Neler Yeni

FPS Drop Sorunu Yaşıyorum

vraxx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Ahmet Yayla
dostum birde rx 580 ekran kartım vardı vramlerinden bir tanesi lehim atmış kart belli bi vram kapasitesine ulaşıp 4. gb yi kullanmaya başlayınca sıkıntı yaratıyordu acaba sendekide öyle bir şey olabilirmi ? hafıza kapasitesini düşük tutarak bir oyunda denermisin
nasıl yapıcaz onu
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sanırım darboğaza sadece ekran kartının neden olduğunu düşünenler var, ama işler öyle değil. Herhangi bir parça yüzünden diğer bir veya bir kaç ürünün tam potansiyeline çıkamama olayıdır darboğaz. Yani darboğaza neden olan ram, ssd, cpu bile olabilir.
Ancak darboğaz çok aşırı yüksek değilse gözle görülür bir etki olmaz.

"Bir bilgisayar bağlamında, darboğaz, iki bileşenin maksimum kapasitesindeki farklılıklardan dolayı diğer donanımların potansiyelini sınırlayan bir bileşeni ifade eder."
KAYNAK (intel)

Öncelikle bütün donanım sıcaklıklarını test edin. SSD/HDD, Cpu, Gpu, Ram, Anakart gibi donanımların sıcaklıklarıda önemli. Bütün sıcaklıklar normalse, diğer testleri yaptığınıza göre depolama aygıtına odaklanmalısınız. Anakart değiştirmek gibi masraflı bir işlem yapmaktan iyidir.

Depolama birimleri (ssd,hdd) anlık hız düşürürse test programlarıyla algılayamazsınız. Ve cpu, gpu kullanımlarını anlık etkiler. Elinizde varsa başka bir depolama birimiyle test edin.
Bilgisayarda msi afterburner, gpu tweak 2, game&driver booster vb. programlar yokken test edin. Bazen bu programlar sistem çalışırken engel oluşturabiliyor. Zaten drop yaşıyorsanız değerleri görmeden de hissedebilirsiniz.
bir soru sormak istiyorum oyunu indirirken diskim hızlı fakat güncelleme yaparken gecenlerde 800mb güncelleme 1 saat sürdü netim 100mbs olmasına ragmen ağ 0 a düşüyordu disk kullanımı ise görev yöneticisinde bi yükselip bi düşüyordu o yüzden bende sürekli disk ve anakartta düşündüm sorunu m2 slotuna taktım diğer düzelmedi

Hidro Dinamik

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
bir soru sormak istiyorum oyunu indirirken diskim hızlı fakat güncelleme yaparken gecenlerde 800mb güncelleme 1 saat sürdü netim 100mbs olmasına ragmen ağ 0 a düşüyordu disk kullanımı ise görev yöneticisinde bi yükselip bi düşüyordu o yüzden bende sürekli disk ve anakartta düşündüm sorunu m2 slotuna taktım diğer düzelmedi
İndirip kurma işlemi yaptığından normalden biraz uzun sürer ama indirilen site veya sunucuyla alakalıda olabiliyor bu durum. SSD kaynaklı olsa oyunlarda kendini çok sık hissettirir hatta çok farklı hatalar bile aldırabilirdi (mavi ekran gibi).
Benim bahsettiğim ise anlık hız keserse cpu ve gpu kullanım düşürüp tekrar yükselmesi dropa sebep oluyor anlamındaydı.
Elinizde sata ssd/hdd bile olsa denemenizi öneririm. Biraz zaman alsa da en azından cebinizden para çıkmayacak bir yöntem.
SSD ve anakartı test etme imkanınız yoksa direk satın alacaksanız önceliği anakarta vermenizi öneririm. SSD'yi eş dosttan bile isteyebilirsiniz de anakartı isteyemezsiniz.

vraxx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Ahmet Yayla
İndirip kurma işlemi yaptığından normalden biraz uzun sürer ama indirilen site veya sunucuyla alakalıda olabiliyor bu durum. SSD kaynaklı olsa oyunlarda kendini çok sık hissettirir hatta çok farklı hatalar bile aldırabilirdi (mavi ekran gibi).
Benim bahsettiğim ise anlık hız keserse cpu ve gpu kullanım düşürüp tekrar yükselmesi dropa sebep oluyor anlamındaydı.
Elinizde sata ssd/hdd bile olsa denemenizi öneririm. Biraz zaman alsa da en azından cebinizden para çıkmayacak bir yöntem.
SSD ve anakartı test etme imkanınız yoksa direk satın alacaksanız önceliği anakarta vermenizi öneririm. SSD'yi eş dosttan bile isteyebilirsiniz de anakartı isteyemezsiniz.
Yakınımda ssd alabileceğim biri yok fakat ben şey düşündüm ıtipyadan alsam iade etsem sorun duzelmezse

Top Bottom