Neler Yeni

Farkli marka ram mhz leri ayni cl degerli farkli

Bmert71

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Mert Turgut
Öncelikle selamın aleyküm iyi günler dilerim sorum şu olacakti benim bilgisayarımda şuanda 8 gb Ram var fakat bildinik marka değil ddr4 3200mhz cl 18 olması lazım cl değerini tam bilemiyorum sorum şu farkli bir markanın farkli bi cl değerine sahip Ram takılsa sorun olurmu şuanda 8 gb Ram var ben 16 daha alıp 24 yapmayı düşünüyorum lakin cl değerini tam bilmiyorum herhangi bi sorun olurmu teşekkürler

Ömer Murat KARACA

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
707
İsim
Ömer Murat KARACA
Hocam 4Gb 2133MHZ CL15 RAM ile 4GB 2400MHZ CL17 RAM'i Overclock ile 3000MHZ CL16'da sorunsuz kullandım.

2X8 2666MHZ CL17 set ile de 2X8 2666MHZ CL19 seti birlikte 2666MHZ CL19'da kullandım.

Kısacası ya CL değeri yüksek olanı Overclock ile düşük olana eşitlersiniz, RAM Overclock yemiyorsa CL değeri düşük olanı yüksek olanla eşit değerde çalıştırırsınız.

Ayrıca 8GB yanına 8GB almanızı tavsiye ederim, 16GB modül takmayın. 8+16 yaptığınız zaman 8GB'lık modül + 16GB'lik modülün 8GB'lik kısmı çift kanal şekilde çalışır. Sistem 16GB RAM kullanımını geçince 16GB'nin kalan 8GB'lik kısmı devreye girer ve sistem tek kanal RAM'e düşer. Ya 4X8 ya 2X16 ya da 2X8 RAM yapın sistemi. Hayırlı olsun şimdiden.

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Harun İbiş
Sorun olur diye biliyorum, eğer öğrenebilirsen Cl değerini öğrenmelisin, biostan görebilirsin.
Dediğin gibi aynı markanın farklı Cl değerlerinde bir ram de alabilir sonra overclock yapabilirsin ama overclockla falan uğraşmam dersen bir seçenek de elinizdeki rami satıp dual almak olabilir. İyi forumlar.
Öncelikle selamın aleyküm iyi günler dilerim sorum şu olacakti benim bilgisayarımda şuanda 8 gb Ram var fakat bildinik marka değil ddr4 3200mhz cl 18 olması lazım cl değerini tam bilemiyorum sorum şu farkli bir markanın farkli bi cl değerine sahip Ram takılsa sorun olurmu şuanda 8 gb Ram var ben 16 daha alıp 24 yapmayı düşünüyorum lakin cl değerini tam bilmiyorum herhangi bi sorun olurmu teşekkürler

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,354
İsim
Yusuf
uyumsuz olması durumunda zaten XMP veya DOCP profillerinin işlemediğinde anlarsanız. size 3200 çekersiniz sistem en ramler içinde en düşük stok frekans ne ise ona çeker kendini veya ram hatası patlatır. bence uğraşmayın satın 2 adet yeni alın.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,852
Üyeler
140,706
Son üye
Kayra Işık
Top Bottom