Neler Yeni

CHİPSET ARIZALI EKRAN KARTI FIRINLAMA REHBERİ (ANLATIMLI)

The Last Dragonborn

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Şimdi şöyle, eğer ekran kartında kapasitör,diyot gibi bir sorun varsa bunlar ucuza çözülüp kartı fabrika çıkışı gibi kullanmanı sağlayacak şeyler. Çünkü bunlarda sorun varsa bilki ilk şüphelenmen gereken şey bunlardır. Eğer bunlar temizse de geriye chipset kalıyor. Fırına atarsın çalışır çalışır, çalışmazsa fan fiyatına sat bi 750ti fanı olmuş 150 200 lira
Mesaj otomatik birleştirildi:

r7 370 fanı* pardon
peki öyle bir sorunun olup olmadığını nasıl anlayabilirim ve yandı demek bir kartta neyin bozulduğuna işaret

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,189
İsim
Murat Orhan
peki öyle bir sorunun olup olmadığını nasıl anlayabilirim ve yandı demek bir kartta neyin bozulduğuna işaret
Günümüz bilgisayarcıları bir ekran kartı çalışmıyorsa ''yandı'' olarak adlandırırlar. Bu hem müşteriyi baştan savma şeklidir hem de ''Anlatsam sanki anlayacak'' şeklidir. Böyle bir düşünce yapısnda oldukları içinde genelde sorunu bilseler de söylemezler. Bir teknoloji mağazasına gidip orada çalışan bir elemana sorun abi bunun önüne arkasına baksana patlak yanık akma var mı diye. O sana 2 dakika içinde bakıp söyler zaten.

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Cuneyt
Fırınlama sıkıntılı bir islem.Reballing yapmadan bilincli sekilde isitma yapilirsa gayette olabilir.Kursunlu lehimler 227 de erir. Selilozik tiner ile on temizlik yapilir.Kademe kademe ve direk chip e mudahale etmeden,once chipin cevresini olacak sekilde max 230 derece kadar (olmasi gereken sınır budur ,aksi takdirde bazi chipler patlat) konturollu olarak yani karttaki ısıyı biyandan takip ederek isitilmalidir.Recinali kaliteli flux kullanilmalidir bu sekilde olmasi gereken yere lehim eridiginde miknatis gibi yapisir,lehimler birbirine karismaz.selilozik tiner ile recina kalintilari temizlenir.chip uzerine isitirken buyuk kup seklinde alüminyum parca koyulursa ve chip etrafini alüminyum folya ile kapatilirsa hatta daha guzel olur.

Ben peçete tavsiye etmiyorum,kompanenleri koparabiliyor bu yontem.onlarca kart duzelttim bu sekilde hicbirinde problem cikmadi ve cikcaginida zannetmiyorum.senelerdir bu sekilde duzeltilip kullanilan kartlar var hic biri tekrar bozulmadi herhangi bi sikayet almadim.

Fırınlama ve bilincsizce yapilan isitma islemlerine bende karsiyim.

Elinde alet edevat olmayan bana mailden ulasabilir ucretsiz yapabilirim.
[email protected]

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,758
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Kur'an_ı Kerim - Satranç - Piano - Tenis - Anime/Manga - Klasik Müzik - Felsefe - Krunker
Fırınlama doğru bir çözüm yolu değil. İyileştirilmesi mümkün olan kartın ömrünü kısaltmaktan başka bir şey değil ve fırınlama her zaman işe yaramaz. Atıyorum sorun lehimde değil sigortalar da ise ya da biosu bozuldu siyah ekran veriyor yine boşuna pişirmiş olursun. Gider sigortayı ya da bios çipini değiştirirsin sorun hallolur ama gidip fırına atarsan elinde akşam yemeğin olur.

HydraaX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
37
İsim
Mustafa Çınar
Öncellikle mikro dalgada fırınlamak ekran kartının devrelerine zarar verebilir bu Yüzden Fön makinasıyla Çipin etrafını ısıtın yada normal fırına koyun

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
912,127
Üyeler
141,538
Son üye
Space99
Top Bottom