Neler Yeni

Darboğaz Nasıl çözülür

mrtuge

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
mert uge
Tüm ayarlar yüksekte ve fps sınırlaması kapalı ekran kartın tam kullanılmıyorsa ekran kartına ancak çözünürlük arttırarak yük verebiliriz. O nu da 2k monitör yapar diye düşünüyorum.
pekı bunu yapınca fps artar mı ? valo gıbı bır oyunda ben fps fazla almaya calısıyorum . ekran kartına yuk verınce fpsım mı artacak benım ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Valo gibi oyunlar zaten işlemci yiyor. O tarz oyunlara pek yapabilecek bir şey yok grafikleri yükseltincede dezavantajlı duruma düşüyorsun
pekı bu durum bılgısayar bılesenlerıne zarar verır mı mesela ıslemcıye veya ekran kartına ?

MetAnil

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Anıl Pamukçu
pekı bunu yapınca fps artar mı ? valo gıbı bır oyunda ben fps fazla almaya calısıyorum . ekran kartına yuk verınce fpsım mı artacak benım ?

pekı bu durum bılgısayar bılesenlerıne zarar verır mı mesela ıslemcıye veya ekran kartına ?
Hayır kasanın hava akışı düzgünse hiçbirşey olmaz aşırı ısınmadığı süreçte

Bünyamina

80+ Gold

Ekran kartın mesela 80 kullanılırken 100 değerine çıkacak fps artar ama 2k monitör kullandığın için biraz fps düşer.

Talat

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
243
İsim
Talat
FPS oyunlarında ne yaparsan yap darboğaz olur o işlemciyi yükseltmen gerekiyor bende aynı sorunu yaşayacagımı bildiğim için 5700x aldım apex legend de 250 fps sabit alıyordum ama ara ara anlık 50 fps lere düşüyordu cok can sıkıcı bi şey bende R7 5700x e geçtim sıfır sıkıntı şuan 5700x e iyi bir sıvı sogutma sart yalnız..

Dahası  
Reaksiyon skoru
181
İsim
Ares Blackrosa
Yapay 2k yı denedim darboğaz devam ediyor yapayla gerçek arasında fark oluyormuş sanırım birkaç kişiden öyle duydum ne kadar doğru bilmiyorum
Görüntü anlamında evet, gerçek 2K görüntü kalitesini sunmaz ancak karta gerçek 2K imiş gibi yük bindirir. Darboğaz devam ediyorsa belki oyunla alakalı bir sorun vardır, hangi oyunda ya da oyunlarda oluyor bu darboğaz?

AlevFırtınası

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
512
İsim
Alev Fırtınası
Oynadığın oyun işlemci ağırlıklıymış o yüzden gpu'yu çok kullanmıyordur. minecraft veya war thunder indir 7/24 %100 gpu kullandığını görürsün

hardbroman

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
600
İsim
Mirhan Yalçın

MetAnil

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Anıl Pamukçu
Görüntü anlamında evet, gerçek 2K görüntü kalitesini sunmaz ancak karta gerçek 2K imiş gibi yük bindirir. Darboğaz devam ediyorsa belki oyunla alakalı bir sorun vardır, hangi oyunda ya da oyunlarda oluyor bu darboğaz?
Fivem oynuyorum ben çok fazla grafik kodu vs de denediğim oluyor yük bindirmek için ama genede yetersiz kalıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
181
İsim
Ares Blackrosa
Fivem oynuyorum ben çok fazla grafik kodu vs de denediğim oluyor yük bindirmek için ama genede yetersiz kalıyor
GTA Online'da optimizasyon sorunu vardı sanırım öyle duymuştum ben de tam yük bindiremiyordum ekran kartına. FiveM'de de aynı mıdır bilmiyorum aralarında ki farkı, hiç aşina değilim GTA'ya :D

MetAnil

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Anıl Pamukçu
GTA Online'da optimizasyon sorunu vardı sanırım öyle duymuştum ben de tam yük bindiremiyordum ekran kartına. FiveM'de de aynı mıdır bilmiyorum aralarında ki farkı, hiç aşina değilim GTA'ya :D
Evet biraz sorunlu ama genel olarak diğer oyunlardada performansım çok iyi değil. Monitör değişimi ile 7 8 bine çözülürken işlemci işin içine girince am4 te x3d işlemci 1 tane olması sebebiyle am5 e geçmek zorunda kalıyorum oda maliyetleri çok fazla katlıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
181
İsim
Ares Blackrosa
Evet biraz sorunlu ama genel olarak diğer oyunlardada performansım çok iyi değil. Monitör değişimi ile 7 8 bine çözülürken işlemci işin içine girince am4 te x3d işlemci 1 tane olması sebebiyle am5 e geçmek zorunda kalıyorum oda maliyetleri çok fazla katlıyor
Yapay çözünürlük ile 2K'ya aldığında düzelmesi lazım, ona rağmen darboğaz oluyorsa ya oyunda/oyunlarda problem vardır ya da başka bir sorun vardır. Belki ekran kartının sürücüsü sıkıntılıdır daha eski/yeni sürümleri deneyebilirsin.

AM5'te de 2 tane x3D işlemci yok mu zaten? Ram, anakart ve işlemciye para vermek yerine sadece işlemciye para verip 5800x3D alabilirsin bence.

Tekrardan söyleyim normalde yapay çözünürlük ile (en azından AMD tarafında öyle) 2K'da falan ekran kartına yük bindirebiliyorsun ama Nvidia'da sorun vardır belki. Eğer sorunluysa dediğin gibi monitör almak da çözebilir sorunu emin olmamakla birlikte.

MetAnil

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Anıl Pamukçu
Yapay çözünürlük ile 2K'ya aldığında düzelmesi lazım, ona rağmen darboğaz oluyorsa ya oyunda/oyunlarda problem vardır ya da başka bir sorun vardır. Belki ekran kartının sürücüsü sıkıntılıdır daha eski/yeni sürümleri deneyebilirsin.

AM5'te de 2 tane x3D işlemci yok mu zaten? Ram, anakart ve işlemciye para vermek yerine sadece işlemciye para verip 5800x3D alabilirsin bence.

Tekrardan söyleyim normalde yapay çözünürlük ile (en azından AMD tarafında öyle) 2K'da falan ekran kartına yük bindirebiliyorsun ama Nvidia'da sorun vardır belki. Eğer sorunluysa dediğin gibi monitör almak da çözebilir sorunu emin olmamakla birlikte.
Siteden baktığımda 5800x3d ilede darboğaz gösteriyor kaynak olarak neye güveneceğim bilmiyorum

Ekler

• IMG_2192.png
    IMG_2192.png
    523.6 KB · Hit: 8
Top Bottom