Neler Yeni

Yardım DUAL CHANNEL RAM UYUMSUZLUĞU ve CPU SICAKLIK SORUNU

Dahası  
Reaksiyon skoru
40
İsim
Baki Ç
Arkadaşlar merhaba,

FX505DT laptop'a sahibim. Ryzen 7 3750h işlemci ve GTX 1650 ekran kartlı modeli.
Şimdi sorun şu ki CPU da çok yüksek değerlerde ısınma problemi yaşıyorum. Her yolu denedim. (Temizlik , macun , ryzen controller vs.)
Lakin bu ısınma problemi çok canımı sıkmaya başladı artık. CPU değerleri +90 'ı çok rahat geçebiliyor oyunlarda. Boşta 50-60 derece arası çalışıyor.
Dün birisiyle karşılaştım, aynı işlemci aynı sorunu vardı. Sorunu DUAL CHANNEL ram ile çözdüğünü söyledi. 16gb single RAM bellek varmış + 16 gb aynı marka aynı model RAM ekleyince sıcaklık değerleri normale dönmüş. Benim laptop'umda da satın aldığımda hynix 8 gb ram vardı ve ben buna +8 gb hi level ram taktım. Sitede anakart 2400 destekler diyor ve bende 2400 hi level ram almıştım. Lakin fotolarda gördüğünüz gibi hynix ram 2666 mhz imiş. Anakart desteklemiyor ama laptopa 2666 ram takmışlar. Benim aldığım hi level ile CL değerleri ve mhz değerleri uyuşmuyor. Lakin yinede DUAL yazıyor. Ramleri tek tek denedim sıcaklık değerleri aynı şekilde yüksek çıkıyor,

Şimdi ;

RAM bellek işlemcinin böylesine ısınmasına sebep olur mu ? Hiç bir yerde buna dair bilgi bulamadım?
DUAL yazmasına rağmen sahip olduğum bu iki ram düzgün çalışmıyor olabilir mi ?
Hi level' in aynısından bir tane daha taksam sıcaklık değerlerim normale düşer mi ?

Slot 1 = Hi Level 8gb 2400 1.2V
Slot 2 = SK hynix 8gb 2666 1.2V

Ekler

• Hi-Level.png
    Hi-Level.png
    24.3 KB · Hit: 103
  • Hynix.png
    Hynix.png
    25.4 KB · Hit: 105
  • Memory.png
    Memory.png
    22.3 KB · Hit: 84

mehmet_s

80+ Silver
En İyi Cevap
7
RAM bellek işlemcinin böylesine ısınmasına sebep olur mu ? Hiç bir yerde buna dair bilgi bulamadım?

Hayır olmaz.

Olabilir.

Hi level' in aynısından bir tane daha taksam sıcaklık değerlerim normale düşer mi ?

Hayır düşmez.

Bu konuda ki dediklerimi dene. Hala bir işe yaramıyor ise yaz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
40
İsim
Baki Ç
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hayır olmaz.

Olabilir.

Hayır düşmez.

Bu konuda ki dediklerimi dene. Hala bir işe yaramıyor ise yaz.

Cevabınız için teşekkür ederim hocam ancak bu sorun basit bir fan temizliği sorunu değil ne yazık ki. Aylardır üzerinde çalışıyorum ryzen işlemci ile alakalı bir durum söz konusu ve bu işlemciyi zora sokan bir durum var ortada. 3750h kullanıcılarının çoğunun yaşadığı bir problem ne yazık ki. Uygun bir ram bulabilirsem deneyeceğim bakalım. Belki bahsettiğim arkadaşta olduğu gibi benim içinde bir çözüm olabilir.

mehmet_s

80+ Silver
En İyi Cevap
7
Cevabınız için teşekkür ederim hocam ancak bu sorun basit bir fan temizliği sorunu değil ne yazık ki. Aylardır üzerinde çalışıyorum ryzen işlemci ile alakalı bir durum söz konusu ve bu işlemciyi zora sokan bir durum var ortada. 3750h kullanıcılarının çoğunun yaşadığı bir problem ne yazık ki. Uygun bir ram bulabilirsem deneyeceğim bakalım. Belki bahsettiğim arkadaşta olduğu gibi benim içinde bir çözüm olabilir.

Çözüleceğini sanmıyorum. Bu arada laptopunu araştırdım ve senin gibi ısı sorunu yaşayan bir sürü kişi varmış. İade edebiliyorsan et.

berkszr60

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
69
İsim
Berk Süzer
iaden varsa iade et eğer yoksa laptopu pil modunda çalıştır fazla yük bindirmemeye çalış işlemciye biostan ince bir ayarla işlemcini sabit ghzlerinde çalıştırabilirsin ama biraz araştır laptopu yakma sonra işlemci turbosunu açmazsa belki daha az ısınır ekran kartının yettiği oynayabildiğin oyunlarıda oynarsın diye düşünüyorum

uomerlutfi

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,132
İsim
Ömer Lütfi Ülker
İlgilendiği Kategoriler
bilgisyaarlar - bilgisayar bileşenleri
Instagram
instagram.com/omerlutfiulker
Arkadaşlar merhaba,

FX505DT laptop'a sahibim. Ryzen 7 3750h işlemci ve GTX 1650 ekran kartlı modeli.
Şimdi sorun şu ki CPU da çok yüksek değerlerde ısınma problemi yaşıyorum. Her yolu denedim. (Temizlik , macun , ryzen controller vs.)
Lakin bu ısınma problemi çok canımı sıkmaya başladı artık. CPU değerleri +90 'ı çok rahat geçebiliyor oyunlarda. Boşta 50-60 derece arası çalışıyor.
Dün birisiyle karşılaştım, aynı işlemci aynı sorunu vardı. Sorunu DUAL CHANNEL ram ile çözdüğünü söyledi. 16gb single RAM bellek varmış + 16 gb aynı marka aynı model RAM ekleyince sıcaklık değerleri normale dönmüş. Benim laptop'umda da satın aldığımda hynix 8 gb ram vardı ve ben buna +8 gb hi level ram taktım. Sitede anakart 2400 destekler diyor ve bende 2400 hi level ram almıştım. Lakin fotolarda gördüğünüz gibi hynix ram 2666 mhz imiş. Anakart desteklemiyor ama laptopa 2666 ram takmışlar. Benim aldığım hi level ile CL değerleri ve mhz değerleri uyuşmuyor. Lakin yinede DUAL yazıyor. Ramleri tek tek denedim sıcaklık değerleri aynı şekilde yüksek çıkıyor,

Şimdi ;

Slot 1 = Hi Level 8gb 2400 1.2V
Slot 2 = SK hynix 8gb 2666 1.2V
marka farkından dolayı belkı chipler uyumsuz olmustur. aynı marka model alman senın ıcın daha ıyı olabılır

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
982,396
Üyeler
155,418
Son üye
Obi.wanKenobi
Top Bottom