Neler Yeni

İnceleme Cyberpunk 2077 (Yılın Oyunu Olabildi mi?)

1616486142374.png

Öncelikle ilk makalemiz hayırlı olsun. Hemen birkaç bilgi verelim önceden. Oyunda çok uzun süredir oynamaktayım (Çok beğendiğim için değil, sürekli çöktüğü için). PC'de de denedim, konsolda da. Konsol olarak PS4 portu Allah'a emanet... NPC'lerin hepsi üçgen şeklinde, araçlar altıgen vs. Bir de oyuna cinsel bölgenizin boyunu ekleme gibi bir şey eklemişler. Yine bir Bugdan dolayı bu da içeri girmedi bir türlü. Yiğidin (V'nin) malı meydanda olur diyerek incelemeye geçelim.

NIGHT CITY:
Neonların ve suçların şehri.. Night City. Oyunun bir kısmını (Sadece iki bölüm) PC'de oynadığım için grafiklerden bahsedebilirim. RTX açık şekilde oynadım ve Cyberpunk'ın grafiklerinin efsane olduğunu söyleyebiliriz.
1616440839832.png

Şehir içi dizayndan bahsedersek haritası küçük. Hem de gerçekten küçük. CDPR öncesinde bize haritanın küçük olacağını belirtmişti ama bu kadar beklemiyordum. Aynı şekilde CDPR bize şehrimiz küçük ama içi dolu olacak demişti. Ben öncelikle dikey yapıların da işin içine gireceğini bekliyordum ama yine olmadı. Haritamız küçük ve içi ortalama seviye de dolu (ne çok dolu, ne de az).
1616441040082.png

Peki ya Night City nasıl bir yer? Orada yaşar mısın? Soruların cevabı kötü ve hayır. Night City ağzına kadar suç ile kaplanmış bir şehir. Night City ambiyans olarak Cyberpunk için güzel bir şehir. Kötü derken pis bir şehir manasında dedim.

HİKAYE:
Spoiler vermiyorum çünkü ağır küfür yeme ihtimalim çok yüksek. Peki böyle bir hikayeyi spoiler olmadan nasıl anlatırım? Birazdan göreceğiz. Oyunda 3 adet giriş bölümü var. Ben oyun çıkmadan oyun bizim için 3 farklı oyun olacağını düşünmüştüm ama CDPR şaşırtmadı ve bu 3 giriş bölümü sadece oyunun başını değiştiriyor (bir kaç değiştirdiği yer ver ama gereksiz). Corpo (Şirketci), Nomad (Göçebe), Street Kid (Sokak Çocuğu) olmak üzere 3 adet giriş senaryosu var. Ben Street Kid ile başladım. Ana karakterimiz V, (İstediğiniz cinsiyette olabilir. İsterseniz erkek yapıp malum şeyi eklemeyebilirsiniz) tüm o sokak çocuğu vasfından kurtulup gerçekten bir şeyleri başarmaya çalışmak istemektedir ve bunun için büyük oyunlar oynamak zorundadır. Spoiler vermeden, en kısa haliyle hikaye bu. Sıradan gelebilir ama oyunun hikayesi gayet iyi. Yan görevler ile güzel bir denge kurulmuş. Hiçbir görev amatörce yazılmamış. Her görevin üzerinde düşünülmüş. Hatta bazı yan görevler, ana görevlerden bile güzel.
Özellikle 2013 yılında yayınlanan trailer ile ilgili görev.. Gerçekten çok detaylı ve güzel olmuş. 2013 Trailerı;

Bu bölümde girdiğimiz mağazanın içine biri dalıyor. Bir kaç adamı öldürdükten sonra biz kendisini öldürüyoruz. O sırada yukarıda gördüğümüz ablama MaxTac ajanınıa çevriliyordu ve bölümde de kendisiyle karşılaşıyoruz.

Tüm görevleri burada anlatmam mümkün değil. Birazcık da karakterlerden bahsedelim;

KARAKTERLER:

Yine hepsini anlatmanın mümkün olmadığı bir bölüm daha. Birkaçından kısaca bahsedelim..

