Neler Yeni

Fitnessa başlıyacağım sorularım var

Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Eyüp YİLDIRIM
Öncelikle merhaba 15 yaşındayım ve 170 boyum var 65-66 kiloyum.
Spora gitme amacım vücudu toparlamak. aslında 3 arkadaş gidicektik ama onların ailesi hep bakarız sonra falan diyorlar. bende tek başlamak istemiyorum ama geç kalıyormuşum gibi hissediyorum. hafta sonralı futbol kursuna gidiyorum.
Tek başlamamaktaki sebebim hem utanıyorum bide ilk defa gideceğim için. ne yapacağımı bilmiyorum hareketlerin nasıl yapıldığını bilmiyorum. okuldaki arkadaşlarım gidiyor aslında ama pek bilmiyorum ne yapıcağımı. her ders tenefüs soruyorum ne zaman başlarız bakarız diyolar ne yapacağımı bilmiyorum. sizce ilk olarak ne yapabilirim?
İlk başlarda utanman çok normal ben de ilk başta utanıyordum 1 ay sonrasına kadar herşeye alışırsın. İlk başlarda çok uzun süreli kayıt yaptırmanı önermem malum bazı dönemler spor için bile vakit bulamıyoruz üstüne tembelliğe de geldimi boşa para vermiş olursun. Sana tavsiyem ilk başlarda bi 3 ay falan yazıl eğer sıkılmadan gidiyorsan ilerleyen zamanlarda daha uzun üyelik yaptırırsın ama önce kendini dene paran çöp olmasın. Bu arada salonda akranların ile sık sık konuş çünkü yeni arkadaş edinmen lazım eğer arkadaşın yoksa. Çünkü tek başına biraz sıkıcı oluyor. Hareketlere gelirsek spor salonundaki hoca ilk başta gösterir unuttuğunu int den bakarsın alışırsın. Salodaki asansör gibi devasa heriflere bakıpta ben neden böyle olamıyorum diye kendini de suçlama bu iş sabır işidir çoğu insan güzel bir fizik için en az 2 sene çalışıyor. Bu arada maddi durumun yeterli ise iyi bir salona git çünkü ucuz salonlar genellikle ekiman bakımından yetersiz kalabiliyorlar ekipmanlarıda eski oluyor. Hadi ekipmanları iyi ve yeterli diyelim, ucuz olduğu için gelen giden çok oluyor özellikle akşam saatlerinde baya sıra bekleyebilirsin. Malum çok kişi kullandığı içinde aletler sık sık bozulabiliyor bunun üstüne birde salon sahibi yeterli ilgiyi göstermiyorsa vay halinize! Kullanacağınkz bir makinanın en az 2 hafta boyunca arızalı olup tamir edilmemesi tüm programınızı bozabilir. Uzun lafın kısası maddi durumun yeterli geliyorsa iyi bir salona git ucuza kaçma saçma sapan da beslenme.

Luka77

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
84
İsim
Luka
İlk başlarda utanman çok normal ben de ilk başta utanıyordum 1 ay sonrasına kadar herşeye alışırsın. İlk başlarda çok uzun süreli kayıt yaptırmanı önermem malum bazı dönemler spor için bile vakit bulamıyoruz üstüne tembelliğe de geldimi boşa para vermiş olursun. Sana tavsiyem ilk başlarda bi 3 ay falan yazıl eğer sıkılmadan gidiyorsan ilerleyen zamanlarda daha uzun üyelik yaptırırsın ama önce kendini dene paran çöp olmasın. Bu arada salonda akranların ile sık sık konuş çünkü yeni arkadaş edinmen lazım eğer arkadaşın yoksa. Çünkü tek başına biraz sıkıcı oluyor. Hareketlere gelirsek spor salonundaki hoca ilk başta gösterir unuttuğunu int den bakarsın alışırsın. Salodaki asansör gibi devasa heriflere bakıpta ben neden böyle olamıyorum diye kendini de suçlama bu iş sabır işidir çoğu insan güzel bir fizik için en az 2 sene çalışıyor. Bu arada maddi durumun yeterli ise iyi bir salona git çünkü ucuz salonlar genellikle ekiman bakımından yetersiz kalabiliyorlar ekipmanlarıda eski oluyor. Hadi ekipmanları iyi ve yeterli diyelim, ucuz olduğu için gelen giden çok oluyor özellikle akşam saatlerinde baya sıra bekleyebilirsin. Malum çok kişi kullandığı içinde aletler sık sık bozulabiliyor bunun üstüne birde salon sahibi yeterli ilgiyi göstermiyorsa vay halinize! Kullanacağınkz bir makinanın en az 2 hafta boyunca arızalı olup tamir edilmemesi tüm programınızı bozabilir. Uzun lafın kısası maddi durumun yeterli geliyorsa iyi bir salona git ucuza kaçma saçma sapan da beslenme.
Maddi durumum yetiyor zaten güzel bir salona gidicem programları hoca gösteriyor dediler bana sınavlardan sonra başlayacağım teşekkürler cevabınız için

