Neler Yeni

CPU oyunlarda max hızına çıkmıyor

DDRQ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
405
İsim
Serkan sss
selamlar
1 hafta kadar önce oyun oynarken anlık kasılma ve sonrasında oyunda atlama ve mouse hareketinde takılmalar olmaya başladı. afterburner ile kontrol ettiğimde ekran kartı %50-70 arsında olmasına rağmen işlemci %100deydi . ayarları yükselttiğimde veya düşürdüğümde işlemci yönünde bir şey değişmiyor. şimdi sorunumsa cpu mhz değeri normalde 3.5ghz(boost) kadar yükselebiliyor masaüstünde gezerken falan hwmonitor boşta 3.5e arttığını gösteriyor. ancak hangi uygulamayı açarsam açayım 3.1 ghzden yukarı çıkamıyor. daha önce de fps droplar oluyodu nvidia kaynaklıydı ancak bunun sebebini veya çözümünü bulamıyorum . cpu %100 iken bile 75 dereceyi geçmiyor ancak occt ile zorladığımda 3.1ghz olmasına rağmen 99dereceye kadar çıkabiliyor. formatladım ve tüm sürücüleri güncelledim ama sorun devam ediyor
SİSTEM: Laptop monster abra a5 12.1
cpu: i5 7300hq
gpu: gtx 1050 4gb
ram: 8gb
depolama: ssd

Güneş

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Mehmet Eren Güneş
Güç planları menüsünden yüksek performansa alarak test eder misin birde ?

• Beğen
Reaksiyonlar: DDRQ

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
selamlar
1 hafta kadar önce oyun oynarken anlık kasılma ve sonrasında oyunda atlama ve mouse hareketinde takılmalar olmaya başladı. afterburner ile kontrol ettiğimde ekran kartı %50-70 arsında olmasına rağmen işlemci %100deydi . ayarları yükselttiğimde veya düşürdüğümde işlemci yönünde bir şey değişmiyor. şimdi sorunumsa cpu mhz değeri normalde 3.5ghz(boost) kadar yükselebiliyor masaüstünde gezerken falan hwmonitor boşta 3.5e arttığını gösteriyor. ancak hangi uygulamayı açarsam açayım 3.1 ghzden yukarı çıkamıyor. daha önce de fps droplar oluyodu nvidia kaynaklıydı ancak bunun sebebini veya çözümünü bulamıyorum . cpu %100 iken bile 75 dereceyi geçmiyor ancak occt ile zorladığımda 3.1ghz olmasına rağmen 99dereceye kadar çıkabiliyor. formatladım ve tüm sürücüleri güncelledim ama sorun devam ediyor
intel işlemciler asla turbo boostu oyunda vermez örneğin bende bi aralar 9400f vardı tubo ile 4.1 ghz e çıkıyor ama oyunlarda 3.9 da sabit, yinede termal macun yenilemesi ve laptop temizlemesi yapmalısınız stress teslerindeki sıcaklıkla çok yüksek, işlemci sıcaktan kendini frenliyodur

• Beğen

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Güç planları menüsünden yüksek performansa alarak test eder misin birde ?
yüksek performansa alması hiç bir işe yaramaz zaten adamın işlemcisi ısınıyor daha çok ısınıcak öyle yaparsa.

• Beğen

samole44

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
351
İsim
Bünyamin
selamlar
ısındığı içinde olabilir laptoplarda performans çok sıkıntılı ya

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
68,244
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Epic Games
DreamRS
Discord
mehmet_yilmaz
Maalesef laptoplarin turbo hizina ulaşması oldukça nadir gerçekleşiyor...

DDRQ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
405
İsim
Serkan sss
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Muhammed Ataç
işlemciler ocsiz şekildeyse boost frekanslarına nasıl çıkacaklarına sıcaklığa göre karar verirler. Dolayısıyla senin sorunun sıcaklık, işlemcin ne kadar düşük sıcaklıkta çalışırsa o kadar daha boost frekansına yaklaşır. Kağıt üstünde verilen değerler en optimum koşuldaki max değerler denebilir.

• Beğen

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
dediğim gibi laptobun kapağını açıp güzelce temizleyin ve termal macun yenileyin, işlemci sıcaklıkları normal deil. ve bir 8gb ram daha eklemeye çalışın artık oyunlarda 8gb ram sıkıntı, 8gb ram az kaldığından drop ve takılmalara neden olabilir.

• Beğen

DDRQ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
405
İsim
Serkan sss
intel işlemciler asla turbo boostu oyunda vermez örneğin bende bi aralar 9400f vardı tubo ile 4.1 ghz e çıkıyor ama oyunlarda 3.9 da sabit, yinede termal macun yenilemesi ve laptop temizlemesi yapmalısınız stress teslerindeki sıcaklıkla çok yüksek, işlemci sıcaktan kendini frenliyodur
bende öyle düşündüm başta ama oyunlarda 75 derece üstüne çok nadiren çıkıyordu ihtimal vermedim belki de dediğiniz gibi çok akım çekip ısınmamak için frenliyordur bunu denemeliyim teşekkürler

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
  • Beğen

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
bende öyle düşündüm başta ama oyunlarda 75 derece üstüne çok nadiren çıkıyordu ihtimal vermedim belki de dediğiniz gibi çok akım çekip ısınmamak için frenliyordur bunu denemeliyim teşekkürler
oyunlarda işlemci tam yükte değildir yani tam yükte deil iken 75 derece, stress testinde her şey ortaya çıkar :).

• Beğen
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
990,622
Üyeler
156,643
Son üye
Apeironnn
Top Bottom