Neler Yeni

Galax RTX 4060 Ti elimde patladı

Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Şenol Özen
Arkadaşlar merhaba.

Aldığıma çok pişman olduğum, 2 aylık Galax RTX 4060 Ti kartını elden nasıl çıkarabilirim? Gaming Gen TR'den13.000 TL'ye sıfır aldım. Kutusu falan her şeyi duruyor.

Başlıca pişman olduğum nedenler;
1. Linux desteği çok berbat. Linux üzerinde bir sürü uyumsuzluk var; Waydroid ile desteği çok kötü, Vulkan desteği sınırlı. Çok ama çok kötü.
2. Ray Tracing boş bir teknoloji, sırf bu yüzden almıştım.

Bunun dışında gayet güzel, performanslı bir kart. Windows 11 sevmediğim için ve Windows 10 kullanıyorum.

RX 6600 XT alacaktım da aslında. O an gaza gelmiş olabilirim.
Raytracing saçmalığı yüzünden Nvidia kart alınmaz. Gerçek zamanlı ışıklandırmanın oyun oynarken farkına bile varamıyorsunuz. Götürdüğü fps cabası. raytracing kapalı iken 1440p de bile akıcı oynarsınız o derece fps düşmanı. Bu tür şirketlerin tek amacı göz boyayarak insanları inek gibi sağması.

Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Abdullah
40 seiris boş bence. 50 serisi ile yapay zeka felan filan ye bişeyler yapıcak lar. Ama asıl devrim 60 serisi ile gelicek bence.

songokutr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,183
İsim
haro
40 seiris boş bence. 50 serisi ile yapay zeka felan filan ye bişeyler yapıcak lar. Ama asıl devrim 60 serisi ile gelicek bence.

40 serisi tam tuzak günü kurtarmalık sistemler. 12 gb ramli 4070ti mı olurmuş gelecek vaadetmiyor. Ram'i çok düşük ileride ram isteyen oyunlar çogalırsa kart cozurtacak o oyunlarda.

EsatQuaya

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Esat
Hocam o nasıl başlık gerçek anlamda patladı sandım

Dahası  
Reaksiyon skoru
53
İsim
kucu adam
40 serisi tam tuzak günü kurtarmalık sistemler. 12 gb ramli 4070ti mı olurmuş gelecek vaadetmiyor. Ram'i çok düşük ileride ram isteyen oyunlar çogalırsa kart cozurtacak o oyunlarda.
Elimde patladı.

KONSOL

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
115
İsim
Furkan
Clickbait başlık olmuş resmen hocam. Kartınız güzel, ucuz da almışsınız ama sizin kullanıma AMD daha verimli gider. Satabilirsiniz çok az bir zararla veya az bir beklerseniz daha yukarı bile gider. Tabi alacağınız kart da zam alır o sırada.

Dahası  
Reaksiyon skoru
53
İsim
kucu adam
Oğlum harbiden Ray tracing bomboş bir teknoloji. Siz siz olun. Asla Nvidia almayın. Belki başka iş dalları için olabilir ama oyun, macOS (hackintosh) ve Linux için asla almayın. Harbi son kullanıcı için aslında Nvidia gereksiz bir kart.

Elimde patladı lan!

songokutr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,183
İsim
haro
Oğlum harbiden Ray tracing bomboş bir teknoloji. Siz siz olun. Asla Nvidia almayın. Belki başka iş dalları için olabilir ama oyun, macOS (hackintosh) ve Linux için asla almayın. Harbi son kullanıcı için aslında Nvidia gereksiz bir kart.

Elimde patladı lan!

Öyle diyorsun ama senelerce NVİDİA kullanan sonra AMD kart alan arkadaşımın şikayet vardı. AMD kart görüntüyü iyi çizmiyormuş. NVIDIA ile daha akıcı ve daha iyi görüntü alıyordum demişti. Sonra bios anakart güncelledim geçti dedi ama ben inanmıyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
53
İsim
kucu adam
Öyle diyorsun ama senelerce NVİDİA kullanan sonra AMD kart alan arkadaşımın şikayet vardı. AMD kart görüntüyü iyi çizmiyormuş. NVIDIA ile daha akıcı ve daha iyi görüntü alıyordum demişti. Sonra bios anakart güncelledim geçti dedi ama ben inanmıyorum
Ya şimdi kötüleyim mi, iyileyim mi anlamadım.

