Neler Yeni

Rehber Detaylı Windows 10-11 yükleme/temiz kurulum rehberi

Revntron

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
620
İsim
Serdar BULUT
Yararlı olmuş elinize sağlık.

echoes

80+
Çok zor ya :( hayatımda 1 kere bile yapmadığım, sırf bu yüzden de çok korktuğum bir şey şu format işi. Eskiden hep derlerdi mesela bilgisayarın cd'si olması lazım format için, bu gerekli değil mi artık, sadece internet üzerinden halledebiliyor muyuz? Ama sanırım orijinal Windows dosyalarını indiremiyoruz internetten, forumlardan oradan buradan indirebiliyoruz ve tehlikeli yazılım durumları oluşabiliyor böyle olunca da doğru mu anlıyorum yazıyı acaba? Bir de mesela format atılacak pc dışında başka bir pc daha gerekli ve aynı modeme bağlı olmalılar diyorsunuz ya, ben sadece kendi bilgisayarım ile yani tek pc ile format atamam mı?

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Çok zor ya :( hayatımda 1 kere bile yapmadığım, sırf bu yüzden de çok korktuğum bir şey şu format işi. Eskiden hep derlerdi mesela bilgisayarın cd'si olması lazım format için, bu gerekli değil mi artık, sadece internet üzerinden halledebiliyor muyuz? Ama sanırım orijinal Windows dosyalarını indiremiyoruz internetten, forumlardan oradan buradan indirebiliyoruz ve tehlikeli yazılım durumları oluşabiliyor böyle olunca da doğru mu anlıyorum yazıyı acaba? Bir de mesela format atılacak pc dışında başka bir pc daha gerekli ve aynı modeme bağlı olmalılar diyorsunuz ya, ben sadece kendi bilgisayarım ile yani tek pc ile format atamam mı?
Formattan korkulacak bir şey yok aslında. Genellikle zaten sorun çıkmaz.
CD gerek değil ancak herhangi bir harici medya aygıtı gerekli. Dahili birimlerle de yapılır ama ben o işe girmezdim. Burada harici medya aygıtı olarak bahsettiğim CD, DVD, USB disk, USB HDD/SSD vs. bunlar.
Orijinal dosyalar işletim sistemine göre iner. Mesela Windows 10/11 için benim bıraktığım linklerde Microsoft'un kendi sitesinden Media Creation Tool indiriyorsunuz, kendiniz orijinal ISO oluşturuyorsunuz. Ancak daha eski işletim sistemleri için maalesef öyle bir yol izlemeniz lazım. Gerçek olduğunu ayırt etmek yine de mümkün, 7zip gibi bir uygulama ISO'nun checksum'unu oluşturabilir. Bu şu demek, aynı algoritmada aynı dosyanın checksum'u hepsi için aynı olmalı. Orijinal checksum'dan farklı ise çoğunlukla araya dosya sokulmuş veya dosya kaldırılmış demektir.
Yok o başka PC gerekli kısmı sadece elinizde hiçbir medya aygıtı yoksa ağdan boot etmek için olan ve biraz da zor bir yöntem. Onunla hiç uğraşmayın, USB belleğiniz varsa USB bellek için gösterdiğim kısımları uygulayın. Konunun en başında hangileri lazım yazıyor.

echoes

80+
Formattan korkulacak bir şey yok aslında. Genellikle zaten sorun çıkmaz.
CD gerek değil ancak herhangi bir harici medya aygıtı gerekli. Dahili birimlerle de yapılır ama ben o işe girmezdim. Burada harici medya aygıtı olarak bahsettiğim CD, DVD, USB disk, USB HDD/SSD vs. bunlar.
Orijinal dosyalar işletim sistemine göre iner. Mesela Windows 10/11 için benim bıraktığım linklerde Microsoft'un kendi sitesinden Media Creation Tool indiriyorsunuz, kendiniz orijinal ISO oluşturuyorsunuz. Ancak daha eski işletim sistemleri için maalesef öyle bir yol izlemeniz lazım. Gerçek olduğunu ayırt etmek yine de mümkün, 7zip gibi bir uygulama ISO'nun checksum'unu oluşturabilir. Bu şu demek, aynı algoritmada aynı dosyanın checksum'u hepsi için aynı olmalı. Orijinal checksum'dan farklı ise çoğunlukla araya dosya sokulmuş veya dosya kaldırılmış demektir.
Yok o başka PC gerekli kısmı sadece elinizde hiçbir medya aygıtı yoksa ağdan boot etmek için olan ve biraz da zor bir yöntem. Onunla hiç uğraşmayın, USB belleğiniz varsa USB bellek için gösterdiğim kısımları uygulayın. Konunun en başında hangileri lazım yazıyor.
tamamdır çok teşekkürler, anlatımınızı birkaç video ile de pekiştirerek iyice aklıma oturttum şimdi. yalnız dediğiniz gibi tool programları ile iki ayrı işlem yapmanın direkt takmış olduğumuz usb'ye yazdırmaktan farkını anlayamadım, sanırım format atacağım zaman kafam karışmasın diye ayrıca bir yazma işlemi yapmazdım. bir de şeyi sormak istiyorum orası kafa karıştırıcı, benim şuanki bilgisayarımda sadece C var mesela, ben bu bilgisayarıma format atsam C'yi dediğiniz gibi 60 gb, geri kalanı da D olarak oluşturabilir miyim? bir de benim şu anki Windows 10'umda key ile almış olduğum windows 10 yüklü, format sonrasında bu keyi tekrar kullanmam mümkün mü? eğer mümkünse yine windows 10 mu kullanmam gerekir sadece, 11'de çalışmaz mı mesela? veya kurulum yaparken windows home, pro gibi seçenekler sunuluyor, bunları neye göre seçiyoruz? mesela pro seçsek daha fazla özellikli olmaz mı windows'umuz?