Luka77

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
84
İsim
Luka
Gidip salona kayıt olup youtubede bir kaç fitness kanalı takip ederek şimdiden başla zaten spor tek başına daha zevkli tak kulaklığı git
Mesaj otomatik birleştirildi:

Her ne kadar bugün savas cebeci hakkında gülünsede eski videolarını öneririm tahta başında ders veriyordu onları izleyebilirsin çok kaliteli videolardir
Pazar ve çarşamba günleri toplam 2 gün ara veriyordum çok yorgun hissedersen sadece yürüyüşe çıkarsın.
peki neler almam lazım

goksel53

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
132
İsim
Göksel
peki neler almam lazım
hiç bişey spor yapıp yemek yemen lazım tavuk balık pilav makarna dengeli şekilde yersen sporun başlarında yeterlidir sonradan yediğin miktarları yükseltecceksin bunun haricinde
spor ayakkabısı su matarası ve spor giysileri yeterli

Luka77

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
84
İsim
Luka
hiç bişey spor yapıp yemek yemen lazım tavuk balık pilav makarna dengeli şekilde yersen sporun başlarında yeterlidir sonradan yediğin miktarları yükseltecceksin bunun haricinde
spor ayakkabısı su matarası ve spor giysileri yeterli
hocam 7 aydır giden bi arkadaşıma sordum ben sana yardım ederim dedi başlayacağım

phopshen

80+ Bronze
Şişko değilsen fazla 15 yaşındasın büyüme çağındasın diyet yapıp büyümeni engelleme bol bol yemek ye proteinli güçlenmeye başla ilerde kilo verirsin
hocam benim kilo fazla yaş aynı boy 180. kilo vermek için daha az yiyorum ama faydalı olmuyor. yazın salona yazılmayı düşünüyorum. orda sadece zayıflamak için mi program hazırlar yoksa hem kilo hem kas için mi? sadece kilo verip iskelet kalmak istemiyorum sinifimdakiler gibi. ayrıca evde dambıl çalışıyorum önerin nedir bu konuda

SadeceBirisi.

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,189
İsim
uwu
Spora gitme amacım vücudu toparlamak. aslında 3 arkadaş gidicektik ama onların ailesi hep bakarız sonra falan diyorlar. bende tek başlamak istemiyorum ama geç kalıyormuşum gibi hissediyorum. hafta sonralı futbol kursuna gidiyorum.
Tek başlamamaktaki sebebim hem utanıyorum bide ilk defa gideceğim için. ne yapacağımı bilmiyorum hareketlerin nasıl yapıldığını bilmiyorum. okuldaki arkadaşlarım gidiyor aslında ama pek bilmiyorum ne yapıcağımı. her ders tenefüs soruyorum ne zaman başlarız bakarız diyolar ne yapacağımı bilmiyorum. sizce ilk olarak ne yapabilirim?
bnde başlamayı düşünüyorum arkadaşım gidiyor onla gitmek istiyorum ama boy uzamasına etkisi olur mu bilmiyorum 179 boyum ama 1.85/90 fln olmam lazım yaş 15 tek başına gidersen bnce daha iyi arkadaşlarla gidince gaza getirip ağırlığı çok fazla arttırırsın ertesi gün vücudun gg olur

