Neler Yeni

Egea 1.4 Fire easy yüksek devirde kullanmak sorun oluşturur mu?

Merhaba arkadaşlar egea 1.4 fire easy kullanmaktayım bazen hıza ihtiyacım olduğu zamanlarda devri 5 bine kadar getiriyorum bu araça zarar verir mi ve bazen bu devirlere getirdiğimde arabadan zırıltı sesi geliyor bu bir sorun teşkil ediyor mu?

Isofyan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,038
İsim
Yunus
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji, yazılım, bilgisayar ve telefon
Bazen getirmen daha iyidir ama sürekli sık kullanımda yaparsan ileriye dönük sorun oluşabilir hocam

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bazen getirmen daha iyidir ama sürekli sık kullanımda yaparsan ileriye dönük sorun oluşabilir hocam
Bazen böyle motoru sıkıştırdığımda aracın motoru daha da açılıyormuş gibi geliyor o an için aracın motorunu soğutmadan kullandığım sürece sanki normal zamanlardan daha performanslı gibi gidiyor bu bana mı öyle geliyor yoksa gerçekten de öyle bir şey var mı?

Airpods

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Kerem
Bakımlı bi araca basmak hararete dikkat ederek asla sorun yaratmaz. su sıcaklığı 90-95i, yağ 120-125 geçmesin. Sürekli basıp gazlıyorsan 10 bin kmde olan yağ bakımını 7-8 bine çek, kmsi yüksek ise erkene çek. 280 bin kmde turbo dizel aracım var, 6-7 binde bir yağ değiştiririm basarımda hiç bir sıkıntısı olmaz.

Merhaba arkadaşlar egea 1.4 fire easy kullanmaktayım bazen hıza ihtiyacım olduğu zamanlarda devri 5 bine kadar getiriyorum bu araça zarar verir mi ve bazen bu devirlere getirdiğimde arabadan zırıltı sesi geliyor bu bir sorun teşkil ediyor mu?
şirket arabasımı

Isofyan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,038
İsim
Yunus
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji, yazılım, bilgisayar ve telefon
Bazen böyle motoru sıkıştırdığımda aracın motoru daha da açılıyormuş gibi geliyor o an için aracın motorunu soğutmadan kullandığım sürece sanki normal zamanlardan daha performanslı gibi gidiyor bu bana mı öyle geliyor yoksa gerçekten de öyle bir şey var mı?
Etkisi var hocam sıcak motor daha iyi çalışır ama dediğim gibi bir yere kadar. Arada yaparsın eyvallah ben de yapıyorum ama öyle boş yolda da zorlamanın anlamı yok

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bakımlı bi araca basmak hararete dikkat ederek asla sorun yaratmaz. su sıcaklığı 90-95i, yağ 120-125 geçmesin. Sürekli basıp gazlıyorsan 10 bin kmde olan yağ bakımını 7-8 bine çek, kmsi yüksek ise erkene çek. 280 bin kmde turbo dizel aracım var, 6-7 binde bir yağ değiştiririm basarımda hiç bir sıkıntısı olmaz.
40 bin bakımlarını yaptıracağım az kaldı 40 bine 10 binde bir bakımları ama 10 bini geçirmemeye çalışıyorum, çok sık basan değilim sonuçta atmosferik motor genelde 3 bin devire kadar çıkarırım ve motor ısınmadan da kolay kolay basmak istemem zaten motor sıcaklığı sabit kalıyor 90 derecenin üzerine çıkmıyor ne yaparsam yapayım yaz kız en yüksek bu sıcaklığı ulaşıyor çizelgenin yarısına kadar.
Sadece aklımı takılan yüksek devirlere çıkınca bazen zırıltı sesi geliyor o neden oluyor onu merak ediyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

şirket arabasımı
Hayır şahsi aracımız

Semiramis41

80+ Bronze
benzinli araç sorun yaratmaz

cancan1135

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
553
İsim
can
eğer yüksek devir çevirmek aracın motoruna zarar verseydi o motoru yapan mühendis arkadaşlar devir kısıtlayıcı tarzı bir şey getirirdi :) yani tam devrin bile sakıncası olacağını sanmıyorum sadece su ve yağı daha hızlı eksiltebilir bir ihtimal

HacıSOFU

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,945
İsim
Hacı
4500 devirde max tork veriyor araç 5K çevirmekten bi şey olmaz.

eğer yüksek devir çevirmek aracın motoruna zarar verseydi o motoru yapan mühendis arkadaşlar devir kısıtlayıcı tarzı bir şey getirirdi :) yani tam devrin bile sakıncası olacağını sanmıyorum sadece su ve yağı daha hızlı eksiltebilir bir ihtimal
bir keresinde 6 bin devire kadar getirmiştim ama o zaman araçtan koku geldi kısa bir mesafede
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam zaten gitmiyor araba devirli kullanmadan :D
Devirli kullanınca da çok farketmiyor ki 😀

Top Bottom