Neler Yeni

En Sonunda Fiber İnternete Kavuştum: Deneyimlerim ve Süreç

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,405
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları

ozemheri

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,293
İsim
Selçuk Aslan
Herkese selam. Forumdaki eski üyeler daha iyi bilecektir bitmek bilmeyen bir internet maceram var :) Yıllardır VDSL dönüşümü beklerken artık ağaç olmuştum. Fakat son zamanlarda yaptığım şikayetlere daha olumlu dönüşler alıyordum. En sonunda bana Şubat ayına kadar VDSL dönüşümü olacağı söylendi fakat herhangi bir gelişme olmadı. En sonunda uzuuunca bir şikayet daha yazınca farklı bir birimden daha arandım ve bölgedeki 21 binanın fiber dönüşüme gireceği ve bunun 2023 Temmuz ayına kadar tamamlanacağı bilgisini aldım. VDSL beklerken böyle bir bilgi alınca çok mutlu oldum tabii ki.

Bu dönüşten 1 hafta kadar sonra ekiplerin karşıdaki menholde çalışmalara başladığını görünce çok mutlu oldum. Asfalt atılırken altta kadar menholü asfaltı kazıyıp tekrardan açtılar. Ekiplere gidip sorduğumda bilgiyi doğruladım. Binaya gelen borulardan fiber kablo sorunsuz şekilde geçirildi ve binaya kablo bırakıldı. Fakat ilk gün bir aksilik yaşandı ve fiber kabloyu hazırda olan kanaldan geçiremediler tıkanıklık olduğu söylendi. En sonunda hızlıca kazı izni alıp kepçeyle o bölge kazıldı ve göçük olan yer bulunup yeni ve daha dayanıklı borularla başkalarının da kullandığı bu kanallar düzeltildi. Daha sonra binaya kadar çekilen kabloya kutu takıldı ve beklemeye başladım :)

Bir 10 gün kadar sonra fiber altyapının aktif olduğunu gördüm. Hali hazırda ADSL hat kullanıyordum bunun geçişi direkt sağlanamıyor. Müşteri hizmetlerini arayıp başvuru yaptım ve ertesi gün ekipler gelip daireye kadar fiber kabloyu sorunsuzca çektiler. Fiber altyapı anında aktif oldu. Yıllardır ADSL kullanan biri olarak çağ atladığımı söyleyebilirim. Daha sonra müşteri temsilcisi sağ olsun bir Türk Telekom ikna kampanyası söyledi ve 200 MBPS pakete ilk 12 ay 260 TL'ye geçiş yaptım, bu yeni müşteri fiyatından bile daha uygun.

Gelelim bu internet neler sunuyor :)

Alıntıyı görüntüle

Normalde 200/10 şeklinde bu paketler fakat upload hızı bende 25-30 civarlarında çıkıyor, galiba kademeli yükseltmeye ufaktan başladılar.

Alıntıyı görüntüle
Yukarıdaki ise yıllardır kullandığım ADSL hattıma ait bir hız testi. 2023 yılında gerçekten büyük işkence :)

Bizim bölge Nokia altyapıyla kurulmuş. Haliyle gelen ONT cihazı da Nokia idi. Modem ise ZTE geldi. Nokia ONT sahalarda bufferbloat sorunu yaşandığı söyleniyordu fakat ben bu sorunu galiba yaşamıyorum. Buna en büyük katkı ise bölgede yoğunluğun nispeten düşük olması. Çünkü CGNAT IP havuzunda değilim yıllardır dinamik IP kullanıyorum.

Alıntıyı görüntüle

Bu da klasik olarak kullanılan bufferbloat testlerinden birinin sonucu. Farklı zamanlarda biraz daha iyi/kötü sonuçlar çıkabiliyor.

Benim yıllardır süren internet maceram burada sona erdi. Çok uğraştım/uğraştırdım ama buna değdi. Çalışanların ise pozitif, samimi yaklaşımı çok hoşuma gitti gerçekten.

@ArtiAnius sana da ayrıca teşekkürler :)
Hayırlı olsun sizden daha çok sevindim valla 😂

TeknoPiyon

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,592
İsim
ArtiAnius
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji Haberleri
Açık Kapı başvurum üzerine bugün bayrampaşa telekom müdürlüğünden aradılar açık kapıdan başvurduğum için önce bir bize ulaşsaydınız keşke diye aradı hanımefendi sonrasında proje çizimi ve onaylanması 15 gün 15 gün sonra işleme alınabilir 1.5 ayda fibere ulaşırsın dedi en geç bakalım proje onaylanırsa mayısta fiberdeyim

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,405
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Açık Kapı başvurum üzerine bugün bayrampaşa telekom müdürlüğünden aradılar açık kapıdan başvurduğum için önce bir bize ulaşsaydınız keşke diye aradı hanımefendi sonrasında proje çizimi ve onaylanması 15 gün 15 gün sonra işleme alınabilir 1.5 ayda fibere ulaşırsın dedi en geç bakalım proje onaylanırsa mayısta fiberdeyim
Dedim ben :)

thelordof

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
264
İsim
Samet
Çok iyi. Nasıl atar yapmış personel ya.

TeknoPiyon

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,592
İsim
ArtiAnius
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji Haberleri
abi bu tt ye yazmalarım falan hepsi boşaymış en iyisi açık kapı kadın bana dahilisini falan verdi dedi 15 gün sonra ara bendesin diye
Çok iyi. Nasıl atar yapmış personel ya.
kadına dicektim 3 yıldır uğraşıyorum siteden başvuruyorum yapmıyosunuz ordan başvuruyorum yapmıyosunuz ben daha napıyım son çaremdi bu diycektim kadın o ara projeyi anlattı dedim aslan durr
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Mehmet Yılmaz verdikleri süre çok iddialı değil mi bu arada ? göçük falan çıkarsa max 1.5 ay dedi bu arada

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,405
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
abi bu tt ye yazmalarım falan hepsi boşaymış en iyisi açık kapı kadın bana dahilisini falan verdi dedi 15 gün sonra ara bendesin diye

kadına dicektim 3 yıldır uğraşıyorum siteden başvuruyorum yapmıyosunuz ordan başvuruyorum yapmıyosunuz ben daha napıyım son çaremdi bu diycektim kadın o ara projeyi anlattı dedim aslan durr

@Mehmet Yılmaz verdikleri süre çok iddialı değil mi bu arada ? göçük falan çıkarsa max 1.5 ay dedi bu arada
Bana Temmuz dediler :D

thelordof

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
264
İsim
Samet

Proje istenirse çizilip istenirse hızlıca onaylanması oluyormuş. İsteklerine bağlı olduğu gözüküyor. :)

Top Bottom