Neler Yeni

CS 2 oynarken mavi ekran hatası

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,727
İsim
Emre Zengin
Günaydın, amdnin hatası dediğiniz nedir? pek sanmıyorum ama ekran kartını başka bir sistemde deneyebileceğimi.
Verdiği hata amdkmdag.sys yanlış hatırlamıyorsam bütün Minidumplarında öyle görünüyordu. Kartta da donanımsal bir sorun olabilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
172
İsim
Murat
Verdiği hata amdkmdag.sys yanlış hatırlamıyorsam bütün Minidumplarında öyle görünüyordu. Kartta da donanımsal bir sorun olabilir.
Yani bu durum sürücü ile mi alakalı? donanımsal sorun mu diye başka bir sistemde test etme şansım maalesef yok ancak ekran kartı bozuk olabilir mi diyorsunuz? bir abim var aslında kartı test ettirebileceğim ama ona da bişey emanet etmek istemiyorum elini verip kolunu alıyor.
Sürücüyü de gayet düzgün yüklemekteyim direktifleriniz doğrultusunda hala nasıl sorun oluşabiliyor aklım almıyor

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,727
İsim
Emre Zengin
Yani bu durum sürücü ile mi alakalı? donanımsal sorun mu diye başka bir sistemde test etme şansım maalesef yok ancak ekran kartı bozuk olabilir mi diyorsunuz? bir abim var aslında kartı test ettirebileceğim ama ona da bişey emanet etmek istemiyorum elini verip kolunu alıyor.
Sürücüyü de gayet düzgün yüklemekteyim direktifleriniz doğrultusunda hala nasıl sorun oluşabiliyor aklım almıyor
Sürücüyle alakalı olsaydı çoktan çözülürdü. Bu kadar uğraştırmazdı. Donanımsal bir sıkıntı olduğunu düşünmekteyim.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,727
İsim
Emre Zengin
Dahası  
Reaksiyon skoru
172
İsim
Murat
Bilmiyorum hocam. Teknik servisin bakması gerek. Ya çipinde bir şey vardır ya da vramlerinde.
İş oralara giderse sıkıntılı biraz, bahsettiğim abime de güvenemiyorum mekanik bir klavyemi servise gönderme parasını dahi alıp hiçbir şey yapmamıştı en son da unutuldu gitti klavyem. Ekran kartında hiç güvenemem pcyi direkt ondan aldım ben ikinci el olarak ancak tabi ki tertemiz çiziği bile olmayan bir pc sıfırdan almış gibiyim haliyle genelde sorun falan oldu mu ona götürürüm başlarda da problem olunca bir şeyler yapmış sonra ekran kartı sallanmasın gibi bir şey demişti. Kendisine mi baktırsam acaba

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,727
İsim
Emre Zengin
İş oralara giderse sıkıntılı biraz, bahsettiğim abime de güvenemiyorum mekanik bir klavyemi servise gönderme parasını dahi alıp hiçbir şey yapmamıştı en son da unutuldu gitti klavyem. Ekran kartında hiç güvenemem pcyi direkt ondan aldım ben ikinci el olarak ancak tabi ki tertemiz çiziği bile olmayan bir pc sıfırdan almış gibiyim haliyle genelde sorun falan oldu mu ona götürürüm başlarda da problem olunca bir şeyler yapmış sonra ekran kartı sallanmasın gibi bir şey demişti. Kendisine mi baktırsam acaba
Senin ekran kartın direkt PCIe girişine takılı di mi? PCIe uzatması kullanmıyorsun yani?

Dahası  
Reaksiyon skoru
172
İsim
Murat

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,727
İsim
Emre Zengin
Kendisine sordum bu arada büyük ihtimal format sorununu çözer dedi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evet direkt takılı hocam
Sana önceden yazmıştım. Formatı atmadın mı?

