Neler Yeni

Bir kahveye ortalama 30 TL (zamlarla 35 TL oldu) verilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Kendi düşüncemi şöyle aktarayım. Şimdi ben değil 30 TL değil 20 TL 10 TL bile verilmemesi gerektiğini düşünen biriydim.
Sonra benim depresyon sürecim falan oldu ve görüştüğüm kişi bana bir kafede kitap oku dedi.
Ek bilgi:

Kafede kitap okumak gibi bir etkinlik hem size zevk verir, hem de sıradan ve önemsiz bir insan olduğunuzu öğrenirsiniz.

Ben de dedim ki "nereye kadar bu finansal kısıtlama kendime koyduğum, biraz anı yaşayayım, arada kendimi şımartayım." Abi ben Starbucks'tan ilk kahvemi içtim ya. O zamanlar bozmamıştı bu arada. Kaliteyi düşürdüler. İlk içtiğim karamelli macchiato idi. Aşırı güzeldi. Şimdi gidip içmeyin şekerli süt gibi bir şey olmuş. Konuya gelelim. Şimdi hala da bazen insanın finansal açıdan esneklik göstererek kendine küçük hediyeler vermesi gerektiğine inanıyorum. Bu benim için her daim kahve olmuştur. Çünkü ben kendimi bildim bileli kahveyi çok seven biriyim. Menengiç ile aram yok ama...
Bu forum konusunun sorusuna geleyim?
Her zaman verilmemeli. Zira bu lükse kaçar. Bir kahve için 30 TL az para diyenleri görüyorum. Hiç de az değil. Kusura bakmayın. Evet 30 TL pek değerli bir para olmayabilir ama evde 4 liraya yapabileceğiniz kahveyi dışarıda her zaman 35 40 TL'lere içmek lükstür evet. Arada ayda bir, iki defa gidilebilir. Fakat bu kahve keyfinin evde kalması taraftarıyım. Çünkü zira daha ucuz.

Evde mocha yapabilmek için (mochayı örnek veriyorum çünkü ben mochacıyım favorimdir ) bardak başına 4 TL'den nasıl yapabilirsiniz? Eğer matematiğimde yanlışlık varsa uyarın beni lütfen.

Gerekenler:
Moka pot (109 TL)
https://www.akakce.com/moka-pot/en-ucuz-tasev-t0756-romano-6-fincan-fiyati,979264118.html
diğer bir seçenek daha görsel anlamda iyi olan ama yukarıdakine göre daha pahalı ve tek kişilik. Yukarıdaki 3 kişilik (6/2) 184 TL
Bir tane french press
Espresso kahve (fiyat performans olarak Kahve Dünyası iyi) 189 TL
https://www.trendyol.com/kahve-duny...p-3674878?boutiqueId=607241&merchantId=288235
Süt (Dost-Tam yağlı) 12 TL

Moka potu masrafa dahil etmiyorum. Çünkü o tek seferlik bir masraf. Bir kere alınacak bir ekipman.

Kahve 189 TL/1000 gr. Bir moka pot ortalama 18 gr kahve alır. 3 cup moka pot göre hesap yapıyorum. 3 cup moka pot 2 kişilik kahve çıkartır. 18 gr kahve parası/2 den bir bardağa kahve için 1,7 TL harcanıyor.
Sütü 200 ml kullanıyoruz. Çünkü Starbucks'taki gibi süt basarsak kahve değil yatmadan önce annelerimizin bize yaptığı şekerli sıcak süt içmiş oluruz. Zaten bu 200 ml süt ekstra 100 ml hacim kazanacak.
Süt 12 TL. 200 ml den 5 kişilik süt. Tek kişinin süt masrafı 2.4 TL
Toplam: 4,1 TL'ye kahve oluyor. Hadi buna gazı falan da ekleyelim. 5 TL düz hesaba bu işi kapatıyorsunuz.
French press de süt köpürtmek için.

Dışarıdaki kahve ile evde yaptığınız moka pot kahvesinin farkı ne?

• Dışarıdaki gerçek 9 barlık espresso. Evdeki 2 barlık moka pot kahvesi. Tat olarak pek bir fark olmasa da yoğunluk olarak fark var. Sonuçta biri 9 barlık basınçla hazırlanıyor biri 2 barlık basınçla.
Başka da bir farkı yok. Bu yani.

