Neler Yeni

C# Try catch kullanımı hakkında yardım ?

TahaCel

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,164
İsim
Taha yücel
İlgilendiği Kategoriler
Boş işler
Screenshot_6.png

10.sınıfa gidiyorum size göre kolay olabilir bence de kolayda derste hoca ne derse onu yapıyoruz neyse konuya geçiyorum

Şimdi bu işlemi yapınca textboxa sayı girmemiz gerekiyor doğal olarak işlem yapması işin radiobutton dan işlemi seçiyoruz + mı - neyse sonra buttona tıklayınca label da gösteriyor eyw bunu yaptık
ama textboxa rakam veya sayı girilmediğinde programı çalıştırınca hangi textboxa girmemişsek o kodda mesele textbox 2 ye girmedik sayı sayi2=convert ile devam eden kodu hata gösteriyor doğal olarak
hoca sınıfın en iyi 3cüne bir try catch araştırmamızı istedi bir şeyler anlattı da şimdi bur da anlatırsam uzar ben işi çözdüm
try ın süslü parantez kısmına kodu giriyorum yapıcağım kodları
sonra catch kısmına textboxa girilmeyince verecek uyarıyı giriyorum okey buraya kadar sıkıntı yok örnek olarak altta try komudu açtım gene

throw; yazan şeyi silmeyince program çalışmıyor silince program kusursuz çalışıyor

peki bu throw; ney oluyor buraya bir şey yazacak mıyız ne için var silmeden neden çalışmadı asıl konu bu uzun anlattım baştan anlayın diye Kısa anlatınca anlatamıyorum

Gordiac

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
885
İsim
Ramazan KOLDAŞ
Usta inan ki zerre gram bir şey anlamadım yazından biraz c# bilgim var tekrar açıklarsan yardımcı olmaya çalışırım

Gordiac

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
885
İsim
Ramazan KOLDAŞ
knk çözdüm sorunu throw; gerekli değilmiş zaten

throw fırlatmak anlamına geliyor zaten exception yani hata fırlatıyor ben kodlarında bir hata göremedim zaten sonradan anladım sorunu

TahaCel

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,164
İsim
Taha yücel
İlgilendiği Kategoriler
Boş işler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
throw fırlatmak anlamına geliyor zaten exception yani hata fırlatıyor ben kodlarında bir hata göremedim zaten sonradan anladım sorunu
işte throw; u silmeyince program çalışmıyordu silince çalışıyor video baktım adam throw; kullanmıyor ben direk try yazınca 2 kere tab bastım uğraşmadan o yüzden oldu :D

Gordiac

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
885
İsim
Ramazan KOLDAŞ
işte throw; u silmeyince program çalışmıyordu silince çalışıyor video baktım adam throw; kullanmıyor ben direk try yazınca 2 kere tab bastım uğraşmadan o yüzden oldu :D

Zaten genelde try catch işlemlerinde throw kullanılmıyor kullanılıyor ama nadiren genelde geliştiricler catch kısmına bir uyarı hazırlamaktadır .

emrecang

80+
Exception Türünü tanımlamışsın fakat bir denkliği yok yani şu şekilde "Double;" değişkenin adı olmadığı için hata vermiş olabilir. Örnek olarak aşağıdaki şeklide olmalıdır.
C#:
catch (Exception e)
{
    throw;
}

TahaCel

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,164
İsim
Taha yücel
İlgilendiği Kategoriler
Boş işler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Exception Türünü tanımlamışsın fakat bir denkliği yok yani şu şekilde "Double;" değişkenin adı olmadığı için hata vermiş olabilir. Örnek olarak aşağıdaki şeklide olmalıdır.
C#:
catch (Exception e)
{
    throw;
}
knk throw; siliyorum düzeliyor :d

emrecang

80+
Evet düzelir. Fakat bu bunun doğru yol olduğu anlamına gelmez. Sen try catch bloğu kullanmasanda zaten çalışır bir kod yazmış olursun. Düzgün öğrenmek için kolayı değil doğru olanı araştır, öğren.

TahaCel

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,164
İsim
Taha yücel
İlgilendiği Kategoriler
Boş işler
Evet düzelir. Fakat bu bunun doğru yol olduğu anlamına gelmez. Sen try catch bloğu kullanmasanda zaten çalışır bir kod yazmış olursun. Düzgün öğrenmek için kolayı değil doğru olanı araştır, öğren.
Nerden araştıra bilirim

ben bir yerde bir video izledim adam try catch kullanıyor throw; yazmıyor ben 2 kere tab yazınca çıkıyor sadece
throw; ne işe yarıyor onu hala anlamadım
ben kullanırken try ın içine kodları yazıyorum catch kısmınada throw; silip message box la yazımı yazdırıyorum bitiyorum ama thro; ne işe yarıyor bilmiyorum hala

emrecang

80+
Nerden araştıra bilirim

ben bir yerde bir video izledim adam try catch kullanıyor throw; yazmıyor ben 2 kere tab yazınca çıkıyor sadece
throw; ne işe yarıyor onu hala anlamadım
ben kullanırken try ın içine kodları yazıyorum catch kısmınada throw; silip message box la yazımı yazdırıyorum bitiyorum ama thro; ne işe yarıyor bilmiyorum hala
https://www.mshowto.org/exception-handling-throw-kullanimi-bolum-1.html burada anlatılmış

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,831
Üyeler
138,417
Son üye
dizzboy
Top Bottom