Linux uyumluluğu olmamasından ötürü ve bazı güzel özellikleri kullanamamak (örneğin donanım tabanlı sanallaştırma, Waydroid), çok üzücü.
Öte yandan render ve oyun konusunda başarılı bir kart.

Mesela şöyle diyeyim, Cyberpunk ultra ayarlar, Path Tracin, DLSS 3 ile 1080p'de hemde 60+ (hem de bayağı, 100'e yakın) FPS alıyorsun. Görüntü güzel olduğu kadar (native'den güzel, defalarca kontrol ettim) şehrin en dolu dolu olduğu anda bile 90 watt bile çekmiyor. Ayrıca sıcaklık da 55 santigrat dereceyi bile geçmiyor.

Cyberpunk en uç örnekti, normal oyunlarda 50 watt'ı bile geçmiyor. Örnek FF7 Remak, FF7 Crisis Core, Marvel's Spiderman.
Ultra ayarlar ve destekliyorsa Ray Tracing'de açıyorum.

AMD bu konu da başarılı olmayabilir belki.

quistin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
203
İsim
Fırat divitci
DLSS açmadan bahsediyorum. RT açıyor mu açıyor ile olmaz. Tam anlamıyla RT performansı iyi bir şekilde hissetmek isteyen (kaliteden ödün vermeden) 4070 super altında almamalı bence. He sen RT açabiliyorum dersin açarsın o ayrı. Ben sadece açıp ayar yapıp FPS değerinden bahsetmiyorum.

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle
RT açmak istiyosan seve seve DLSS açmak zorundasın hocam. 4000 Serisinde bile ciddi bir FPS kaybına sebep veriyor ki DLSS açılmayacaksa Nvidia almanın çok bir lüzumu kalmıyor, DLSS gerçekten günümüzün çağ atlatan teknolojisi. 35'e 7900xtx varken bana 45'e 4080 Super aldıran bir teknoloji. 4K'da Quality mode Nativeden daha iyi görüntü veriyor ve bedavadan %25-35 arası bir fps artışı alıyorum. Bunun üstüne Frame Gen de var. Bunlar sayesinde 4K gibi bir çözünürlükte rahatça RT açabiliyorum. 1080P'de Quality mode nativenin %90'ı kadar iyi bir çözünürlük verse %25-35 FPS artışı için gene kesinlikle değer.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ne alaka ? Sırasıyla 5700xt, 6900xt, 3090 ve şuanda da 4080 Super kullanan biri olarak oyun için neden Nvidia alınmasınki. RT bana kalırsa tamamen boş iş buna katılıyorum ama 4K 144Hz monitörümde DLSS ve Frame gen olmadan 4080 Super ekran kartım bile beş para etmez. 4090 Bile 4K için yetmez. Bak bu oyunda RT yok. 4K her şey Ultrada DLSS ve Frame gen kapalı aldığım FPS'e bak. 4080 Super ekran kartımda 60fps alamıyorum.

DLSS Q açıyorum ve nativeden daha iyi bir görüntü kalitesi alıp %30 fps artırıyorum, üstüne Frame Gen'i açıp akıcılığı artırıyorum.
35'e 7900xtx de alabilirdim ama 45'e 4080S aldım ve pişman değilim. 6900XT kullanırken FSR ile hallederim diyordum ama malesef hogwarts legacy'de ağaçların ve karakter saçlarının halini görünce Nvidiaya geçmeye karar verip 3090'a geçmiştim. Oyun oynamak için Nvidia alınır yani hocam, DLSS açılmayacak düşük çözünürlükteyseniz yani FHD o zaman AMD almak daha mantıklı ama yüksek çözünürlükte Nvidia daha mantıklı.

