Neler Yeni

Frenler zarar görmüş olabilir mi?

Kaan Lothbrok

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
773
İsim
kaan emre
Öncelikle merhaba. Bu gün bir eşeklik ettim ve her sokağın başında gaza yüklenip ani frenler yaptım. Daha sonra arkadaşın dağda evi varda oraya doğru çıkarken de aynı eşekliği yaptım ve yokuş aşağı 120 - 130 KM/h gibi bir hızda ani fren yaptım ve fren birden hissizleşti. Zar zor motor freniyle durdum ve durur durmaz arabadan aşırı derecede yanık plastik kokusu geldi. Fren diskleri hafifden parlıyordu. Tahminimce aşırı ısındı. Yaklaşık 30 dakika kadar bekleyip yavaş bir şekilde eve vardım. Diske ve frene zarar gelmiş olabilir mi?

Aracım Ford Tourneo Connect 1.8, 110HP 2009 Model. Şu devirde araba almak zor olduğu için arabaya birazcık bir şey olsa fikir almaya çalışıyorum. Bu araba arızalansa benim için çok kötü olur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada geçende konu açmıştım launch control ile kalkış denedim ve başarılı oldu. Pek de hızlı kalkamadım çünkü her seferinde ESP arabayı tuttu. 1 - 2 kere hafiften patinaja kalktı bu yüzden de fren çok ısınmış olabilir mi?

Ekler

• IMG_20220401_193755.jpg
    IMG_20220401_193755.jpg
    4.3 MB · Hit: 127
  • Hahaha
Reaksiyonlar: B0ra

✓Arda

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Bizde arabayı fazla zorladığımız için balatalar yanmıştı. Çok fena yanık kokusu geliyordu ortalama 3-5K harcamıştık. Geçen sene oldu

Shooter_U

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,118
İsim
Uğur
Bir şey olmaz 2 fren yapınca bozulucak şeyler değil. Isınınca hissizleşmesi normal soğutup bin düzelir ✌️ Tabi disk le pabuç durumu nasıl sen bilicen değişme zamanı gelirse aksatma.

Kaan Lothbrok

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
773
İsim
kaan emre
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bizde arabayı fazla zorladığımız için balatalar yanmıştı. Çok fena yanık kokusu geliyordu ortalama 3-5K harcamıştık. Geçen sene oldu
Valla fotoğraf koydum bir tane. Benden yanmasından korkuyorum çünkü aşırı derecede yanık kokusu geldi.

vonaleee

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
525
İsim
Gozalak
Aşırı ısınmadan dolayı tutuş azalmıştır
Aklında bulunsun böyle bir durumda asla su tutma veya yıkamaya sokma aracı diskler çatlar

Kaan Lothbrok

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
773
İsim
kaan emre
Bir şey olmaz 2 fren yapınca bozulucak şeyler değil. Isınınca hissizleşmesi normal soğutup bin düzelir ✌️ Tabi disk le pabuç durumu nasıl sen bilicen değişme zamanı gelirse aksatma.
Fren düzeldi gibi. Eve dönerken 30'la döndüğüm için genelde motor freniyle durdum. Test etme şansım olmadı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aşırı ısınmadan dolayı tutuş azalmıştır
Aklında bulunsun böyle bir durumda asla su tutma veya yıkamaya sokma aracı diskler çatlar
Aracı ıslatmadım. Hissizleşme gibi değilde direk boşaldı frenler 10'la bile durmuyordu araç. 5. Vitese atıp istop ettirdim.

Kaan Lothbrok

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
773
İsim
kaan emre

Ekler

• IMG_20220401_193803.jpg
    IMG_20220401_193803.jpg
    4.1 MB · Hit: 49

vonaleee

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
525
İsim
Gozalak
Fotoda göründüğü kadarıyla bişey yok bi parmağını aşağıdan yukarı gezdir üst kısımda çıkıntı yoksa veya az ise Disk iyidir

Kaan Lothbrok

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
773
İsim
kaan emre
Fotoda göründüğü kadarıyla bişey yok bi parmağını aşağıdan yukarı gezdir üst kısımda çıkıntı yoksa veya az ise Disk iyidir
Valla sanırım bir şey yok ancak bu kadar ısınması normal mi? Toplasanız arabayı 30 - 40 dakka zorladım.

vonaleee

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
525
İsim
Gozalak
Normal ben geçen uzun bir yokuş indim çoğunluğu frenle aşağıya indiğimde durunca jantın içindeki karlar diske düşüp baya bi duman çıkardı baya bi korkmuştum

Bu balata frenler standart kullanım için üretiliyor

Performans serisinde ısınma daha geç olur soğutucu dizayn falan var onlarda balata lar da ona göre içeriği daha değişik

Kaan Lothbrok

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
773
İsim
kaan emre
Normal ben geçen uzun bir yokuş indim çoğunluğu frenle aşağıya indiğimde durunca jantın içindeki karlar diske düşüp baya bi duman çıkardı baya bi korkmuştum

Bu balata frenler standart kullanım için üretiliyor

Performans serisinde ısınma daha geç olur soğutucu dizayn falan var onlarda balata lar da ona göre içeriği daha değişik
Valla araba da 2 Tona yakın. Önceden de ısınmış diskle 130 la ani fren yapınca ondan oldu sanırım.

vonaleee

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
525
İsim
Gozalak
Bu arada bak aklıma geldi balatayı yakmış olabilirsin koku oradan gelmiş olabilir.dene bakalım soğukken eskisi gibi tutmuyor ve ses geliyorsa balatayı yaktın büyük ihtimalle

Top Bottom