" meselesi yüzünden ülke gelişmiyor resmen. Tartışacak daha mantıklı şeyler de var.
Bırakın isteyen istediğine inansın, niye hep çürütme-kanıtlama derdindesiniz.
Adı üstüne "Din" ya "din" :D

Ayrıca "başka görüşlere-fikirlere-dinlere saygılı olun" mesajıma gülücük atan sözde Müslüman arkadaşı da sahneye davet etmek istiyorum, gelip neden komik olduğunu açıklarsa memnuniyet duyarım. Hem hoşgörü dini olduğunu savunup hemde saygı duyulması söylendiğinde gülüp kızıyorsa belli ki bariz bir "anlama" ve "algılama" sorunu vardır.

TamerKs

80+ Silver
Başkalarının görüşüne-inancına saygı göstermeyip "saygı" beklemek anca siz gibi süslümanlara yakışırdı zaten.
Düzgün konuş, saygısızlık süslümanlara yakışır ne demek? saygısızlık yapanlardan ne farkın kaldı söyler misin? seninde yaptığın hakaret değil mi? hemde 2 milyar insana

hakaret boyutuna gelecek sözler ediyorsunuz.
Herhangi bir hakaret yok sadece akıl yürütme var, emin olmak için konuyu bir daha okuyabilirsin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Adamdan kanıt istiyoruz (ister A ister B dini olsun fark etmez) gelip dini kitaptan kanıt göstermeye çalışıyor.
kitap dışından da örnek verebilirim, dikkatlice okumanı istiyorum sadece.

Biliyorsundur insan vücudunda ortalama 60 trilyon hücre var ve bu hücrelerin içeresinde DNA dediğimiz bir Nükleozit var gel bunu fiziksel bir şekilde inceleyelim, çift sarmal adını verdiğimiz 2 şeridin birbiri etrafında böyle örülmüşçesine ve bu şeritlerin birbirine monikler bir köprüyle bağlandığını biliyoruz ve bunun altyapısı oluşturanlara da nükleobaz diyoruz doğru mu?

Nükleobazlar bir araya gelerek nükleoasitleri, nükleoasitler bir araya gelerek nükleotitleri nükleotitler bir araya gelerek nükleoitasitleri yani DNA yı oluşturuyor.

insan vücudunda takriben 60 trilyon hücre var demiştik, ve bilimsel olarak ortalama bir DNA nın içersinde 20000 sayfa yani 46 ciltlik bir ansiklopedi kadar bilgi var yani senin göz rengin saç şeklin gibi özellikleri barındıran bilgi var. Dünyanın en büyük ansiklopedisi Ana Britannica diye bir ansikleopedi var duydun mu daha önce? bu adam dünyanın en büyük ansikleopedisi 40000 sayfalık ansikleopedi yazabilmiştir sadece. Şimdi bu dünyadaki en büyük ansiklopediden daha fazla bilgi zaten DNA nın içersinde yerleştirilmiştir bunu mikroskopla görebilirsin. Şimdi bütün dünyayı toplasan bu DNA nın içersindeki ansikleopedinin tasadüfen yazıldığını ikna edebilir misin?

şimdi bir odaya bir kalem ve bir kağıt koysak 1000 yıl kapıyı kapatsak düzenli bir a harfi yazıldığını görsek tesadüf sonucu olmuş diyebilir miyiz? a harfini bilen bir ilim sahibi olmak zorunda mı? aynı zamanda a harfini yazmayı veya yazmamayı tercih edecek bir irade sahibi olmak zorunda mı? aynı zamanda o a harfini yazabilmek için eline kalem alıp o kalemi hareket ettirecek bir kudrete sahip olmak zorunda mı? o zaman ilim, irade ve kuvvet sahibi bir zat olmak zorundadır. Aynı zamanda da DNA nın içersinde olduğu gibi adenin timini stozini guanneni ve o sarmal da yaratabilecek ve DNA nın içersinde 20000 sayfayı yazabilen bir ilim, kudret ve irade sahibi bir zat olmak zorundadır diyoruz. Kısacası bu DNA nın yazılması bir tesadüf değildir. Dünyada bilinen 4 seçenek vardır, ya tesadüfler bunu meydana getirdi ya elementler bunu meydana getirdi ya sebepler bunu meydana getirdi veya sonsuz bir ilme sahip bir yaratıcı bunları meydana getirmiştir diyebiliriz.

az önce saydığım seçeneklere gelelim, tesadüf sonucu yazılmış olabilir mi? kudreti olmayan elementler bunu yazabilir mi? olayları bunları yazılmasına sebep olabilir mi? mesela rüzgar esti 100 cümle yazıldı gibi bir şey olabilir mi?

O zaman 4. seçenek ve son seçenek olmak zorunda yani biz buna Allah diyoruz, bir yaratıcı olmak zorundadır diyoruz.

Son düzenleme:

cerrahh

80+ Bronze
Düzgün konuş, saygısızlık süslümanlara yakışır ne demek? saygısızlık yapanlardan ne farkın kaldı söyler misin? seninde yaptığın hakaret değil mi? hemde 2 milyar insana

Herhangi bir hakaret yok sadece akıl yürütme var, emin olmak için konuyu bir daha okuyabilirsin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

kitap dışından da örnek verebilirim, dikkatlice okumanı istiyorum sadece.

Biliyorsundur insan vücudunda ortalama 60 trilyon hücre var ve bu hücrelerin içeresinde DNA dediğimiz bir Nükleozit var gel bunu fiziksel bir şekilde inceleyelim, çift sarmal adını verdiğimiz 2 şeridin birbiri etrafında böyle örülmüşçesine ve bu şeritlerin birbirine monikler bir köprüyle bağlandığını biliyoruz ve bunun altyapısı oluşturanlara da nükleobaz diyoruz doğru mu?

Nükleobazlar bir araya gelerek nükleoasitleri, nükleoasitler bir araya gelerek nükleotitleri nükleotitler bir araya gelerek nükleoitasitleri yani DNA yı oluşturuyor.

insan vücudunda takriben 60 trilyon hücre var demiştik, ve bilimsel olarak ortalama bir DNA nın içersinde 20000 sayfa yani 46 ciltlik bir ansiklopedi kadar bilgi var yani senin göz rengin saç şeklin gibi özellikleri barındıran bilgi var. Dünyanın en büyük ansiklopedisi Ana Britannica diye bir ansikleopedi var duydun mu daha önce? bu adam dünyanın en büyük ansikleopedisi 40000 sayfalık ansikleopedi yazabilmiştir sadece. Şimdi bu dünyadaki en büyük ansiklopediden daha fazla bilgi zaten DNA nın içersinde yerleştirilmiştir bunu mikroskopla görebilirsin. Şimdi bütün dünyayı toplasan bu DNA nın içersindeki ansikleopedinin tasadüfen yazıldığını ikna edebilir misin?

şimdi bir odaya bir kalem ve bir kağıt koysak 1000 yıl kapıyı kapatsak düzenli bir a harfi yazıldığını görsek tesadüf sonucu olmuş diyebilir miyiz? a harfini bilen bir ilim sahibi olmak zorunda mı? aynı zamanda a harfini yazmayı veya yazmamayı tercih edecek bir irade sahibi olmak zorunda mı? aynı zamanda o a harfini yazabilmek için eline kalem alıp o kalemi hareket ettirecek bir kudrete sahip olmak zorunda mı? o zaman ilim, irade ve kuvvet sahibi bir zat olmak zorundadır. Aynı zamanda da DNA nın içersinde olduğu gibi adenin timini stozini guanneni ve o sarmal da yaratabilecek ve DNA nın içersinde 20000 sayfayı yazabilen bir ilim, kudret ve irade sahibi bir zat olmak zorundadır diyoruz. Kısacası bu DNA nın yazılması bir tesadüf değildir. Dünyada bilinen 4 seçenek vardır, ya tesadüfler bunu meydana getirdi ya elementler bunu meydana getirdi ya sebepler bunu meydana getirdi veya sonsuz bir ilme sahip bir yaratıcı bunları meydana getirmiştir diyebiliriz.

az önce saydığım seçeneklere gelelim, tesadüf sonucu yazılmış olabilir mi? kudreti olmayan elementler bunu yazabilir mi? olayları bunları yazılmasına sebep olabilir mi? mesela rüzgar esti 100 cümle yazıldı gibi bir şey olabilir mi?

O zaman 4. seçenek ve son seçenek olmak zorunda yani biz buna Allah diyoruz, bir yaratıcı olmak zorundadır diyoruz.
hocam anlattıkların doğru ama onlara bu şekilde anlatman bir şey ifade etmiyor. diyorlar ki bunlar bir anda olmadı milyon yıllar sürdü, vücudumuzun böyle olması gerekti böyle oldu. bu sisteminde bir düzeninin olması akıllarına gelmiyor.

Bura.K

80+ Silver
Ben 2 milyar insana süslüman demedim. Kendinizi Süslüman görüyorsanız bu benim sorunum değil. İsim bile vermedim :D
Hakaret var dememişim zaten. Tekrar oku.
Ayrıca o cümleyi sadece inancı olanlar için söylemedim.
Ateist veya başka görüşe mensup arkadaşlar da hakaret boyutuna gelecek şeyler söylüyor. Konunun 1. sayfasına bakarsanız anlarsınız.

Bilim ikna etmeye çalışmaz, açıklar ve bunu teorilerle kanun haline getirir.
Ayrıca "tesadüfen" oluştuğuna inanıp inanmamak size kalmış. Bununla ilgili binlerce makale var.
İsterseniz makalelerle hazırlanmış bir yazıyı atabilirim.

DNA üzerinden İslam'ı veyahut başka dinlerin Tanrılarını kanıtlayamazsınız.
Yazdığınız şeyler safsafatadan ibaret. Aynı "bu kalemin bir yaratıcısı varsa..." saçmalığı gibi.
Yaratıcıyı böyle basit şeylere indirgerseniz kendinizi küçük düşürmüş olursunuz, bunu ben değil siz yapıyorsunuz.
Ayrıca DNA bile kusursuz değildir. Kendi kendine kanser hücresi üreten, kendini öldüren veya farklı şekillere sokabilen bir yapı birimidir. Aynı evren, kainat gibi.
Bir olgunun hakkında 20000 sayfa yazılması yaratıcıyı kanıtlamaz. Ek olarak DNA'nın tam olarak nasıl evrimleştiğini bilmiyoruz ama şunu unutmayın bundan 10-20 yıl önce de DNA hakkında pek çok şey bilmiyorduk ama çoğunu bugün çözdük. Yani 10-20 yıl sonra ne olacağını ve nelerin çözüleceğini kimse bilemez. Teknoloji ve bilim çok hızlı gelişiyor. DNA'nın gelişimi ve evrimseli hakkında tezler var, çoğu destekleniyor ama %100 kanun diyebileceğimiz bir şey gelişmedi daha. Zaman gösterecek.
Ama bu açığı bilipte bu açıktan yararlanmak sizin için saçma olur. Eninde sonunda DNA'nın gelişimi çözülecektir.

Elbette tesadüf olabilir.
Bakın ben burada Yaratıcıyı çürütmeye çalışmıyorum çürütemem de. Sadece "tesadüf" yolunun olduğunu ve her zaman olmaya devam edeceğini belirtiyorum. Bana kalırsa hepsinin olma olasılığının yüzdesi aynı.

Tanrı olabilir ama bu Tanrı "Allah" olmayabilir.

Ben Agnostik bir bireyim, bunu düşünerekten mesaj yazarsanız müteşekkir olurum.
hocam anlattıkların doğru ama onlara bu şekilde anlatman bir şey ifade etmiyor. diyorlar ki bunlar bir anda olmadı milyon yıllar sürdü, vücudumuzun böyle olması gerekti böyle oldu. bu sisteminde bir düzeninin olması akıllarına gelmiyor.
Sistemde bir düzen falan yok. Uydurmayın lütfen. Evrende, insan vücudunda ya da direkt her yerde bir kaos vardır.
Evrende kütle çekim kanunu var diye onu düzenli sayamazsınız.

TamerKs

80+ Silver
Kendinizi Süslüman görüyorsanız bu benim sorunum değil. İsim bile vermedim :D
Kendimi süslüman görmüyorum ama sen hep müslüman kitleye süslüman demeye çalışıyorsun bunu önceki mesajlarında da görmüştük. Açık açık hakaret etmişsin seninde her ne kitleyse artık o kitleye saygısız demişsin.
Ülkenin sadece %15 kadarı şeriat istiyormuş. Yarısı(?) zaten süslüman.
yani bu çıkarımı yapmak için dahi olmaya gerek yok ne yapmaya çalıştığın çok belli.
Özür dilerim, yanlış anlatım biçimi seçmişim.

He dalga geçiyorsunuz sandım ben pardon. Özür dilerim

Ben sizi yanlış anlamışım, kusura bakmayın.

Benim hatam, kusura bakmayın. Boşluğuma geldi, Özür dilerim :/

Hakaret var dememişim zaten
Hakaret boyutunda demişsin işte hep yaptığın gibi ben zaten dememiştim muhabbeti yapıyorsun yine.

Sadece "tesadüf" yolunun olduğunu ve her zaman olmaya devam edeceğini belirtiyorum. Bana kalırsa hepsinin olma olasılığının yüzdesi aynı.
Aklın ve mantığınla her şeyin tesadüf olduğuna kanaat getirmişsen saygı duyarım daha yazabileceğim şey yok. Sana göre 60 Trliyon hücrenin dizilişi tesadüfmüş.
Sadece tanrının neden var olması gerektiğini açıkladım yazıda, neden Müslümanlık diye sorarsanız sizin için cevaplayabilirim ama önce Tanrı var fikrini kabul etmen lazım.
Bununla ilgili binlerce makale var.
İsterseniz makalelerle hazırlanmış bir yazıyı atabilirim.
Tesadüfen yapılmış olmasına kanıt olarak bir makaleyi okumak isterim açıkçası.

Son düzenleme:

Bura.K

80+ Silver
Kendimi süslüman görmüyorum ama sen hep müslüman kitleye süslüman demeye çalışıyorsun bunu önceki mesajlarında da görmüştük.
Ben hiçbir mesajımda Müslümanlara hakaret etmedim. Saygı göstermeyenlere laf attım, eğer bunlardan değilseniz boş boş iftira atmayın. Varsa getirin alıntılayın mesajı.
yani bu çıkarımı yapmak için dahi olmaya gerek yok ne yapmaya çalıştığın çok belli.
Siz "Süslüman" kelimesini bilmiyorsunuz herhal. Müslüman olduğunu söyleyen ama namaz kılmayan, akol ve haram şeyler tüketen kişilerdir. Ya da sözde Dini olarak türban takıp zina yapanlar gibi gibi çoğalır bu tür örnekler. Ülkenin yarısı(?) Süslüman ve evet, bu doğru. Camiler bile adamakıllı dolmuyor, kendinizi kandırmayın. Şeriat isteyen %15 bile yoktur bu arada :D Zaten "yarısı" derken "?" koymuşum. Fazlada olabilir azda.
Aklın ve mantığınla her şeyin tesadüf olduğuna kanaat getirmişsen saygı duyarım daha yazabileceğim şey yok. Sana göre 60 Trliyon hücrenin dizilişi tesadüfmüş.
Bana göre değil, oku da yorum yap.
Elbette tesadüf olabilir.
Bakın ben burada Yaratıcıyı çürütmeye çalışmıyorum çürütemem de. Sadece "tesadüf" yolunun olduğunu ve her zaman olmaya devam edeceğini belirtiyorum. Bana kalırsa hepsinin olma olasılığının yüzdesi aynı.

