Neler Yeni

Öneri F/P Red Switch Mekanik Klavye Önerisi

Teykage

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
189
İsim
Yağız Berk Özel
Hocam bu da güzelmiş ama gördüğüm kadarıyla hep beyaz renkler yaygın, RGB daha iyi gözüküyor diye mi? Ben RGB olsa bile düz beyaz ışığı açıcam sadece.
Temasının Dracula Castle olmasından dolayı beyaz yapmışlar hocam. Normal 5075B düz beyaz veya siyah.

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
417
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
Temasının Dracula Castle olmasından dolayı beyaz yapmışlar hocam. Normal 5075B düz beyaz veya siyah.
Yok hocam bu klavyeye özel değil, mekanik klavye inceleyen bir kanala bile baktığımda çoğu videodaki klavyenin beyaz olduğunu görüyorum. Hatta full beyaz ve yazısız yapıp bulut üstünde yazma fetişi yapanlar bile var :ROFLMAO:

anon35

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
yusuf çalış
Tam okumamışım yazdıklarınızı multimedya ve Türkçe olması şart değilse şart değilse Keychron ISO klavyeler isteğinize uyuyor. Tam, büyük enterli, hotswap ve kaliteli modelleri mevcut. Yurt dışında tam klavyelere artık önem verilmiyor. Ülkemizde de kaliteli klavye pek yok.

Bu arada bu klavye uyuyor olması lazım istediklerinize. Resimdeki temsili TR Q klavye normalde. Zamlanmış ama girer yine indirime 4.2K civarına.
kankam sen beni hatırlamadın herhalde cidden. Senin şu attığın klavyelerin hepsine önerdiğin hepsine teker teker beraber de baktık. Bu klavyeler istediğim gibi değil. İyidir hoştur ama sık basık tuş takımı dar. olumsuz yani keychron klavye istediğine uyuyor demişsin büyük enter ve numpad oluyor diye istekelrime uymuyor her konuda. Hesap makinesi gibi klavye görsellikte önemli benim için .
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynen hocam bu arada, artık herhalde tam klavye olayı bitiyor gibi, neden acaba? Ben hep tam klavye kullandım ve alıştım ama küçük daha mı iyi? Çok az klavye kullandığım için bilmiyorum, keşke gidip birsürü klavye deneyebileceğim bir yer olsa.

Aynen hocam 3100, o da listede dursun.

Arkadaşlar bu arada Türkçe olmayan ve enter büyük olmayan klavyeler de önerebilirsiniz, benim için büyük sorun değil, klavyenin kalitesi en önemli olan şey.
Tam klavye bitmiyor kankam onlar ne kadar inadına küçük numpadsız, multimedyasız, büyük entersiz, dar sık basık hesap makinesi gibi görünümlü ne kadar klavye yaparsa ben karşıyım. İnadına tam boy numpadlı büyük enterli harici multimedya tuşları ve ses scrollu klavye ararım

Çoğu kişi artık numlock tarafının gereksiz olduğunu düşünüyor (ben de dahil). Artık %75-%80 klavyeler çok daha popüler. Klavyenin büyük ve ağır olması büyük dezavantaj.

Satıcının güvenilir olduğunu düşünmüyorum ama 2.5K'ya mevcut. Yazan ürün gelmediğinde AliExpress ilgileniyor. Şansım var dersen denersin :D.
numlock tarafı bence gereksiz değil. Aksine benim için çok gerekli bir durum %75-80 demek biraz abez olmuş benim gibi hala bir çok kişi var tam boy klavye arayan itinayla. Attığınız ufak klavyelerin benzerini bir arkadaşım aldı geçen görünüş iyi güzel hoş eyvalllah ama o tuş onun için de o tuş bunun için de yok onu kullanmak için fn e basacaksın, yok bunu kullanmak için fn e basacaksın çok zahmetli gereksiz klavyeler bence. Kullananlara saygı duyuyorum.

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
417
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
kankam sen beni hatırlamadın herhalde cidden. Senin şu attığın klavyelerin hepsine önerdiğin hepsine teker teker beraber de baktık. Bu klavyeler istediğim gibi değil. İyidir hoştur ama sık basık tuş takımı dar. olumsuz yani keychron klavye istediğine uyuyor demişsin büyük enter ve numpad oluyor diye istekelrime uymuyor her konuda. Hesap makinesi gibi klavye görsellikte önemli benim için .

