Neler Yeni

İnceleme (Ghost Spectre) Windows 10 1909 Pro Lite İncelemesi

Çağrı Yılmaz

80+ Silver
Merhaba Arkadaşlar,bugün birkaç gündür sözünü verdiğim ama sürekli yapamadığım Windows 10 Lite'ı inceleyeceğim.Bu incelemede kurulumuna,içeriğine,normal Windows 10 Pro'dan farklılıklarına deyinceğim.Benim incelediğim lite sürümün yapımcısı Ghost Spectre,sözlerim bu yapımcının yaptığı lite sürümlere,bazı başka yapımcılar modladıkları Windows sürümlerine kötü amaçlı yazılımlar eklediği için laflarım onlara değil.

1.Kurulum:
Kurulum biraz uzun olduğu için spoiler içine aldım.Şimdi bazı arkadaşlar biz zaten bunları biliyoruz diyeceklerdir.Ben modlanmış windows ile normal windows kurulumunun arasında bir fark varmı görün diye paylaştım.

Rufus ile usb hazırlamayı göstermeyeceğim forumda tonla konusu var.Ben kurulum kısmını sanal makinede göstereceğim çünkü kendi bilgisayarıma yüklediğim zaman resim çekmemiştim.

-Usbden boot ettiğimiz zaman karşımıza ilk başta windows logosu sonra ise ghost spectrenin kendi logosu geliyor.İsterseniz boot etmeden önce usbnin içindeki dosyaları düzenleyerek logoyu değiştirebiliyorsunuz.

Açılma Ekranı.png

- Sonra karşımıza kurulum ekranı geliyor.Arka plana güzel bir resim koyulmuş,eksisi dil olarak tek ingilizce var.

Kurulum Ekranı.png

- Sonra karşımıza 4 tane seçenek geliyor,"Compact" olanları bilmiyorum, "Superlite'ı" kurdum ben. "DEF" dediği Defender,ben yaptığım işler dolayısıyla ikide bir defenderi aç kapa yapmak zorunda kaldığım için bu sorunu kökten çözerek defendersizi seçtim.

Seçim Ekranı.png

- Kullanıcı Sözleşmesi orjinali ile aynı,karşılaştırdım.Kabul edip geçtim.

1623941600082.png

-Disk seçme ekranında diskimizi seçip "Next" diyoruz.

1623941743663.png

- Sonrasında kurulum başlıyor,sanal makinede kurduğum için benimki biraz uzun sürdü.

1623941866399.png

-Kurulumdan sonra kendini yeniden başlatıyor.Yeniden başladıktan sonra cortana ekranı geliyor.

1623942000836.png

-Oturduğumuz ülkeyi seçiyoruz.

1623942126658.png

- Klavye türümüzü seçiyoruz.

1623942170812.png

- Ben internete kablo ile bağlandığım için wifi ekranı gelmedi.Direk Microsoft hesabı girme yeri geldi.

1623942263724.png

-Klasik isim girme yeri.

1623942307446.png

-Klasik şifre girme yeri.

1623942353918.png

-Klasik "Lütfen bilgisayarı kapatmayın,sizin için herşeyi hazırlıyoruz" ekranı.

1623942457823.png

-Evet kurulum bitti,bizden son olarak yeniden başlatmamızı istiyor.

1623942521908.png

2- İlk Başlangıç :

-Evet kurulum bittikten sonra yeniden başlattık.Masaüstü sade,yapımcı kendi Facebook ve Youtube linklerini koymuş.Ek olarak "CPU-Z" programı ve yapımcının kendi kodladığı toolbox var.

1623943128265.png

Masaüstü.png

-Toolbox'a birazdan deyineceğim.Wallpaper olarak kendi logosu geliyor.Biz değiştebiliyoruz.

3 - Masaüstü,Başlat Menüsü,Temalar ve Diğer Şeyler

- Başlat menüsü bomboş geliyor.Edge ve Lightshot'ı ben yükledim.Windows uygulamaları(paint,notepad vb.)klasörler içerisinde sıralılandırılmış.

1623944016405.png

-Temalara ellenmemiş.Sadece yapımcı kendi temasını eklemiş.Beyaz tema var.

Screenshot (7).png

- Sadece windows yüklü şekilde diskte 6.81 GB kaplıyor.Nerdeyse 7 GB.

1623944231264.png

-Sistem ingilizce olarak geldiği için mağazadan "Türkçe Dil Paketi'ni" kurdum.

1623944324253.png

4-Ghost Toolbox

- Yapımcının eklediği bu uygulamada çeşitli uygulamalar ve eklentiler bulunuyor.Sistem boş paket Dacia Duster gibi geldiği için içinde nerdeyse hiçbirşey yok.Mağazayı,bildirim merkezini vb.kendimiz isteğe bağlı indiriyoruz.Başka başka çeşitli şeyler de var.

1623944514546.png

5-Boşta Kullanımı:

Ben sanal makineyi 1 gb ram ve 2 çekirdekli (1 gerçek 1 sanal) kurdum.Masaüstünde kasmıyordu,ama chromium tabanlı edgede foruma girince kasmalar başlıyordu.Ben teker teker çekirdek artırarak ve ram artırarak denedim.Bence en düşük sistem gereksinimleri 3 GB ram ve 2 çekirdekli bir işlemci olmalı.