Ben Agnostik bir bireyim, bunu düşünerekten mesaj yazarsanız müteşekkir olurum.

Sadece tanrının neden var olması gerektiğini açıkladım yazuda, neden müslümanlık diye sorarsanız sizin için cevaplayabilirim ama önce Tanrı var fikrini kabul etmen lazım.
Tanrı fikrini kabul etme gibi bir yükümlülüğüm yok. Açıklayacaksan açıkla. Ben kesin bir kanıt olduğu sürece Tanrıya zaten inanırım.
Ben Tanrının ne çürütülebileceğini ne kanıtlanabileceği görüşündeyim.
Tesadüfen yapılmış olmasına kanıt olarak bir makaleyi okumak isterim açıkçası.
Farklı sitelerden atacaktım normalde (yabancı makaleler)
Ama bu site türkçeleştirip özetlediğinden ve kaynakça bıraktığından burayı öneriyorum. Aşağıda 240 Maddelik Kaynakça mevcut.
15. Paragraftan sonra DNA-Canlılık konusuna giriyor.

Sizin neye inandığınız benim umurumda bile değil.
Başkaların görüşlerine ve inançlarına laf atmadığınız sürece istediğinizi yaşayın.
Baştan beri zaten bu fikirdeyim.

TamerKs

80+ Silver
bıraktığından burayı öneriyorum
Evrim ağacından bilgi geldi .d
Aşağıda 240 Maddelik Kaynakça mevcut.
15. Paragraftan sonra DNA-Canlılık konusuna giriyor.
Attığın yazıyı okumuş olmana inanamıyorum resmen. mesela "Peki neden bunlar oluştu? Bu, tam olarak doğru bir soru değildir, çünkü cevap "hiçbir nedenle"dir. İnsanlar, hayatlarında "amaç" olmasını isterler. Evet, hayatta olmanıza amaç biçebilirsiniz (ibadet etmek, tüm ülkeleri görmek, bilimi geliştirmek, barışı sağlamak, vs.); ancak bunların hiçbirinin doğa ve Evren için en ufak bir değeri bulunmamaktadır." denilmiş evrim ağacının makalesinde ve kaynak olarak DNA nın oluşu ve dizilişi hakkında detaylar verilmiş? Kaynak ne alaka?
Binlerce makale var bu konuyla ilgili demişsin bu bana mantıklı gelmedi, farklı bir makale atma şansın var mı? DNA tesadüfen oluştu yazan bir makale?

