Neler Yeni

Evde Spor Yapmak Ne Kadar Etkili ? Yapmak Mümkün mü?

Caelius

80+ Silver
Evde üç gün sonra bıkarsın ve bırakırsın. Herkes öyle yapıyor. Sen de istisna olmazsın.
3 gun sonra diye birsey yok kendin oylesin diye yazmissin galiba niyetli adam , spor yapmak isteyen adam her turlu yapar

2mApoo

80+ Silver
3 gun sonra diye birsey yok kendin oylesin diye yazmissin galiba niyetli adam , spor yapmak isteyen adam her turlu yapar
Sıkıldım artık zargana gibi gezmekten. xD
Niyetliyim - Kararlıyım
2-3 Yıldır ağzıma sürmediğim tavuğu yemeye başladım. pilav üstü tavuk fln.

Ensar Bey

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,381
İsim
Ensar Bey
Şu konuya bir açıklık getirelim;

A- Ağırlıklar ile ilgili
B- Beslenme ile ilgili

A-

5 KG'lik dumbell ile ne kas yapılır ne de fit vücut yapılır, vücut ağırlığı bile daha etkili olur, ve vücut ağırlığı ile fite yakın bir vücut yapılır.
Bu işin kuralları belli, vücut sporu sert bir spor herkesin yapabileceği bir spor değil hayvan gibi besleneceksin hayvan gibi antreman yapacaksın.
Bu yüzden vücut geliştirme sporu yapmak bir yerden sonra evde imkanlı değil, anca kas korunur.
Peki kaç kilo almalıyız? Ağır kilo denilen şey nedir?
Öncelikle kilo ağır basılmalı ve antreman sert olmalı 5 kilo ısınma kilosudur efendiler 5 kilo ile antreman mı yapılır? ''Ben 20 kilo alıp bir 30 tekrar yaparım var ya senin 70 kg ile yaptığın 8 tekrardan daha etkili olur.'' Nah olur arkadaşlar.
Nah kelimesinin manası (al, bak, işte! imkansız anlamında kullanılmaktadır.)

Kişi için ağır kilo denilen şey kişinin kaldırabildiği en ağır kilo ile hareketi doğru yapmasıdır, 30 kilo ile düzgün yapılan dumbell curl 50 kilo ile neredeyse tamamen cheat ile yapılan dumbell curl'den misliyle etkilidir.

10 Kilo al ama 6 tekrar yap 8 tekrar yap ama hareketi doğru yap.
5 Kilo al 20 tekrar yap o 6 tekrarın yerini dolduramaz.
Asıl olay adeleye daha fazla baskı uygulamaktır arkadaşlar, bu yüzden vücut geliştirme işini prof. olarak yapmak isteyen insanlar full body yapmaz, bu belki alışmak isteyen insanlara yaptırılır, şahsen de çok saçmadır.

B-

Bu işin bir parçası da beslenmedir
Protein hesabı nasıl yapılır?
Toplam kilodan yağ oranı çıkartılır
100 kiloyum %8 oran çıkartırsam 92 kilo kalır, minimum almam gereken miktar ise kilomun 1.5 katıdır, önerim 2.2-5 civarıdır, bütçenizin kısık olduğunu varsayarak 1.5 kattan devam ediyorum 92'yi 1.5 ile çarptım 138 etti
Et/tavuk/balık'ın %25'inin protein olduğunu varsayalım .4 yapıyorum
Benim gün de en az 552 GR. et/tavuk/balık yemem lazım ideali 809 Gramdır.
Benim yerime %30 yağ oranlı bir obez olsaydı mesela 70 kilo olurdu
70.1,5 x4 420 minimum 616 ideal olacaktı.

Peki minimumdan az miktar da protein alırsak ve o gün de spor yaparsak ne olur?

Kas kayıp edersiniz :)
Bu iş bu kadar basittir arkadaşlar proteini alırsan antremanı da doğru yaparsan iyi bir genetik ile steroid almış bir insan gibi gelişirsin.

Proteini hafta da 3-4 gün alabiliyorsak ne yapmalıyız?
O zaman da hafta da 4 gün spor yapmalısınız, 5 gün alabiliyorsanız 5 gün yapmalısınız, zaten öğrenciler olarak her gün 25 TL aldığınızı varsayarsak 20 TL'nin minibüse gitmeden size kaldığını sayarsak 20 TL ile biraz idare edebilirsiniz.

