Neler Yeni

Yardım Ekran Kartım Kendini Tam Kullanamıyor

Rayzexx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Furkan
3060 Tİ Ekran kartım gta 5 de kendini tam kullanamıyor. normalde kullanma yüzdesi %90 civarı olması gerekirken %50 felan kullanıyor ve bundan dolayı gta 5 de düşük fps alıyorum. nasıl düzeltebilirim?

Ekler

• 1712409909596.png
    1712409909596.png
    2.6 MB · Hit: 53

repyxer

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Süleyman Efe Cİn
3060 Tİ Ekran kartım gta 5 de kendini tam kullanamıyor. normalde kullanma yüzdesi %90 civarı olması gerekirken %50 felan kullanıyor ve bundan dolayı gta 5 de düşük fps alıyorum. nasıl düzeltebilirim?
Nvidia denetim masasında özel ayarlarının ekran görüntüsünü atabilir misin?
Mesaj otomatik birleştirildi:

ve bu arada işlemcin ne? %30da 73 dereceye çıkmış

Rayzexx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Furkan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
i5 12400f işlemci dediğiniz yer buramı?

Ekler

• 1712412687636.png
    1712412687636.png
    188.7 KB · Hit: 31

Rayzexx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Furkan

Ekler

• 1712414806917.png
    1712414806917.png
    164.8 KB · Hit: 9

repyxer

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Süleyman Efe Cİn

hocam evet o bölümde/ düşey senkronizasyon - açık / güç yönetimi modu - maksimum performansı tercih et / tercih edilen yenileme hızı - kullanılabilecek en yüksek değer / ayarlarını uygulayıp tekrar deneyin. ayrıca işlemci soğutucunuz ne? stok fan mı, düzgün takıldı mı ya da termal macunu yenilendi mi, o kullanımda o sıcaklık biraz fazla gözüküyor.

bir de windows updateleri geciktirmeyin hocam mutlaka güncel olsun sisteminiz. görev yöneticisine girip / başlangıç / sekmesinin tamamının ss ini atabilir misiniz? kullanmadıgınız uygulamalar da eger bu sekmede acıksa siz istemeden acılıyorlardır ve bu da ekstra gereksiz kullanıma sebep olur.

Rayzexx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Furkan
hocam evet o bölümde/ düşey senkronizasyon - açık / güç yönetimi modu - maksimum performansı tercih et / tercih edilen yenileme hızı - kullanılabilecek en yüksek değer / ayarlarını uygulayıp tekrar deneyin. ayrıca işlemci soğutucunuz ne? stok fan mı, düzgün takıldı mı ya da termal macunu yenilendi mi, o kullanımda o sıcaklık biraz fazla gözüküyor.

bir de windows updateleri geciktirmeyin hocam mutlaka güncel olsun sisteminiz. görev yöneticisine girip / başlangıç / sekmesinin tamamının ss ini atabilir misiniz? kullanmadıgınız uygulamalar da eger bu sekmede acıksa siz istemeden acılıyorlardır ve bu da ekstra gereksiz kullanıma sebep olur.
cevabınız için teşekkürler hocam. dediğiniz ayarlamaları nvidia denetim masasından yapacağım. işlemci fanı stok fan siz diyince baktım sıkıntısız monte edilmiş, sistem 8 aylık termal macun eksilmiş olabilir tam bilemiyorum. başlangıç sekmesindeki windows hizmetleri hariç gereksiz her şey kapalı.

hocam birde benim bios 2 yıl öncesine aitmiş onu son sürüme güncelledim.

repyxer

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Süleyman Efe Cİn
cevabınız için teşekkürler hocam. dediğiniz ayarlamaları nvidia denetim masasından yapacağım. işlemci fanı stok fan siz diyince baktım sıkıntısız monte edilmiş, sistem 8 aylık termal macun eksilmiş olabilir tam bilemiyorum. başlangıç sekmesindeki windows hizmetleri hariç gereksiz her şey kapalı.

hocam birde benim bios 2 yıl öncesine aitmiş onu son sürüme güncelledim.
hocam nvidia ayarlarından sonra mutlaka ayarlardan güç plan sekmesinden yüksek performans bölümünü de seçin. iyi forumlar ne mutlu yardım edebildiysem

sfky9842

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
113
İsim
SEFA KAYA
nihai performans ile kullanmanı öneririm onu da şu kodla açıyoruz. windows güç kısıtlaması yaptığı zamanda ekran kartı etkileniyor

nihai performans açma cmd yaz;

powercfg /DUPLICATESCHEME e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

repyxer

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Süleyman Efe Cİn
nihai performans ile kullanmanı öneririm onu da şu kodla açıyoruz. windows güç kısıtlaması yaptığı zamanda ekran kartı etkileniyor

nihai performans açma cmd yaz;

powercfg /DUPLICATESCHEME e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61
hocam nihai modda sürekli yükte çalışmıyor mu elemanlar?

sfky9842

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
113
İsim
SEFA KAYA

MamiKK

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
978
İsim
Muhammed
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartı, AnaKart, İşlemci
Ek olarak, driverları mutlaka güncel tutun bende bu dertten muzdariptim pcyi ilk aldığımda bilginiz olsun

sfky9842

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
113
İsim
SEFA KAYA
sistemi her saniye oyun oynayarak kullanmıyorsunuz ya hocam sanki :D
nihai ile yüksek performansta pek fark hissedemedim ben nihai de tuttum isteyen yükseğe çeksin :)
edit: ben 3-4 saat kullanıyorum pc.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
910,410
Üyeler
141,291
Son üye