Tam klavye bitmiyor kankam onlar ne kadar inadına küçük numpadsız, multimedyasız, büyük entersiz, dar sık basık hesap makinesi gibi görünümlü ne kadar klavye yaparsa ben karşıyım. İnadına tam boy numpadlı büyük enterli harici multimedya tuşları ve ses scrollu klavye ararım

numlock tarafı bence gereksiz değil. Aksine benim için çok gerekli bir durum %75-80 demek biraz abez olmuş benim gibi hala bir çok kişi var tam boy klavye arayan itinayla. Attığınız ufak klavyelerin benzerini bir arkadaşım aldı geçen görünüş iyi güzel hoş eyvalllah ama o tuş onun için de o tuş bunun için de yok onu kullanmak için fn e basacaksın, yok bunu kullanmak için fn e basacaksın çok zahmetli gereksiz klavyeler bence. Kullananlara saygı duyuyorum.
Hocam bitmez tabi de özellikle mekanik klavyelerde küçülmeye gidiliyor baya. Bırak F tuşlarını sayıları bile eklemeyenler var, TKL vb. sonrası bana cidden garip geliyor. Tamam sağda numpad olmasa üstten basarız sayılara ama aşırı küçük de saçma yani, bu sefer klavye amacını yitiriyor gerçekten. Masada az yer kaplasın diye böyle yapılıyor sanırım ama bence sorun o değil, baktığımıda çoğu kişinin zaten büyük bir masaya sahip olduğunu görüyorum. Bence biraz trend biraz da taşıma kolaylığından olabilir.

Teykage

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
189
İsim
Yağız Berk Özel

Şimdi hatırladım kusura bakmayın hocam. Hem ders videosu izleyip hem başka işlerle uğraşırken :D. Valla hocam senin istekler çok yaw size özel klavye tasarlamak lazım şakasız. Aslında getirilebilir özel olarak klavye tasarlamak. Size belki bir ihtimal uyabilecek Razer Blackwidow V3/V4 var ama sarı switchleri çok pahalı, yeşil switchini de eminim siz beğenmezsiniz(ben de beğenmiyorum bir tek sarı switchleri güzel Razer'ın bence)
Hocam bitmez tabi de özellikle mekanik klavyelerde küçülmeye gidiliyor baya. Bırak F tuşlarını sayıları bile eklemeyenler var, TKL vb. sonrası bana cidden garip geliyor. Tamam sağda numpad olmasa üstten basarız sayılara ama aşırı küçük de saçma yani, bu sefer klavye amacını yitiriyor gerçekten. Masada az yer kaplasın diye böyle yapılıyor sanırım ama bence sorun o değil, baktığımıda çoğu kişinin zaten büyük bir masaya sahip olduğunu görüyorum. Bence biraz trend biraz da taşıma kolaylığından olabilir.
Ben %60 kullanmayı denedim 8 ayda alışamadım. En iyisi TKL benim için. Trend olduğu için de numlock tarafını kullanmıyorum boşuna yer kaplayan bir klavye yerine biraz daha küçük ve hafif olması işime geliyor. Elimde Akko 5108B Plus ve 5087B Plus var ikisi de güzel ama 5087B tercihimdir.

Son düzenleme:

entagerim

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
enes guzel

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
417
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
Şimdi hatırladım kusura bakmayın hocam. Hem ders videosu izleyip hem başka işlerle uğraşırken :D. Valla hocam senin istekler çok yaw size özel klavye tasarlamak lazım şakasız. Aslında getirilebilir özel olarak klavye tasarlamak. Size belki bir ihtimal uyabilecek Razer Blackwidow V3/V4 var ama sarı switchleri çok pahalı, yeşil switchini de eminim siz beğenmezsiniz(ben de beğenmiyorum bir tek sarı switchleri güzel Razer'ın bence)

Ben %60 kullanmayı denedim 8 ayda alışamadım. En iyisi TKL benim için. Trend olduğu için de numlock tarafını kullanmıyorum boşuna yer kaplayan bir klavye yerine biraz daha küçük ve hafif olması işime geliyor. Elimde Akko 5108B Plus ve 5087B Plus var ikisi de güzel ama 5087B tercihimdir.
Hocam ben de %60'a alışamam herhalde, onda yön tuşları yoktu sanırım. Hayati önemi var yön tuşlarının benim için. Numlock tarafını zaten kullanmıyor muydunuz ve öyle mi alıştınız TKL'ye? Ben aktif şekilde kullanıyorum, alışabilir miyim acaba? Numlock olmayan bir laptop kullanmıştım bir hafta garip gelmişti. Biraz daha küçük ve hafif olması güzel tabi ancak benim için çok fark etmez gibi çünkü zaten aktif taşımayacağım. Şu an en çok beğendiğim iki model; AJAZZ AK820 PRO, AULA F75.
Hocam bir de hızlı yazmak için mekanik klavye daha mı iyi olur? Şu an laptop klavyesi kullanıyorum 60-70 arası wpm yapabiliyorum. Hedefim 100+ olmak.