V
V dümdüz bir karakter. Ne komik, ne soğuk öyle düz bir karakter. Birkaç diyalog eklemişler ama karakterini büyük ölçüde etkilemiyor. Tıpkı Geralt'ta olduğu gibi. Belki Geralt'a göre biraz daha karakterini değiştirebiliyoruz.
1616486312956.png

Jackie Welles
İşte oyunun en neşeli karakterlerinden biri daha ama SPOILER!! çok çabuk veda ediyor bize. Öteki karakterlere göre en neşeli, komik ve sempatiği Jackie'dir. Favori karakterim Jackie.
1616486703568.png

Dexter DeShawn
Oyunun en ama en 🤬 🤬 şişko karakteri. Zaten Sinematik fragmanı izlediyseniz biliyorsunuzdur olayları. Hemen atıyorum;

1616487297118.png

Johnny SilverHand
Eklemiyordum şimdi geldi aklıma. Oyunun en manyak, havalı ve cool tiplerinden. Şimdi bir gölge gibi bizim beynimizde neden? Çünkü beynimize yüklenen çip yüzünden. Devamını oynayınca anlarsınız. Oyunda oldukça fazla görüyoruz kendisini.
1616487174511.png

Judy, Panam, Cunningham ve Lizzie.. Ve de devamı.. Sizleri seviyorum. Takamura'yı da azıcık seviyorum.

OYNANIŞ:

Şimdi bu kısmı nasıl eleştirsem bilmiyorum. Normal FPS Shooter mekanikleri var, araba sürme mekanikleri var.. Normal mekanikler işte. Araba sürme mekanikleri çok muazzam değil onu belirtelim. 2077 yılı olduğu için araçların da değiştiğini umuyorum.

TEKNİK SORUNLAR:

Evet.. Var mı bundan daha fazla buga sahip olan oyun? (Belki birkaç Bethesda oyunu.. Ya da yok) Oyun buglarla dolu. Oynuyorum, araç sürüyorum hooop.. "Cb 2077 Topu Dikti", Eee save dosyam yoksa azıcık argo laflar söyleyip tekrar oynuyorum ve yine oyun "Topu Dikiyor".
Optimizasyon denen şeyden oyunda eser yok. Hatta oyunu optimizasyon koymamışlar, o kadar.
Buglara gelirsek oyunun başından sonuna kadar, bug görmeden oynayan biri seçilmiş kişidir. Kısa bir video atalım buglar hakkında;

SON SÖZLER:

Buraya kadar okuyan gözlerinizden öperim. Oyuna genel olarak (Buglar dahil olmadan) çoğu piyasa oyunun üstünde bir yapım. Bu oyun downgrade yeme ihtimali çok düşüktü ama yedi. İlginçtir grafik olarak güzelleşti ama oynanış bakımından vasatlaştı. Her gelen yama başka bir sorun tetikledi... Patch 1.2 ile oyunun gerçekten düzeleceğine eminim. Yine Patch 1.2 yamalarını görmek için;

Son olarak oyuna verdiğim 10 üzerinden puan: 8

Ve de başlğa sadece "Cyberpunk 2077" yazacaktım, 20 Karakter sorunu yüzünden böyle bir şey yazdım.

Son düzenleme:

Skynel

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,735
İsim
Eren Yeager
@Erik Maverick
Hocam konu açtım hakkında kısmınada koymuştum ama nedense olmadı başka ne yapmak gerekiyor ki imza'mı mı kaldırmalıyım sende imza gözükmüyor hakkında gözüküyor bende de hakkında değil imza gözüküyor.

bariskarali

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,886
İsim
Barış Karalı
Yapay zekası gelişmemiş bir oyun nasıl yılın oyunu seçilecek? Bi silah sıkıyorsun herkes yere çöküyor :D Gta vice city dfe bile adamın arabasına sıkınca ya kaçıyor yada inip kavda ediyor. sen cyberpunk 2077 sin ya. Bilmem kaç sene bekledi millet seni. :D

Top Bottom