Herkese bol şans.

eyupefe3

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,871
İsim
eyup efe
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları - İşlemci
Düşük kilom yüzünden spor yapmaya karar verdim. Alacağım kiloları yağ olarak değil de kas olarak almak istiyorum. Spor salonuna gidecektim fakat 11.sınıf olduğum için hem okul-hem dersane çok zorluyor Hafta sonu da okul kursu var. Şuan için biraz zor. Belki yaz tatilinde yapabilirim. Neyse mecbur evde yapmak gerekiyor.
Dambıll almayı düşünüyorum (5-6 kg lık öneriyorlar ). Önceden spor hiç yapmadım.

Önerebileceğiniz antrenman videoları veya programları var mı?
Hangi aletleri almalıyım (Bütçe fazla ayıramam.)

Yada kendi tecrübelerinizden de olur.
Evde belli bir seviyeye kadar gelmek mümkün mü?
Ege Fitness ın antrenman programları ne kadar etkili. Veya internetteki videoları uygulayarak ilerleme kaydedebilir miyim ? (Kilo alma ve vücudun şekillenmesi)

17 yaş
180 boy
57KG
Erkek

TEŞEKKÜRLER
Kararlılığında alakalı ben 13 yaşındayım karantina başlarında kilom normale göre fazlaydı evde durmaktanda sıkılıyordum sadece 1 tane 5 kiloluk dambılla 2 yıl durmadan her gün yaptım şuan ayı gibiyim 15 yaşına kadar beni alabilen yok yaşıtlarımda.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sıkıldım artık zargana gibi gezmekten. xD
Niyetliyim - Kararlıyım
2-3 Yıldır ağzıma sürmediğim tavuğu yemeye başladım. pilav üstü tavuk fln.
ppden belli oluyor hocam :D

Ensar Bey

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,381
İsim
Ensar Bey
Anladım teşekkürler. Ama kendim program yapacak bilgiye sahip değilim
Önerilen genellikle "egefitness ve ağır sağlam".
Bunların programlarını nasıl faydalı mı?
Ağır sağlam= ağır cühela
Ege Fitness= işine gelen bilimsel araştırmayı alan karşı araştırmalara bakmayan bir adam (Antremanları seni idare eder.)
Shredded Brothers önerimdir (TR de ki en iyi vücutçulardandır.)
Dumbell alırsan Savaş Cebeci hepsini cebinden çıkartmaz bile.

Galatasaray8

80+ Bronze
Ağır sağlam= ağır cühela
Ege Fitness= işine gelen bilimsel araştırmayı alan karşı araştırmalara bakmayan bir adam (Antremanları seni idare eder.)
Shredded Brothers önerimdir (TR de ki en iyi vücutçulardandır.)
Dumbell alırsan Savaş Cebeci hepsini cebinden çıkartmaz bile.
Hocam ben 3 aydır spor yapıyorum size bişey sormak istiyorum bir türlü bench basarken ağırlık arttıramıyorum hep 5x2 kg ve +10 kg bar kaldırıyorum 4 set 12 tekrar yapmam gerekiyor.10x2 kg ve +10kg bar ile 6-8 tekrar yapsam faydası olur mu?

2mApoo

80+ Silver
Şu konuya bir açıklık getirelim;

A- Ağırlıklar ile ilgili
B- Beslenme ile ilgili

A-

5 KG'lik dumbell ile ne kas yapılır ne de fit vücut yapılır, vücut ağırlığı bile daha etkili olur, ve vücut ağırlığı ile fite yakın bir vücut yapılır.
Bu işin kuralları belli, vücut sporu sert bir spor herkesin yapabileceği bir spor değil hayvan gibi besleneceksin hayvan gibi antreman yapacaksın.
Bu yüzden vücut geliştirme sporu yapmak bir yerden sonra evde imkanlı değil, anca kas korunur.
Peki kaç kilo almalıyız? Ağır kilo denilen şey nedir?
Öncelikle kilo ağır basılmalı ve antreman sert olmalı 5 kilo ısınma kilosudur efendiler 5 kilo ile antreman mı yapılır? ''Ben 20 kilo alıp bir 30 tekrar yaparım var ya senin 70 kg ile yaptığın 8 tekrardan daha etkili olur.'' Nah olur arkadaşlar.
Nah kelimesinin manası (al, bak, işte! imkansız anlamında kullanılmaktadır.)

Kişi için ağır kilo denilen şey kişinin kaldırabildiği en ağır kilo ile hareketi doğru yapmasıdır, 30 kilo ile düzgün yapılan dumbell curl 50 kilo ile neredeyse tamamen cheat ile yapılan dumbell curl'den misliyle etkilidir.