1 yıl sonra size ulaşacağım. eğer hala memnunsanız ve yay sesi gelmiyorsa iddia'yı kaybedeceğim
#REZ

Teykage

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
189
İsim
Yağız Berk Özel
Hocam ben de %60'a alışamam herhalde, onda yön tuşları yoktu sanırım. Hayati önemi var yön tuşlarının benim için. Numlock tarafını zaten kullanmıyor muydunuz ve öyle mi alıştınız TKL'ye? Ben aktif şekilde kullanıyorum, alışabilir miyim acaba? Numlock olmayan bir laptop kullanmıştım bir hafta garip gelmişti. Biraz daha küçük ve hafif olması güzel tabi ancak benim için çok fark etmez gibi çünkü zaten aktif taşımayacağım. Şu an en çok beğendiğim iki model; AJAZZ AK820 PRO, AULA F75.
Hocam bir de hızlı yazmak için mekanik klavye daha mı iyi olur? Şu an laptop klavyesi kullanıyorum 60-70 arası wpm yapabiliyorum. Hedefim 100+ olmak.

#REZ
Hızlı yazmak isterseniz manyetik switchli klavyere göz atabilirsiniz. Manyetik klavyelerin algılama ve gecikme değerleri daha iyi olduğu için almanız mantıklı.

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
417
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
Hızlı yazmak isterseniz dediğim gibi manyetik klavyere göz atabilirsiniz. Manyetik klavyelerin algılama ve gecikme değerleri daha iyi olduğu için almanız mantıklı.
Manyetik mi? Hocam ne derinmiş bu mekanik klavye kuyusu :) Manyetik klavyenin mantığı nedir tam olarak? İlk defa duydum.

Teykage

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
189
İsim
Yağız Berk Özel
Manyetik mi? Hocam ne derinmiş bu mekanik klavye kuyusu :) Manyetik klavyenin mantığı nedir tam olarak? İlk defa duydum.
Attığım manyetik switchli klavyelerin Hz değer 8000 yani 0.2 ms normalde mekanik klavyelerin değeri 1000 Hz yani 1 ms oluyor değerler. Rapid trigger özelliği sayesinde de hızlı tetikleniyor switchler onun sayesinde de hızlıca basabiliyorsunuz.

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
417
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
Attığım manyetik switchli klavyelerin Hz değer 8000 yani 0.2 ms normalde mekanik klavyelerin değeri 1000 Hz yani 1 ms oluyor değerler.
Hocam o zaman sadece switch ile mi alakalı? O zaman istediğim bir hot swap klavye alıp değiştirebilirim switchleri, ya da manyetik alıp red, blue da yapabilirim? Mekanik klavyelerin güzel tarafı bu ya, ciğerine kadar söküp istediğini yapabilme özgürlüğü :)

Piyasada harbiden bir beyaz renk trendi var herhalde, ben mi bir şey kaçırıyorum acaba? Nedir bu beyaz renk olayı? :)

Baksanıza Wraith'teki mouse'ların neredeyse tamamı beyaz.

Hocalarım mekanik klavye ile tecrübem olmadığından bilmiyorum da hızlı yazmamızı sağlıyor mu? Aşağıdaki videoda adam rekorunu mekanik olmayan bir klavye ile kırdı.

Arkadaşlar tuşların içinden ışık geçmemesi genel bir olay mı bu klavyeye (Aula F75) mi özel? Eğer içinden ışık geçmiyorsa RGB olmasının tek mantığı şekil şukul mu? Benim amacım gece klavyeyi görebilmek.

Ekler

• wraith.png
    wraith.png
    547.5 KB · Hit: 9
  • brave_ENmC78t0i5.png
    brave_ENmC78t0i5.png
    238.9 KB · Hit: 7
Son düzenleme:

anon35

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
yusuf çalış

Redragon aldım mutluyum kankam :D yazılımda biraz iyi olsaymış tatından yenmez

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
417
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
Redragon aldım mutluyum kankam :D yazılımda biraz iyi olsaymış tatından yenmez
Hangi modeli kanka, yazılımı kötü olabilir ya biraz fiyat performans markası. K552'yi öneriyorlardı, mod fln da yapılıyormuş.

Arkadaşlar YouTube'da hangi videoya baksam Aula F75 öneriliyor, sizce de o kadar iyi mi? Piyasadaki en F/P mekanik klavye diyorlar.

Top Bottom