Neler Yeni

Black Friday nedir ?

morocco

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,465
İsim
enes

Nightless

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,597
İsim
Serkan FETVACI
Black Friday, ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir.[1] Gün 1932'den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar, ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday bir resmi tatil sayılmaz. Kanada ve Ingiltere'de de Black Friday günü vardır, ve Amazon gibi internet üzerinden iş yapan çeşitli şirketler de indirimli satış yaparlar. kaynak:wikipedia

Burada da gördüğünüz gibi black friday'in islam ile bir alakası yok arkadaşlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O günde, Philadelphia'da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda, bu gün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu şekilde karşılanmaktadır. Walmart gibi ünlü mağazalar her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmaktadırlar, ve işçilerin mesaisi daha yoğun geçmektedir.

Burada da neden "black" olarak anıldığı anlatılmış.
Black Friday hakkında merak edilenler. Oldukça fazla konu açıldığı için aydınlatıcı olacağını düşünüyorum.

Black Friday (Kara Cuma) nedir?
Black Friday, Amerika'da şükran gününden sonra gelen ilk Cuma gününe verilen addır. Kara Cuma 1932 yılından itibaren Noel alışveriş sezonunun başlangıç günü olarak kabul edilir. Black Friday günü Amerika'da mağazalar erken saatlerde açılarak gece geç saatlerde kapanırlar. Mağazalar ve online alışveriş platformları yüksek indirim oranlarıyla, sınırla sayıda ürünleri satışa sunmaktadırlar.

Black Friday 2020 ne zaman?
Black Friday Türkiye'de Kasım ayının son cumasına denk gelen gündür. Bazı firmalar indirimleri 1 güne sığdırmak yerine Kasım ayının son haftasına yayıyorlar. 2020 yılında Black Friday yani Kara Cuma 27 Kasım 2020 tarihinde yapılacaktır.

Black Friday İndirimi yapan mağazalar hangileridir?
Kara Cuma'da mağazalar ve online alışveriş platformları indirim yaparlar. İndirim yapan popüler online alışveriş platformları: Hepsiburada, Gittigidiyor, Amazon, N11, Trendyol, Ebebek, Boyner, Media Markt, Teknosa ve Morhipo'dur.

Black Friday günü ürünlerde ne kadar indirim oluyor?
Black Friday (Efsane Cuma) gece yarısı indirimler başlar ve gün boyu eder. Mağazalarda ve online platformlarda ürünün satış fiyatı üzerinden koşulsuz şartsız %30'a kadar indirim yapılmaktadır. Bazı firmalar yaptığı indirimlere ek olarak hediye çeki vererek alışverişini daha ucuza yapmanızı sağlıyor.

Black Friday indirimlerinin bitiş tarihi ne zaman?
Black Friday indirimleri başladıktan 24 saat sonra kampanya bitiyor. Ortalama bir gün süren indirimleri alışverişçilerin isteklerine göre mağazalar 1 gün daha uzatabiliyorlar. 2020 yılında Black Friday'in bitiş tarihi 27 Kasım 2020 saat: 24:00'dır.

Bende Nedir diye konu açarken zaten içeriğine değindiğimi düşünüyorum ama buradaki soruları ne zamandır ne oluyor nedir açıklamasını okumak yerine direk kafadaki bilgiler lanse ediliyor. Ama şuna eminim ki burada bu olayı olumsuz olarak nitelendiren bu gün için olumsuz konuşan kişi yada kişiler kendisi ya çevresinden birileri bir şeyler satın alıyor. bu gün bir habere denk geldim İstanbul bilişim ikinci vakası diye ee arkadaş bu döngüde neden zaiyat görüyorsunuz fiyat piyasadaki fiyatlara göre daha ucuz diye mi ? Tabi ki KOSKOCA EVET :) onun için kimse yok öyle böyle demesin sana da hak veriyorum yanlış anlama ;)

ardaozal

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,493
İsim
Arda Özal
Bizde kara pazar yapalım

Nightless

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,597
İsim
Serkan FETVACI
Bizde kara pazar yapalım

Söz-Müzik Mustafa Sandal ile vedalaşıyorum buradan Mezara kadar değil pazara kadar :)

Ek olarak kara Pazar diye bir kitap varmış içeriğini paylaşıyorum : İngilizceden çevrilmiştir-Black Sunday, Amerikalı yazar Thomas Harris'in 1975 tarihli bir romanı. Roman, New Orleans'taki Super Bowl sırasında teröristlerin toplu katliam yapma komplosu ve kolluk kuvvetleri tarafından durdurulması yönünde bir gerilim.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
994,710
Üyeler
157,273
Son üye
swishhy7
Top Bottom