Neler Yeni

Çözüldü✓ Depolamalarla ile ilgili bir sorum var detaylar konuda...

Ritim Ustası

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,074
İsim
Mehmet Yılmaz
Merhaba arkadaşlar, şimdi PC de takılı olan WD_BLACK SN850, 1TB, NVMe SSD var elimde de ayrı yeten 2 tane sata ssd var şimdi bilgisayarcı böyle bir sisteme sata ssd takma dedi hatta benim aldığım M2 SSD diye de yavaş dedi daha hızlı olan 7000/6000 lik m2 SSD ler önerdi. Sata SSD ler bu sistemi yavaşlatır dedi böyle bir şey var mı şimdi Sata SSD takarsam benim M2 SSD hızını etkiler mi?

PermaAir

80+
Yavaşlatır ama ne alaka? Gidip 50Gb dosya render etmediğiniz sürece M2 ile Sata SSD arasındaki hız farkını anlamak çok mümkün olmuyor. M2 SSD varken hiç HDD kullanmayalım o zaman bilgisayarcının mantığına göre?

Mis gibi kullanırsınız. İşletim sistemini ve sık sık kullandığınız uygulamaları yine M2 SSD'ye kurarsınız olur biter.

Ritim Ustası

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,074
İsim
Mehmet Yılmaz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yavaşlatır ama ne alaka? Gidip 50Gb dosya render etmediğiniz sürece M2 ile Sata SSD arasındaki hız farkını anlamak çok mümkün olmuyor. M2 SSD varken hiç HDD kullanmayalım o zaman bilgisayarcının mantığına göre?

Mis gibi kullanırsınız. İşletim sistemini ve sık sık kullandığınız uygulamaları yine M2 SSD'ye kurarsınız olur biter.
Bilgisayarın ve Programların ve oyunların açılış hızına etki eder mi? Ben Sata SSD ye sadece müzik, film yüklerim 250 GB dan fazla müzik var
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yada adam şunu demek istedi 3 tane m2 SSD slotun var sata ssd takacağına onları sat m2 ssd al dedi

Birde sata ssd ler güvenli midir PC ye bir şey olursa verilerimin silinmesini istemiyorum kasadan çıkardığımda verilere bir şey olur mu?

Son düzenleme:

PermaAir

80+
Bilgisayarın ve Programların ve oyunların açılış hızına etki eder mi? Ben Sata SSD ye sadece müzik, film yüklerim 250 GB dan fazla müzik var
Teorik olarak eder. Fakat bunu fark etmen bile çok zor olur özellikle müzik gibi dosyalarda.

Yada adam şunu demek istedi 3 tane m2 SSD slotun var sata ssd takacağına onları sat m2 ssd al dedi
Yani sana kalmış bir şey. Hangi model SSD'lere sahip olduğunu söylersen daha iyi bir fikir verebilirim.

Birde sata ssd ler güvenli midir PC ye bir şey olursa verilerimin silinmesini istemiyorum kasadan çıkardığımda verilere bir şey olur mu?
Modeline göre tabi ki güvenilirdir. USB Bellek gibi düşün. Kasadan çıkarınca da verilere bir şey olmaz. Tabi kasaya bir şey olursa demişsin fakat bu olacak şey SSD'ye denk gelirse sorun yaşayabilirsin.

Ritim Ustası

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,074
İsim
Mehmet Yılmaz
Teorik olarak eder. Fakat bunu fark etmen bile çok zor olur özellikle müzik gibi dosyalarda.

Yani sana kalmış bir şey. Hangi model SSD'lere sahip olduğunu söylersen daha iyi bir fikir verebilirim.

Modeline göre tabi ki güvenilirdir. USB Bellek gibi düşün. Kasadan çıkarınca da verilere bir şey olmaz. Tabi kasaya bir şey olursa demişsin fakat bu olacak şey SSD'ye denk gelirse sorun yaşayabilirsin.
SSD ler bunlar mesela ne gibi sorunlar denk gelebilir SSD ye?