10 Kilo al ama 6 tekrar yap 8 tekrar yap ama hareketi doğru yap.
5 Kilo al 20 tekrar yap o 6 tekrarın yerini dolduramaz.
Asıl olay adeleye daha fazla baskı uygulamaktır arkadaşlar, bu yüzden vücut geliştirme işini prof. olarak yapmak isteyen insanlar full body yapmaz, bu belki alışmak isteyen insanlara yaptırılır, şahsen de çok saçmadır.

B-

Bu işin bir parçası da beslenmedir
Protein hesabı nasıl yapılır?
Toplam kilodan yağ oranı çıkartılır
100 kiloyum %8 oran çıkartırsam 92 kilo kalır, minimum almam gereken miktar ise kilomun 1.5 katıdır, önerim 2.2-5 civarıdır, bütçenizin kısık olduğunu varsayarak 1.5 kattan devam ediyorum 92'yi 1.5 ile çarptım 138 etti
Et/tavuk/balık'ın %25'inin protein olduğunu varsayalım .4 yapıyorum
Benim gün de en az 552 GR. et/tavuk/balık yemem lazım ideali 809 Gramdır.
Benim yerime %30 yağ oranlı bir obez olsaydı mesela 70 kilo olurdu
70.1,5 x4 420 minimum 616 ideal olacaktı.

Peki minimumdan az miktar da protein alırsak ve o gün de spor yaparsak ne olur?

Kas kayıp edersiniz :)
Bu iş bu kadar basittir arkadaşlar proteini alırsan antremanı da doğru yaparsan iyi bir genetik ile steroid almış bir insan gibi gelişirsin.

Proteini hafta da 3-4 gün alabiliyorsak ne yapmalıyız?
O zaman da hafta da 4 gün spor yapmalısınız, 5 gün alabiliyorsanız 5 gün yapmalısınız, zaten öğrenciler olarak her gün 25 TL aldığınızı varsayarsak 20 TL'nin minibüse gitmeden size kaldığını sayarsak 20 TL ile biraz idare edebilirsiniz.

Herkese bol şans.
Knkm eline yüreğine sağlık. Güzel rehber tadında bir şey olmuş.
Çok saol

Kararlılığında alakalı ben 13 yaşındayım karantina başlarında kilom normale göre fazlaydı evde durmaktanda sıkılıyordum sadece 1 tane 5 kiloluk dambılla 2 yıl durmadan her gün yaptım şuan ayı gibiyim 15 yaşına kadar beni alabilen yok yaşıtlarımda.

ppden belli oluyor hocam :D
xD
Reisim gibi bende yiyorum artık.
Affetmiyorum

The Last Dragonborn

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Ben 3 ay boyunca yaptım fakat belimde ağrı var 2 haftadır, ara vermek zorunda kaldım. Azim gerekiyor

Yapabilirsin ama sana zor gelir çok yoğun olur.
Sen düşün artık Tuna Tavus bile evde çalışıyor (Powerlift sporcusu.)

Son düzenleme:

AlpacinoTR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
241
İsim
Celal Güzel
sana tavsiyem sürekli motivasyon videosu izleyerek kendini motive etmen gerekir. dışarı salona arkadaşlarınla gitsen hep gidersin ama tek başına sonradan sarmaz bırakırsın.

Ensar Bey

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,381
İsim
Ensar Bey
Hocam ben 3 aydır spor yapıyorum size bişey sormak istiyorum bir türlü bench basarken ağırlık arttıramıyorum hep 5x2 kg ve +10 kg bar kaldırıyorum 4 set 12 tekrar yapmam gerekiyor.10x2 kg ve +10kg bar ile 6-8 tekrar yapsam faydası olur mu?
Bench Pressi antremanlarına nadir koymalısın çünkü bench press göğüsü sandığın gibi mükemmel geliştirmiyor, bench press daha çok güç antremanıdır, güç arttırmak için yapılır ara sıra ben de yaparım.

Evet 30 kg ile çalışırsan daha iyi olur adelelere daha çok baskı verdiğin için glune homeral eklemin ve dirsek eklemin daha fazla güçlenir, bu da kiloyu arttırmana yarar. (Hareket de neredeyse tamamen cheat yapıyorsan bu kiloya çıkma.)

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,049
Üyeler
140,753
Son üye
brostez
Top Bottom