Bura.K

80+ Silver
Evrim ağacından bilgi geldi .d
Kaynakça paylaşıyor ve özeti güzel çıkarıyor. Sevmeyebilirsiniz, sizin tercihiniz.
Attığın yazıyı okumuş olmana inanamıyorum resmen. mesela "Peki neden bunlar oluştu? Bu, tam olarak doğru bir soru değildir, çünkü cevap "hiçbir nedenle"dir. İnsanlar, hayatlarında "amaç" olmasını isterler. Evet, hayatta olmanıza amaç biçebilirsiniz (ibadet etmek, tüm ülkeleri görmek, bilimi geliştirmek, barışı sağlamak, vs.); ancak bunların hiçbirinin doğa ve Evren için en ufak bir değeri bulunmamaktadır." denilmiş evrim ağacının makalesinde ve kaynak olarak DNA nın oluşu ve dizilişi hakkında detaylar verilmiş? Kaynak ne alaka?
Binlerce makale var bu konuyla ilgili demişsin bu bana mantıklı gelmedi, farklı bir makale atma şansın var mı? DNA tesadüfen oluştu yazan bir makale?
Yalnız ben DNA-RNA'nın "tesadüf" olduğunu savunmuyorum. Tesadüf olabileceğini savunuyorum ki attığım yazıda benzerini söylüyor.
Yukarıda yüz kere söylediğimden dolayı tekrar söyleme gereği duymamıştım.
Zaten Evrim Ağacı yazarları falan bildiğim kadarıyla Deist. Çağrı ağabeyde dahil.
Benimle benzer görüşleri paylaşıyorlar.
Yukarıda dediğim gibi "DNA'nın tesadüfen oluştuğuna dair %100 kesin bir belge yok, ama bu ileride olmayacağını göstermez. Bundan 10 yıl öncede DNA hakkında bir çok şeyi bilmiyorduk."
unutmayın bundan 10-20 yıl önce de DNA hakkında pek çok şey bilmiyorduk ama çoğunu bugün çözdük. Yani 10-20 yıl sonra ne olacağını ve nelerin çözüleceğini kimse bilemez. Teknoloji ve bilim çok hızlı gelişiyor. DNA'nın gelişimi ve evrimseli hakkında tezler var, çoğu destekleniyor ama %100 kanun diyebileceğimiz bir şey gelişmedi daha. Zaman gösterecek.

Yazdıklarımı baştan sonra tekrar okursanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Tutturmuşsunuz "sen tesadüfçüsün" deyip duruyorsunuz. Yazdıklarımı okumadan es geçtiğinizi düşünmeye başladım.

Marginale

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
603
İsim
Muhammed emin efe
Kaynakça paylaşıyor ve özeti güzel çıkarıyor. Sevmeyebilirsiniz, sizin tercihiniz.

Yalnız ben DNA-RNA'nın "tesadüf" olduğunu savunmuyorum. Tesadüf olabileceğini savunuyorum ki attığım yazıda benzerini söylüyor.
Yukarıda yüz kere söylediğimden dolayı tekrar söyleme gereği duymamıştım.
Zaten Evrim Ağacı yazarları falan bildiğim kadarıyla Deist. Çağrı ağabeyde dahil.
Benimle benzer görüşleri paylaşıyorlar.
Yukarıda dediğim gibi "DNA'nın tesadüfen oluştuğuna dair %100 kesin bir belge yok, ama bu ileride olmayacağını göstermez. Bundan 10 yıl öncede DNA hakkında bir çok şeyi bilmiyorduk."

Yazdıklarımı baştan sonra tekrar okursanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Tutturmuşsunuz "sen tesadüfçüsün" deyip duruyorsunuz. Yazdıklarımı okumadan es geçtiğinizi düşünmeye başladım.
Tesadüf olduğunu savunmak ve tesadüf olabileceğini savunmak aynı şey önce onu kafana sok dostum. İkinci olarak bir Dine inanmak için %100 kanıt istiyorsun ama %100 kanıta sahip olmayan bir şeye ilerde belki olur diyerek ünanıyorsun. Tiyatro bu kadar dediğim şeylerin sadece başını okuyup ovovov dono kotopton ornok voroyo diyecek kadar veteran grubusunuz. İstediğin yerinle anlayabilirsin. Saygı saygı diye anırıp insanlara Süslüman diyorsun sonra üstüne alınmak isteyen alınsın diyorsun. Bende üstüne alınmak isteyen diyorum o zaman. Saygı diye zırvalamazsan sevinirim çünkü sizde zerre saygı yok sıkışınca saygı ortaya çıkıyor bir anda. Bundan 10 yıl önce DNA hakkında bir şey bilmiyorduk diyorsun, Kur-an'da anne karnında ki 3 evreden tut demirin dünya kabuğuna nasıl geldiğine kadar anlatılıyor. Güya İslam'ı bilimden uzak bir din gibi göstermeye çalışıyorsunuz. Ultrason cihazını bulan adam bile Kur-an'dan etkilenipğ İslam'a geçmiş bir insan siz bilim hakkında bir şey diyecek konumda mısınız sizce? Bende kaynakça paylaştım, kendin diyorsun ki benim dediklerime gülücük atıyorsunuz, kendin niye beni açıklamama gülücük atıyorsun o zaman 2 gram evrim ağacı kaynaklı bilgin ile? He şimdi çıkıp dersiniz Kur-an'a belki sonradan yazıldı bu anne karnında ki karanlık 3 evre veya demir elementi ile ilgili olan şeyler diye kaynak vereyim. Karbon testi ile 6. yy da yazılmış Kur-an'ın günümüzde ki ile aynı olduğunu da lafınıız söylemeden cevabını vereyim. Bir daha da demogoji yapma saygı saygı diye anırıp olumsuz gördüğünüz hareketleri önce kendiniz yapmayın.

Bura.K

80+ Silver
Tesadüf olduğunu savunmak ve tesadüf olabileceğini savunmak aynı şey önce onu kafana sok dostum.
İlk önce dostun değilim, ikinci olarak aynı şey değil.
İkinci olarak bir Dine inanmak için %100 kanıt istiyorsun ama %100 kanıta sahip olmayan bir şeye ilerde belki olur diyerek ünanıyorsun. Tiyatro bu kadar dediğim şeylerin sadece başını okuyup ovovov dono kotopton ornok voroyo diyecek kadar veteran grubusunuz. İstediğin yerinle anlayabilirsin. Saygı saygı diye anırıp insanlara Süslüman diyorsun sonra üstüne alınmak isteyen alınsın diyorsun. Bende üstüne alınmak isteyen diyorum o zaman. Saygı diye zırvalamazsan sevinirim çünkü sizde zerre saygı yok sıkışınca saygı ortaya çıkıyor bir anda. Bundan 10 yıl önce DNA hakkında bir şey bilmiyorduk diyorsun, Kur-an'da anne karnında ki 3 evreden tut demirin dünya kabuğuna nasıl geldiğine kadar anlatılıyor. Güya İslam'ı bilimden uzak bir din gibi göstermeye çalışıyorsunuz. Ultrason cihazını bulan adam bile Kur-an'dan etkilenipğ İslam'a geçmiş bir insan siz bilim hakkında bir şey diyecek konumda mısınız sizce? Bende kaynakça paylaştım, kendin diyorsun ki benim dediklerime gülücük atıyorsunuz, kendin niye beni açıklamama gülücük atıyorsun o zaman 2 gram evrim ağacı kaynaklı bilgin ile? He şimdi çıkıp dersiniz Kur-an'a belki sonradan yazıldı bu anne karnında ki karanlık 3 evre veya demir elementi ile ilgili olan şeyler diye kaynak vereyim. Karbon testi ile 6. yy da yazılmış Kur-an'ın günümüzde ki ile aynı olduğunu da lafınıız söylemeden cevabını vereyim. Bir daha da demogoji yapma saygı saygı diye anırıp olumsuz gördüğünüz hareketleri önce kendiniz yapmayın.
Boş boş yazmışsın, uzun yazayımda bilgili gözükeyim mantığındasın galiba :D Yemin ediyorum zamanımı boşa harcadın, önceki yazdıklarımı bile okumamışsın gelmiş burada edebiyat(?) yapıyorsun. Kuran'daki 3 evre bambaşka şeyler, bunu sende biliyorsun ama inanmak istemiyorsun.

2 gram EVRİM AĞACI bilgili diyen kişi bana "wikipedia"dan "kaynak" atıyor ASGJASJGSAKGASKLGASG
Ayrıca İslam'ı bilimden uzak göstermeye yönelik tek bir lafım yok, nerenizle okuyor nerenizle anlıyorsunuz anlayabilmiş değilim.

Süslüman kimlere denir bir bak. Kelimenin sonuna "(?)" niye eklenir bir öğren, ondan sonra gel laf dalaşına gir benimle.
Ben konunun başından bu yana herhangi bir inanca ve görüşe gram saygısızlık etmedim ve laf atmadım.