Dahası  
Reaksiyon skoru
172
İsim
Murat

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,727
İsim
Emre Zengin
Hayır atmamıştım
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada bir sorunumu çözdünüz o aralıkta bios switchi değiştirdiğimden beridir normalde bilgisayar çoğunlukla kasma yapar tekrar açar kapatırım değiştiğimden beridir bu kasmalar yok
Bir formatı at bakalım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
172
İsim
Murat
Bu dediklerimin hepsini yap bakalım.
- BIOS'unu güncellemedin sanırım halen eğer güncellemediysen bu dediğim şekilde bir güncelle:
1) Öncelikle elinde bir tane 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun. Belleği FAT32 olarak biçimlendirin.
2) Buradan 5003 BIOS'unu indirin hocam. https://rog.asus.com/tr/motherboards/rog-strix/rog-strix-x570-f-gaming-model/helpdesk_bios/
3) Sonra indirdiğiniz dosyayı klasöre çıkartın, klasöre çıkarttıktan sonra ROG-STRIX-X570-F-GAMING-ASUS-5003.CAP adlı dosyayı flash belleğin içine atın.
4) Flash belleğin içine attıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve delete tuşu ile BIOS'a girin. Girdikten sonra Advanced Moda (F7) geçin. Geçtikten sonra üst tarafta Tool sekmesini göreceksin ona tıkla. Tıkladıktan sonra Asus Ez Flash 3 Utility olacak ona da tıkla. Gelen ekranda flash belleğini seç ve içindeki ROG-STRIX-X570-F-GAMING-ASUS-5003.CAP adlı dosyayı seçip BIOS'u güncelleyin.
Not: BIOS güncelleme sırasında elektrik kesilmesin ve flash bellek yerinden oynamasın.

- BIOS'u güncelledikten sonra ben aç diyene kadar şimdilik D.O.C.P'yi Profile 1 ya da Enabled olarak aktif etme!

- Şimdi temiz bir Windows 11 formatı atalım hocam.
Windows 11 Yapılımı:
1) Öncelikle elinizde en az 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun.
2) (https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows11) sayfayı alta kaydır, İSO yazan kısmından Windows 11'i seçip indir. Bu indirme işlemi bittikten sonra masaüstünde ya indirilenler klasöründe bu İSO'nuz görünecekI
3) Şimdi RUFUS adlı programı indiriyoruz. (https://rufus.ie/tr/)
4) RUFUS'u çalıştırıyoruz ve flash belleği takıyoruz. Önyükleme seçiminden indirmiş olduğunuz ISO'yu seçiyorsunuz. Sonra Disk Bölüm Düzenini GPT seçiyorsunuz, Hedef Sistem ise UEFI (CSM yok) diye görünecek. Diğer hiçbir şeye dokunmanıza gerek yok otomatik yapıyor bu ayarları sonra başlat diyorsunuz. Ondan sonra bir kaç tane daha seçenek çıkıyor 5 ya da 6 kutucuklu onları boş bırakın. (Microsoft hesabı ile oturum açmak istemiyorsan o kutucuğu aktif edebilirsin.) Bu işlem yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. Sonra format flashınız hazır olacak.
5) Flash bellek hazır olduktan sonra kasayı yeniden başlat ve durmadan F8 tuşuna tıkla. Boot menü gelecek. Gelen ekranda UEFI ...... (Flash bellek adı) yazanı seçip formata başla.
6) Format ekranı geldikten sonra işletim sistemi olarak Windows 11 Pro'yu seç. Yükseltme ve Özel ekranı gelecek. Özele tıkla. Gelen ekranda disk ya da disklerin olacak. Eğer tek bir diskin varsa oradaki bütün bölümlere teker teker tıklayıp sil de. En son Ayrılmamış Alan Sürücü 0 gibi bir disk kalacak. Ona tıklayıp sağ alttan Yeni yazana bas. Boyuta dokunmadan Uygula de. Ondan sonra en yüksek boyutlu birincil yazana tıklayıp Windows'u yüklemeye başla.

- Windows'u da tekrardan kurduktan sonra https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/x570 Buradan AMD Chipset Drivers yazanı indirip kur.
- Buradan da https://www.amd.com/en/support/grap.../amd-radeon-6900-series/amd-radeon-rx-6900-xt 23.12.1 Recommended (WHQL) yazan sürücüyü indirip kur.
- Bu ikisini yaptıktan sonra kalan sürücüleri Windows Update üstünden güncelleştirmeleri denetleyip kur hocam.
- Bunların hepsini yaptıktan sonra Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Güç Seçeneklerinden bilgisayarı Yüksek Performans olarak ayarla bakalım.

- Bu dediklerimin hepsini yaptıktan sonra da sorun yaşadığın oyunları indirip aynı sorunların tekrardan olup olmayacağına bir bak bakalım. Eğer sorun çözülür bir daha hata vb. bir sorun çıkarmazsa BIOS'a girip Ez Mode aktif iken sol alt taraftan D.O.C.P'yi Profile 1 ya da Enabled olarak aktif et. Ondan sonra F10 ile kaydedip çık. Bunu da yaptıktan sonra gene aynı oyunlarda test et aynı sorunların olup olmayacağını. Eğer olmazsa 1 hafta test et ve geri dönüş yap bakalım hocam.
Hocam w10 yükleyeceğim

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

Forum istatistikleri

Konular
987,668
Üyeler
156,191
Son üye
wqbftrwxg6532
Top Bottom