Luka77

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
84
İsim
Luka
bnde başlamayı düşünüyorum arkadaşım gidiyor onla gitmek istiyorum ama boy uzamasına etkisi olur mu bilmiyorum 179 boyum ama 1.85/90 fln olmam lazım yaş 15 tek başına gidersen bnce daha iyi arkadaşlarla gidince gaza getirip ağırlığı çok fazla arttırırsın ertesi gün vücudun gg olur
çok ağır kilolar kaldırmaman lazım diye biliyorum

goksel53

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
132
İsim
Göksel
hocam benim kilo fazla yaş aynı boy 180. kilo vermek için daha az yiyorum ama faydalı olmuyor. yazın salona yazılmayı düşünüyorum. orda sadece zayıflamak için mi program hazırlar yoksa hem kilo hem kas için mi? sadece kilo verip iskelet kalmak istemiyorum sinifimdakiler gibi. ayrıca evde dambıl çalışıyorum önerin nedir bu konuda
Kalori hesabı yapmayi öğrenmen lazım vücudunun yaktigindan daha az kalori alman lazım kilo verebilmek için youtubede bir çok video var izleyip öğrenebilirsin
Mesaj otomatik birleştirildi:

Squat gibi omurgaya çok yük veren hareketler belki biraz etkisi olur ama olsa bile çok düşük etkiler bunlar sizin kaldırabileceğiniz kilolar engel bile olmayacaktır ki spor yapınca yükselen testosteron growth gibi hormonlar boyunuzu uzamaya yardımcı olur

Light

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
322
İsim
Arda Yıldırım
ağırlık çalışmanın boya etkisi yok rahatça yapabilirsiniz sporunuzu

Erdem Arslan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,246
İsim
Erdem Arslan
İlgilendiği Kategoriler
Sağlık, Spor, Yabancı Dil
Hareket formlarını Türkçe olarak en iyi ağırsağlam dan öğrenebilirsin. Salonda çok süper bir ortam var herkesten yardım alabilirsin. Bölgesel değil full body çalış. 3 ay gidip bıracaksan hiç başlama. Sporu günlük bir aktivite bir yaşam tarzı olarak yapman lazım. Öncelikli hedefin Bench press, squat, deadlift vs. hareketlerde ağırlık artırmak olsun. Serbest ağırlıklarla çalış hocaları dinleyip makinelerle çalışma. Kalori hesabı yapmayı öğren. Bir beslenme düzenin olsun. Temiz beslenmeye ve yeterli protein almaya dikkat et. Çok yağlıysan günlük kalori ihtiyacından az kalori al, değilsen günlük kalori ihtiyacın kadar alabilirsin, zayıfsan günlük kalori ihtiyacından fazla al. Tüm enerjini ağırlık kaldırmaya harca. Kardiyoyu antrenmandan sonra yap önce değil. Her şeyi en doğru en mükemmel şekilde yapmana gerek yok. Sadece bu işten zevk almaya bak ve sporu hayatının bir parçası haline getir. Gerisi zaten kendiliğinden gelecek .

Tearz

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Arkadaş ortamında genelde bir kişi başladıktan sonra diğerleri de gelir. Sen başlarsan onlarda gelmeye başlar yavaştan. İlk gittiğinde nasıl ortam olduğunu bilmediğinden çekincen olabilir. Ama gittiğinde öyle bir yer olmadığını anlarsın. 2-3 kere gidince de alışırsın. Genelde mahalle salonu da olsa program verirler. Böyle böyle yapacaksın diye gösterirler. Göstermeseler de önemi yok. Youtube FullBody programı yazarsan hareketlerin yapılışlarını öğrenirsin. Zamanla zaten doğrusunu oturtturursun. Gelişim çağında olduğun için sırtladığın hareketlerde çok yük almamaya dikkat et.

Luka77

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
84
İsim
Luka
Arkadaş ortamında genelde bir kişi başladıktan sonra diğerleri de gelir. Sen başlarsan onlarda gelmeye başlar yavaştan. İlk gittiğinde nasıl ortam olduğunu bilmediğinden çekincen olabilir. Ama gittiğinde öyle bir yer olmadığını anlarsın. 2-3 kere gidince de alışırsın. Genelde mahalle salonu da olsa program verirler. Böyle böyle yapacaksın diye gösterirler. Göstermeseler de önemi yok. Youtube FullBody programı yazarsan hareketlerin yapılışlarını öğrenirsin. Zamanla zaten doğrusunu oturtturursun. Gelişim çağında olduğun için sırtladığın hareketlerde çok yük almamaya dikkat et.
Teşekkürler cevabınız için

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
950,380
Üyeler
149,719
Son üye
Yusuf_ozdmr19
Top Bottom