ZaneYugi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
567
İsim
Uğur Ak
İlgilendiği Kategoriler
Ekran kartı, Sıcak fırsatlar, Oyunlar, Monitör
RT açmak istiyosan seve seve DLSS açmak zorundasın hocam. 4000 Serisinde bile ciddi bir FPS kaybına sebep veriyor ki DLSS açılmayacaksa Nvidia almanın çok bir lüzumu kalmıyor, DLSS gerçekten günümüzün çağ atlatan teknolojisi. 35'e 7900xtx varken bana 45'e 4080 Super aldıran bir teknoloji. 4K'da Quality mode Nativeden daha iyi görüntü veriyor ve bedavadan %25-35 arası bir fps artışı alıyorum. Bunun üstüne Frame Gen de var. Bunlar sayesinde 4K gibi bir çözünürlükte rahatça RT açabiliyorum. 1080P'de Quality mode nativenin %90'ı kadar iyi bir çözünürlük verse %25-35 FPS artışı için gene kesinlikle değer.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ne alaka ? Sırasıyla 5700xt, 6900xt, 3090 ve şuanda da 4080 Super kullanan biri olarak oyun için neden Nvidia alınmasınki. RT bana kalırsa tamamen boş iş buna katılıyorum ama 4K 144Hz monitörümde DLSS ve Frame gen olmadan 4080 Super ekran kartım bile beş para etmez. 4090 Bile 4K için yetmez. Bak bu oyunda RT yok. 4K her şey Ultrada DLSS ve Frame gen kapalı aldığım FPS'e bak. 4080 Super ekran kartımda 60fps alamıyorum.

DLSS Q açıyorum ve nativeden daha iyi bir görüntü kalitesi alıp %30 fps artırıyorum, üstüne Frame Gen'i açıp akıcılığı artırıyorum.
35'e 7900xtx de alabilirdim ama 45'e 4080S aldım ve pişman değilim. 6900XT kullanırken FSR ile hallederim diyordum ama malesef hogwarts legacy'de ağaçların ve karakter saçlarının halini görünce Nvidiaya geçmeye karar verip 3090'a geçmiştim. Oyun oynamak için Nvidia alınır yani hocam, DLSS açılmayacak düşük çözünürlükteyseniz yani FHD o zaman AMD almak daha mantıklı ama yüksek çözünürlükte Nvidia daha mantıklı.
Dostum 4k dan bahsetmiyoruz. 2k, 4k da DLSS açmadan bahsetmiyoruz :) Dediğim şey 4060ti 16gb veya 4060 almak dlss açıp 1080p için RT kullanmak... İkisi apayrı şey. 1080p ve 4k da görüntüye etkisi aynı mı DLSS açınca :) Yoksa haklısın. Özetle RT için 4060 veya 4060ti alıyorum demek bana mantıklı gelmiyor. Demek istediğim şey oydu. 2k veya 4k için aynı şeyi söylemiyorum. Diğer verdiğin güzel detaylar için teşekkürler.

Dahası  
Reaksiyon skoru
53
İsim
kucu adam
Dostum 4k dan bahsetmiyoruz. 2k, 4k da DLSS açmadan bahsetmiyoruz :) Dediğim şey 4060ti 16gb veya 4060 almak dlss açıp 1080p için RT kullanmak... İkisi apayrı şey. 1080p ve 4k da görüntüye etkisi aynı mı DLSS açınca :) Yoksa haklısın. Özetle RT için 4060 veya 4060ti alıyorum demek bana mantıklı gelmiyor. Demek istediğim şey oydu. 2k veya 4k için aynı şeyi söylemiyorum. Diğer verdiğin güzel detaylar için teşekkürler.
RT için aldım. 1080p'de güzel.

ZaneYugi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
567
İsim
Uğur Ak
İlgilendiği Kategoriler
Ekran kartı, Sıcak fırsatlar, Oyunlar, Monitör
RT için aldım. 1080p'de güzel.
Senin için güzel olmasına sevindim ama bu doğru olduğu anlamına gelmiyor. Kişisel tercih :) 1080p de RT tam anlamıyla hissetmek için 4060ti 100 kişiden %10 luk kesim ancak satın alır.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
912,930
Üyeler
141,647
Son üye
wx.yasin_19
Top Bottom