Neler Yeni

Fiyat-performans laptop Acer Nitro 5 NH.Q7PEY.003

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Berat Arslan
Donanım Arşivi İnceleme Tavsiyesidir
Öncelikle şunu söyleyeyim. Gidip de Excalibur ve Monster'ların fiyatlarını görüp onlar daha ucuz demeyin. Piyasada belirli markalar anakart tarafında kaliteyi tutturamıyor belki de bu sayede ucuz yapıyor. Ben kesin bir şey görmediğim, incelemediğm için yargılamayacağım ama aklınızda bulunsun. Laptop alırken Asus, Acer, Dell, HP ve Lenovo bakmanızı öneririm. Bunlardan da tabii ki markayı görüp de almayın mesela ben Asus'u ne kadar çok sevsem de bunu aslında Abdullah abi çektiği bir videoda gayet iyi anlatmış. O videonun da linkini bırakayım. Neyse konudan sapmayayım da fiyat-performans olduğunu düşündüğüm laptopa geçeyim.

Bu laptopu 1 aydan kısa bir süre önce hepsiburada'da gördüm. Görünce fiyatına ve teknik özelliklerine tekrar tekrar baktım. Ve bu laptop bence vadettiği özelliklere göre kendi fiyat bandında en iyisi! Teknik özelliklerini sıralamak gerekirse:
  • İşlemci: Intel i7-10750H 6 çekirdek 12 thread, 2.6 Ghz ve Turbo 5.0 Ghz
  • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1660Ti
  • RAM: 32GB (çift kanaldan olması lazım) 2933 mhz. (burada neden 3000+ değil diye sorarsanız, kullanılan işlemci max bu kadar destekliyor.)
  • SSD: 1 TB M2 SSD (iki tane m2 yuvası bulunuyor) üzerinde bulunan SSD 1930 mb/s okuma, 1960 mb/s yazma değerlerini sunabiliyor.
  • Ekran: Full HD IPS 15.6" 144hz 3ms, %80 ekran/gövde oranı, 300 nit parlaklık, %72 NTSC (%99 sRGB'ye eşit)
  • Fan: İki adet bulunuyor ve soğutma performansının iyi olduğu söyleniyor. (Abdullah abinin son videosunu izlerseniz kafanıza daha çok yatacaktır.)
  • Çıkış Portları: 1x HDMI 2.0, 3x USB *3.2 veya 3.1* Type-A, 1x USB 3.2 Type-C gen2, Killer Ethernet ve tabii ki jack girişi
  • Klavye: WASD ve ok tuşları belirginleştirilmiş ve 4 bölgeli rgb ışıklandırmaya sahip klavye. NumberPad bulunuyor.
  • Pil: 4 hücreli 3560 mAh Li-Po pil ile geliyor ve maksimum çalışma süresi 8 saat olarak belirtilmiş. Güç kaynağı ise 180 W
  • Ağırlık: 2,30 kg
FİYAT: 12.499 TL

Fiyata göre teknik özellikleri bence iyi olsa da eksikleri hakkında konuşalım. Öncelikle belirtilmiş bir özellik ama bence i7-10750H "benim" alacağım bir pcde eksikliktir. 6 çekirdek ve 12 thread bana çok çok fazla ileriye dönük bir tercih olarak gelmiyor. Kötülemedim yanlış anlamayın ben fazla ileri dönük düşünüyorum.
İkinci ileriye dönük sorun belki ram frekansları olabilir ki bu da fiyatına göre yeterli. Ki zaten işlemci max bu kadar desteklediği için daha iyi bir işlemci ve ram frekansı olan laptoplara baktığınızda bu fiyatları göremeyeceksiniz. Ama bir yandan 32 gb olması ramlerin muhteşem. Hatta bu ram kapasitesinin yanında frekanslarını pek de umursar mısınız bilmem.
Üçüncü sorun da bazıları ürün hakkında ekranda ışık sızdırması var yazmış. Olmadı diyenler de var burası size kalmış ama bence acayip büyük bir problem değil sonuçta dövize baktığımızda 1000 USD altı bir pc.
Dördüncü sorun ise sanki pil kapasitesi düşük geldi bana. Daha iyi bir batarya kullanılabilirmiş.
Özet olarak büyük bir sorunu bulunmayan, serin serin takılabileceğiniz, oyun oynayabileceğiniz, işlerinizi yapabileceğiniz bir laptop olduğunu düşünüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eksiklerim varsa, PC'yi alıp deneyen veya kullanan varsa görüşlerini belirtirse sevinirim :).

METSHEESH

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
26,114
İsim
Mert Metshi
Güzel

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR