Neler Yeni

Ford Connect Motor arıza ışığı yanıyor

Kaan Lothbrok

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
773
İsim
kaan emre
Öncelikle merhaba. Bugün arabanın bütün filtreleri ve yağı değişti. Arabayı sanayiden eve getirdim hala daha bir sorun yoktu. Daha sonra 15 km kadar bir yol yaptım hala sorun yoktu ancak bu yolculuktan 1 saat sonra arabayı tekrardan aldım ve motoru ısıttıkdan sonra biraz sıkıştırdım arabayı. 4000 devirlere falan dayandırdım. ( 4500 kesici ) Yaklaşık 90 - 100 km hızlara geldiğimde motor arıza ışığı yanıyor. Sağa çekiyorum kontağı açıp kapatıyorum sorun çözülüyor ancak biraz daha sıkıştırdan sonra tekrar aynısı oluyor. Arabanın gidişinde, sesinde, çekişinde asla bir sorun yok ancak biraz sıkıştırınca Motor arızalı uyarısı veriyor ve dişli içinde ünlem işareti şeklinde bir ikaz lambası yanıyor. Bu olduktan sonra arabayı evin önüne koydum ve 30 dakika sonra falan yaklaşık 80 km kadar yol yaptım ve bu yol boyunca da sorun çıkarmadı. Hatta ara sıra çok hafif sıkıştırdım ancak gene de sorun çıkarmadı. Sizce sorun ne olabilir? Bu arada bu sorun ilk çıkmaya başladığında klima açıktı. Bunun bir etkisi olabilir mi bilmiyorum ancak gene de söylemek belirtmek istedim. Şimdiden teşekkürler.

Lexani

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
305
İsim
Hasan Solum
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar
Steam
https://steamcommunity.com/id/mrlexanii/
Facebook
hasansolum22
Discord
Lexani#6194
Merhaba bende de Peugeot 307 SW var. 1.6 LPG ile kullanıyorum. Aracım LPG bir süre sonra kullanımı bırakınca kirli yakıt arızası uyarısını bırakıyor. Motor arıza işareti çıkıyor dediklerine çok benzeri bir durum diye söylemek istedim. Yakıtın kirli olabilir mazot filtreni elden geçirilebilir.

Kaan Lothbrok

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
773
İsim
kaan emre
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba bende de Peugeot 307 SW var. 1.6 LPG ile kullanıyorum. Aracım LPG bir süre sonra kullanımı bırakınca kirli yakıt arızası uyarısını bırakıyor. Motor arıza işareti çıkıyor dediklerine çok benzeri bir durum diye söylemek istedim. Yakıtın kirli olabilir mazot filtreni elden geçirilebilir.
Hocam daha yeni olduğu için mazot filtresi içinde hava olabilir mi? Şuan da o sorunu yaşamıyorum ama bunda 1 - 2 saat önce 10 dakikadır bir oluyordu.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,970
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Sen arabayı sıkıştırmaya devam et. Yakında kullanılmayacak hale gelecek. O kadar dedim şu arabayı bir sal diye. Dağdan inerken frene yüklenmeler, sürekli son devirlerde kullanmalar, sert kalkış yapmalar.. Muhtemelen motorda ciddi bir sorun yok ama tamirci olmadığım için net bir şey söyeyemeyeceğim. Yakıt filtreni kontrol ettir yakın zamanda. YÜKLENDİĞİN için yeterli yakıt gelmiyor olabilir veya tortulanma oluşmuş olabilir. Depoyu sonuna kadar kullanma. 4/5'i bittikten sonra yakıt dolumu yap. Depodaki çamur, pislik ne varsa artık motora gidiyor. Bu durum ciddi masraflara yol açabiliyor.

Kaan Lothbrok

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
773
İsim
kaan emre
Sen arabayı sıkıştırmaya devam et. Yakında kullanılmayacak hale gelecek. O kadar dedim şu arabayı bir sal diye. Dağdan inerken frene yüklenmeler, sürekli son devirlerde kullanmalar, sert kalkış yapmalar.. Muhtemelen motorda ciddi bir sorun yok ama tamirci olmadığım için net bir şey söyeyemeyeceğim. Yakıt filtreni kontrol ettir yakın zamanda. YÜKLENDİĞİN için yeterli yakıt gelmiyor olabilir veya tortulanma oluşmuş olabilir. Depoyu sonuna kadar kullanma. 4/5'i bittikten sonra yakıt dolumu yap. Depodaki çamur, pislik ne varsa artık motora gidiyor. Bu durum ciddi masraflara yol açabiliyor.
Hocam neden çamur pislik ne varsa motora gidiyor dediniz tam anlamadım. Orijinal taktırdık her şeyini.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bana da yeterli yakıt gelmediğinden dolayı oluyor gibi geldi. Filtreler yeni olduğu için içinde hava kalmış olabilir mi acaba? Sanırım içinde hava kaldıysa da ben sıkıştırınca hava çıktı içinden. Çünkü 50 - 60 KM kadar yol yaptım herhangi bir sorun yaşamadım.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,970
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
Hocam neden çamur pislik ne varsa motora gidiyor dediniz tam anlamadım. Orijinal taktırdık her şeyini.
Dizelde tortu, pislik, toz, toprak aklına ne gelirse olabiliyor. Bunlar depo tabanında zamanla birikiyor. Depoyu tamamen boşaltırsan motor bu pisliklere maruz kalıyor. Yakıt hattında sorun yaşayanların sayısı oldukça fazla.

Bana da yeterli yakıt gelmediğinden dolayı oluyor gibi geldi. Filtreler yeni olduğu için içinde hava kalmış olabilir mi acaba? Sanırım içinde hava kaldıysa da ben sıkıştırınca hava çıktı içinden. Çünkü 50 - 60 KM kadar yol yaptım herhangi bir sorun yaşamadım.
Belli bir devirden sonra araçta titreme var mıydı?

Kaan Lothbrok

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
773
İsim
kaan emre
Dizelde tortu, pislik, toz, toprak aklına ne gelirse olabiliyor. Bunlar depo tabanında zamanla birikiyor. Depoyu tamamen boşaltırsan motor bu pisliklere maruz kalıyor. Yakıt hattında sorun yaşayanların sayısı oldukça fazla.

Şuan depo neredeyse boş.

Asla. Aracın gidişinde çekişinde asla anormal bir durum yoktu. Hatta gidişi bence iyileşti bile araba bir sessizleşti.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,970
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit

Looizy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
304
İsim
Ömer Faruk AYGUT
Yakıt yetişmiyor olabilir ondan dolayı arıza ışığı yakıyor. Son devirlerde kullanmak pek sağlıklı değil. Mümkün mertebe alt devirlerde kullanman senin açından daha sağlıklı olacaktır.

Kaan Lothbrok

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
773
İsim
kaan emre
Yakıt yetişmiyor olabilir ondan dolayı arıza ışığı yakıyor. Son devirlerde kullanmak pek sağlıklı değil. Mümkün mertebe alt devirlerde kullanman senin açından daha sağlıklı olacaktır.
Hocam haftada 1 - 2 kere anca sıkıştırılıyor araç. Onun dışında 2500 deviri geçmiyordu araç aşırı sakin kullanılıyor.

Looizy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
304
İsim
Ömer Faruk AYGUT
Şuan depo neredeyse boş.

Asla. Aracın gidişinde çekişinde asla anormal bir durum yoktu. Hatta gidişi bence iyileşti bile araba bir sessizleşti.
Arkadaşımın dediği depodaki yakıtı sonuna kadar sömürme, deponun dibinde genellikle tortular, yakıt pislikleri olur. Bunlarda yakıt azalınca dibe çöker ve şamandıra bunların hepsini çeker. Bunlar depodan şamandıraya, şamandıradan yakıt filtresine, yakıt filtresinden ise motora gider.

Kaan Lothbrok

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
773
İsim
kaan emre
İşte bundan bahsediyorum ben de. Mümkün olduğunca depoyu %20'nin aşağısına düşürmeyin.
Hocam genelde yarısına gelince doldururduk bu sefer almadık daha. Büyük ihtimalle dediğiniz gibi olur.

Arkadaşımın dediği depodaki yakıtı sonuna kadar sömürme, deponun dibinde genellikle tortular, yakıt pislikleri olur. Bunlarda yakıt azalınca dibe çöker ve şamandıra bunların hepsini çeker. Bunlar depodan şamandıraya, şamandıradan yakıt filtresine, yakıt filtresinden ise motora gider.
Dibinde değil şuan yaklaşık bi 15 - 20 litre daha mazot vardır içinde.

Looizy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
304
İsim
Ömer Faruk AYGUT
Hocam haftada 1 - 2 kere anca sıkıştırılıyor araç. Onun dışında 2500 deviri geçmiyordu araç aşırı sakin kullanılıyor.
Ne kadar sıklıkla sıkıştırıyorsun demedim kardeşim. Şamandıranın ve yakıt filtresinin bir basınç değeri olur. Berlirli bir basınçta yakıt basar motora. Eğer bu basınç değerinde bir problem olursa yakıtı yetiştiremez araç. Bu bir örnekleme ve fikir sadece. Çünkü sadece sıkıştırdığın zaman bu sorunu yaşıryorsun.

Top Bottom