Ama gelip hala inatla saygısızlık yapıyorsunuz sebebini de benim yapmamış olduğum bir şeye bağlıyorsunuz. Siz cidden şizofreniksiniz.

Marginale

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
603
İsim
Muhammed emin efe
Ya ona bakılırsa Pinokyo'da gerçek? :D

Dünyada bir sürü din var, siz şu anda milyarlarca kişinin inandığı dini-görüşü hakaret boyutuna gelecek sözler ediyorsunuz.
Sizin söylediklerinizi bir Hristiyan, İslam için söylese yeri inletirdiniz. Alın size "empati" yapma yolu.

Ya arkadaş "Din" meselesi yüzünden ülke gelişmiyor resmen. Tartışacak daha mantıklı şeyler de var.
Bırakın isteyen istediğine inansın, niye hep çürütme-kanıtlama derdindesiniz.
Adı üstüne "Din" ya "din" :D

Ayrıca "başka görüşlere-fikirlere-dinlere saygılı olun" mesajıma gülücük atan sözde Müslüman arkadaşı da sahneye davet etmek istiyorum, gelip neden komik olduğunu açıklarsa memnuniyet duyarım. Hem hoşgörü dini olduğunu savunup hemde saygı duyulması söylendiğinde gülüp kızıyorsa belli ki bariz bir "anlama" ve "algılama" sorunu vardır.
Dim meselesi yüzünden değil senin gibi kıt düşünceliler sayesinde gelişmiyor. Sebep Din değil insanlar. Sorun İslam'da olsa bilimin çıkış noktası sayılan Endülüs Emevi devleti senin gibi dogmatik düşünceli insanlardan oluşurdu Müslüman insanlardan değil:D . Sahneye davet etmene gerekyok sahne zaten benim. Ayrıca kendince yav hani hoşgörü dini idi falan diyorsun ya, işte siz hoşgörüden anlayan tipler değilsiniz. Adam size güzel dille anlatıyor ama kendinizce adamı baskı altına alıyorsunuz falan. Dün ki mesajları oku bunların tüm bilgi birikimi evrim ağacı dedim bugün sen oradan örnek verdin :). Son olarak değil çağrı abin ondan önce yüzbinlercesi Kur-an ve İslam'da açık aradı ama o zevki hiç bi zaman alamayacaksınız. Allah hidayet versin. Belki büyüdüğünüzde çağrı abinizin beyni ile değilde kendi beyniniz ile düşünürseniz o zaman konuşuruz.

Bura.K

80+ Silver
Dim meselesi yüzünden değil senin gibi kıt düşünceliler sayesinde gelişmiyor. Sebep Din değil insanlar. Sorun İslam'da olsa bilimin çıkış noktası sayılan Endülüs Emevi devleti senin gibi dogmatik düşünceli insanlardan oluşurdu Müslüman insanlardan değil:D . Sahneye davet etmene gerekyok sahne zaten benim. Ayrıca kendince yav hani hoşgörü dini idi falan diyorsun ya, işte siz hoşgörüden anlayan tipler değilsiniz. Adam size güzel dille anlatıyor ama kendinizce adamı baskı altına alıyorsunuz falan. Dün ki mesajları oku bunların tüm bilgi birikimi evrim ağacı dedim bugün sen oradan örnek verdin :). Son olarak değil çağrı abin ondan önce yüzbinlercesi Kur-an ve İslam'da açık aradı ama o zevki hiç bi zaman alamayacaksınız. Allah hidayet versin. Belki büyüdüğünüzde çağrı abinizin beyni ile değilde kendi beyniniz ile düşünürseniz o zaman konuşuruz.
Tamam tamam, git sütünü iç yat sonra gel tartış benimle. Hadi, uğraşamam seninle.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,055
Üyeler
140,756
Son üye
Mustafa Coşkuner
Top Bottom