Şuanda içine dosyalarımı atıyorum taşınabilir HDD den silebilirim attığım dosyaları

Ege1641

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
865
İsim
Yahya Ege
Merhaba arkadaşlar, şimdi PC de takılı olan WD_BLACK SN850, 1TB, NVMe SSD var elimde de ayrı yeten 2 tane sata ssd var şimdi bilgisayarcı böyle bir sisteme sata ssd takma dedi hatta benim aldığım M2 SSD diye de yavaş dedi daha hızlı olan 7000/6000 lik m2 SSD ler önerdi. Sata SSD ler bu sistemi yavaşlatır dedi böyle bir şey var mı şimdi Sata SSD takarsam benim M2 SSD hızını etkiler mi?
Windowsu M2 ye kurarsan sata yavaslatmaz. Aynı şey oyunların içinde geçerli. Ama oyunları sataya kurarsan O oyununyuklenme süreleri uzar. Film müziği sataya yüklersen hiç bir sorun olmaz film müzik de etki etmez diyebilirim

Ritim Ustası

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,074
İsim
Mehmet Yılmaz

habbassaka

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,152
İsim
Berk
Ya şuna değinmek istemiş sizin c diskiniz m2 diyelim d diskiniz sata ssd siz c den d ye kopyalama veya tam tersi d den c ye kopyalama yaptığınız zaman iki donanım da birbirine eş olmalı ki gerçek yazma ve okuma değerlerini hissedin.

Şöyle ki m2 yazma ve okuma hızı sallıyorum 6000/6000 olsun,
Sata ssd yazma ve okuma hızı 550/500 olsun.
Bu durumda iki farklı depolama birimi arası yapılan her işlemin hızı 550/500 sabit olacak, bu bağlamda evet bilgisayarcının dediği doğru.

Ritim Ustası

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,074
İsim
Mehmet Yılmaz
Ya şuna değinmek istemiş sizin c diskiniz m2 diyelim d diskiniz sata ssd siz c den d ye kopyalama veya tam tersi d den c ye kopyalama yaptığınız zaman iki donanım da birbirine eş olmalı ki gerçek yazma ve okuma değerlerini hissedin.

Şöyle ki m2 yazma ve okuma hızı sallıyorum 6000/6000
Sata ssd yazma ve okuma hızı 550/500
Bu durumda iki farklı depolama birimi arası yapılan her işlemin hızı 550/500 sabit olacak, bu bağlamda evet bilgisayarcının dediği foğru.
Evet oda böyle bir sistem kurduysan en hızlı depolamaları tak diyor ama şuan ki depolama bile bana yetmez daha 2 tane m2 SSD daha alırım zaten bunlarda yetmez ise yine Sata yada HDD ye yönelecektim

Eski PC de 10-20 GB lık dosyayı 1 saatte anca atıyordu neler çekmişim ben öyle :D

PermaAir

80+

r4NG3r

80+ Silver
Aradaki farki normal kullanicinin hissetmesine imkan yok en fazla 2 saniye fark eder,buyuk dosyalar transfer etmiyorsan tabi

Ritim Ustası

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,074
İsim
Mehmet Yılmaz
Samsung zaten direkt QVO serisi. QLC Nand var ona işletim sistemi kurmak bile olmaz. Depolama için o.
İşletim sistemi WD_BLACK SN850, 1TB buna kurulu adam buna bile yavaş dedi bu sisteme göre bana rog un m2 SSD sini önerdi yada okuma ve yazma hızı 7000 olan SSD leri al dedi zaten oda Rog SSD kullanıyordu

PermaAir

80+
İşletim sistemi WD_BLACK SN850, 1TB buna kurulu adam buna bile yavaş dedi bu sisteme göre bana rog un m2 SSD sini önerdi yada okuma ve yazma hızı 7000 olan SSD leri al dedi zaten oda Rog SSD kullanıyordu
Eğer çok paranız varsa tabi ki ROG SSD alabilirsiniz fakat emin olun çok büyük işler yapmadığınız sürece fark etmiyorsunuz bile aradaki hızı. Ki şu an kullandığınız SN850'de oldukça kaliteli ve hızlı bir SSD.

Top Bottom