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
tamamdır çok teşekkürler, anlatımınızı birkaç video ile de pekiştirerek iyice aklıma oturttum şimdi. yalnız dediğiniz gibi tool programları ile iki ayrı işlem yapmanın direkt takmış olduğumuz usb'ye yazdırmaktan farkını anlayamadım, sanırım format atacağım zaman kafam karışmasın diye ayrıca bir yazma işlemi yapmazdım. bir de şeyi sormak istiyorum orası kafa karıştırıcı, benim şuanki bilgisayarımda sadece C var mesela, ben bu bilgisayarıma format atsam C'yi dediğiniz gibi 60 gb, geri kalanı da D olarak oluşturabilir miyim? bir de benim şu anki Windows 10'umda key ile almış olduğum windows 10 yüklü, format sonrasında bu keyi tekrar kullanmam mümkün mü? eğer mümkünse yine windows 10 mu kullanmam gerekir sadece, 11'de çalışmaz mı mesela? veya kurulum yaparken windows home, pro gibi seçenekler sunuluyor, bunları neye göre seçiyoruz? mesela pro seçsek daha fazla özellikli olmaz mı windows'umuz?
İki ayrı işlem ile farkı şu, Rufus daha hızlı USB'ye yazıyor. Ben Media Creation Tool'dan ne zaman direkt USB'ye yazdıysam çok bekledim, yaklaşık 1 aydır Windows USB'si hazırlamadım eğer bunu düzelttilerse ki hiç sanmam, güncel Windows kurulumları için çok fark olmaz.
Rufus yine de diğer Windows sürümleri ve başka işletim sistemleri için çok işe yarıyor.

Eğer format sırasında C ve D ayırmak istiyorsanız o menüde diskleri silince (silinen disklerdeki bütün veriler gidecek), alttaki kutucuğa yazdığınız alan kadar alan ayırarak disk bölümlere ayrılabilir. Hangisini seçip ilerlerseniz ona Windows kurulumu yapılır.

Windows key'i tekrardan geri aktifleşecektir, volume key ise aktifleşmez. MAK ise de aktifleşmeyebilir.

Bir key Windows 10 ile çalışıyorsa 11 ile de çalışır ancak aynı sürümde. Pro ise Pro'da mesela.

Evet Pro'da daha çok özellik var ama muhtemelen işinize yarayacak özellikler değil. Belli bir kesme hitap eden özellikler oluyor. BitLocker veya uzak masaüstü host'u olabilme gibi. Şunu söyleyeyim ama, "Single Language" sürümler pek hoşuma gitmiyor çünkü 2. sistem dili eklenmiyor. Tabii ki bu kişiden kişiye ve ihtiyaca göre değişir.

Zqof

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
110
İsim
Bedirhan OZAN
Eline sağlık, güzel olmuş.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler

FlapJack

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
545
İsim
Mert
Discord
FlapJack#6026
Teşekkür ederim. Bu rehber artık buglandı, bildirim gelmiyor nedense :D.
1670065124481.png

Hocam Başlat Deyince Böyle Bir Panel Çıkıyor Direk Ok Deyip Devam Etmek Lazım Mı Yoksa İşaretlemeleri Kaldırayım Mı?

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Alıntıyı görüntüle
Hocam Başlat Deyince Böyle Bir Panel Yapıyor Direk Ok Deyip Devam Etmek Lazım Mı Yoksa İşaretlemeleri Kaldırayım Mı?
Şart değil. Eğer TPM 2.0'ınız vs varsa ilki kalkabilir, yerel hesap yerine bir Microsoft hesabı kullanmak istiyorsanız ikincisi de kalkabilir.

Tamaran

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
139
İsim
Tolga Kılıç
Şart değil. Eğer TPM 2.0'ınız vs varsa ilki kalkabilir, yerel hesap yerine bir Microsoft hesabı kullanmak istiyorsanız ikincisi de kalkabilir.
Bugün yeni pc parcalari vs hersey geldi birlestirme ve sonrasinda kurulum yapıcaktım aksama cok iyi oldu bunun karsima çıkmasi 😁

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler

BixiBlake

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,868
İsim
Lokman Doğan
hocam diyelim format atacaz ama zaten bilgisayarda bir işletim sistemi var onu önce kaldırıyor muyuz bir yerden yoksa direkt usbyi biostan okutup kendisi öncekini silip yenisi mi yüklüyor ? ayrıca diyelim win11 home kullanıyorum win11 proya yükseltmek i için yine mi format atmak lazım yoksa başka yerden yükseltiliyor mu ?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,629
Üyeler
140,678
Son üye
mertler
Top Bottom