Şimdi biz kahveye değil ortama para veriyoruz diyenler olacaktır. Evet buna ben de katılıyorum. Yukarıda da dedim. Arada insanın kendine şımarıklıklar yapması gereklidir. Ama fazlası lükse kaçar.

Şimdi asıl soruya gelelim. Siz bir kahveye 35 TL (zamlarla 35 TL oldu) verir misiniz ya da verilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

DİKKAT: Eğer illa dışarıda içerim diyorsanız bari Kahve Dünyası'ndan için. Starbucks çok kötü. Dün gittim arkadaşla. O ısmarladı diye. Olm white mochası idare eder ama mochası iğrenç lan!

Juiclair0

80+ Silver
Kahvelerin efendisi

Dahası  
Reaksiyon skoru
280
İsim
Ali Güney
İlgilendiği Kategoriler
Buraya bakma.
mamamiya.png

Sanırım bana zamlar çok etki etmeyecek :D

DonanımFikir

GururumuzTürkiye
Moderatör
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
36,688
İsim
Selimhan
İlgilendiği Kategoriler
SıcakFırsatlar Bilgisayar Toplama Konu Dışı
Steam
#Samsunlu
250 Gram kahve alırken bile 10 kere düşünüyorum.
Hayatımda hiçbir kahveciye de isteyerek gitmedim.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Fazladan 2.5 TL vererek sen de gerçek kahve içebilirsin dostum.

Alıntıyı görüntüle
250 Gram kahve alırken bile 10 kere düşünüyorum.
Hayatımda hiçbir kahveciye de isteyerek gitmedim.
Peki bir kahveye 30 TL verilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Soru buydu.

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,074
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Nescafe İce/3' ü 1 arada devam. Kahveye 30 TL verilmesi saçma. Zengin olsam da kendi kahvemi kendim yaparım. Kendim yapınca daha zevkli oluyor ve sanırım psikolojik ama tadı daha çok hoşuma gidiyor. Evde latte falan yapınca da aynı

DonanımFikir

GururumuzTürkiye
Moderatör
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
36,688
İsim
Selimhan
İlgilendiği Kategoriler
SıcakFırsatlar Bilgisayar Toplama Konu Dışı
Steam
#Samsunlu
Fazladan 2.5 TL vererek sen de gerçek kahve içebilirsin dostum.

Peki bir kahveye 30 TL verilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Soru buydu.
İşte 1 kahveye vermek zaten mantıksız, 250 Gram o fiyata alınabiliyor indirimlerde. Üstüne ucuza aldığın sütü dök zaten kaliteli kahve oluyor.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İşte 1 kahveye vermek zaten mantıksız, 250 Gram o fiyata alınabiliyor indirimlerde. Üstüne ucuza aldığın sütü dök zaten kaliteli kahve oluyor.
Amazon'dan aldığım Kahve Dünyası filtre kahve 32 TL idi. Baya iyiye aldım. O kahveyle cold brew dışında bir kahve yapmayacağım.
Bardağı 32 TL olan cold brewı ben 2 TL'ye içeceğim. (250 ml kahve baz alındı)

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,074
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
30 lira kahveye vermek normal geliyor, çünkü kahveye vermiyorum, mekana veriyorum.
Şey ya bu. 2022 kendimi avutma yöntemim. 2 dolarlık kahveye 40 TL veriyorum demek yerine mekana veriyorum diyo. Mekanda bedavaya oturabiliyorsun yalnız kimse seni kaldırmıyor

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
mekana veriyorum.
Yani bunu ben de dile getirdim. Arada olabilir. Annem eğer kaliteli sohbet geçecekse 100 TL de harca sorun yok demişti bi kere bana.
Sık sık 30 TL vermek hakkında ne düşünüyorsun?

Letrion

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Kahveye 30 TL vermek saçma gelmiyor bana, ortamda oturduğumuz için değdiğini düşünüyorum fakat yinede pahalı yani. Güzel yazı olmuş eline sağlık.

mesut3467

80+ Bronze
3 ü 1 arada içenler kahve içtiğini sanıyor. Düşük oranda kahve ve yüksek miktarda şeker içeriyor. Filtre kahvelere alışamadım belki frenchpressle kullandığımdandır. Nescafe gold adamdır. Classic yokluk zamanlarında gold param olduğunda fazlaca alırım. Şimdi taze çekim kahvenin yerini tutamazlar tabii ki ama ev ortamında anca bu kadar içilebiliyor.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
938,768
Üyeler
147,603
Son üye
umutaktemur
Top Bottom