Sanal Makinede Boşta Kullanım:

1623944822892.png

Gerçek Bilgisayarda Forumda Kullanım :

1623944905921.png

6 - Bahsedilmesi Gerekenler :

+ Sistemde gereksiz şeyler tamamen silinmiş.
+Boşta kullanım düşük.
+İstediğimiz şeyi kurmamız iyi.
+Sistem gereksinimleri 3GB ram 2 çekirdekli işlemci.
+Normal windows ile aralarındaki fark boştaki kullanımlar,hızı,(daha fazla şey var yukarıda açıkladım şuan elim ağrıyor yazamıyorum.)
+Oyun testlerinde 10-15 fps daha fazla veriyor nedenini bilmiyorum.
+Windows 10 Pro keylerini girerseniz aktifleltirebilirsiniz.Yada cmd ile etkinleştirebilirsiniz.

-Sistemin ingilizce gelmesi eksi özellik.

Neden bu kadar çok güveniyorum diye sorarsanız NTLite'dan iso içeriğini araştırdığımda zararlı yazılım bulamadım,sadece gereksiz şeyler silinmiş ve yapımcı temasını,toolboxu ve diğer şeyleri isoya eklemişti.

Konumu okuduğunuz için teşekkür ederim.Herkese iyi forumlar ;) <3

İndirmek istiyenlere : Windows 10 1909 Pro Lite

Son düzenleme:

Annecik

80+ Bronze
Merhaba Arkadaşlar,bugün birkaç gündür sözünü verdiğim ama sürekli yapamadığım Windows 10 Lite'ı inceleyeceğim.Bu incelemede kurulumuna,içeriğine,normal Windows 10 Pro'dan farklılıklarına deyinceğim.Benim incelediğim lite sürümün yapımcısı Ghost Spectre,sözlerim bu yapımcının yaptığı lite sürümlere,bazı başka yapımcılar modladıkları Windows sürümlerine kötü amaçlı yazılımlar eklediği için laflarım onlara değil.

1.Kurulum:
Kurulum biraz uzun olduğu için spoiler içine aldım.Şimdi bazı arkadaşlar biz zaten bunları biliyoruz diyeceklerdir.Ben modlanmış windows ile normal windows kurulumunun arasında bir fark varmı görün diye paylaştım.

Rufus ile usb hazırlamayı göstermeyeceğim forumda tonla konusu var.Ben kurulum kısmını sanal makinede göstereceğim çünkü kendi bilgisayarıma yüklediğim zaman resim çekmemiştim.

-Usbden boot ettiğimiz zaman karşımıza ilk başta windows logosu sonra ise ghost spectrenin kendi logosu geliyor.İsterseniz boot etmeden önce usbnin içindeki dosyaları düzenleyerek logoyu değiştirebiliyorsunuz.

Alıntıyı görüntüle

- Sonra karşımıza kurulum ekranı geliyor.Arka plana güzel bir resim koyulmuş,eksisi dil olarak tek ingilizce var.

Alıntıyı görüntüle

- Sonra karşımıza 4 tane seçenek geliyor,"Compact" olanları bilmiyorum, "Superlite'ı" kurdum ben. "DEF" dediği Defender,ben yaptığım işler dolayısıyla ikide bir defenderi aç kapa yapmak zorunda kaldığım için bu sorunu kökten çözerek defendersizi seçtim.

Alıntıyı görüntüle

- Kullanıcı Sözleşmesi orjinali ile aynı,karşılaştırdım.Kabul edip geçtim.

Alıntıyı görüntüle

-Disk seçme ekranında diskimizi seçip "Next" diyoruz.

Alıntıyı görüntüle

- Sonrasında kurulum başlıyor,sanal makinede kurduğum için benimki biraz uzun sürdü.

Alıntıyı görüntüle

-Kurulumdan sonra kendini yeniden başlatıyor.Yeniden başladıktan sonra cortana ekranı geliyor.

Alıntıyı görüntüle

-Oturduğumuz ülkeyi seçiyoruz.

Alıntıyı görüntüle

- Klavye türümüzü seçiyoruz.

Alıntıyı görüntüle

- Ben internete kablo ile bağlandığım için wifi ekranı gelmedi.Direk Microsoft hesabı girme yeri geldi.

Alıntıyı görüntüle

-Klasik isim girme yeri.

Alıntıyı görüntüle

-Klasik şifre girme yeri.

Alıntıyı görüntüle

-Klasik "Lütfen bilgisayarı kapatmayın,sizin için herşeyi hazırlıyoruz" ekranı.

Alıntıyı görüntüle

-Evet kurulum bitti,bizden son olarak yeniden başlatmamızı istiyor.

Alıntıyı görüntüle

2- İlk Başlangıç :

-Evet kurulum bittikten sonra yeniden başlattık.Masaüstü sade,yapımcı kendi Facebook ve Youtube linklerini koymuş.Ek olarak "CPU-Z" programı ve yapımcının kendi kodladığı toolbox var.

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

-Toolbox'a birazdan deyineceğim.Wallpaper olarak kendi logosu geliyor.Biz değiştebiliyoruz.

3 - Masaüstü,Başlat Menüsü,Temalar ve Diğer Şeyler

- Başlat menüsü bomboş geliyor.Edge ve Lightshot'ı ben yükledim.Windows uygulamaları(paint,notepad vb.)klasörler içerisinde sıralılandırılmış.

Alıntıyı görüntüle

-Temalara ellenmemiş.Sadece yapımcı kendi temasını eklemiş.Beyaz tema var.

Alıntıyı görüntüle

- Sadece windows yüklü şekilde diskte 6.81 GB kaplıyor.Nerdeyse 7 GB.

Alıntıyı görüntüle

-Sistem ingilizce olarak geldiği için mağazadan "Türkçe Dil Paketi'ni" kurdum.

Alıntıyı görüntüle

4-Ghost Toolbox

- Yapımcının eklediği bu uygulamada çeşitli uygulamalar ve eklentiler bulunuyor.Sistem boş paket Dacia Duster gibi geldiği için içinde nerdeyse hiçbirşey yok.Mağazayı,bildirim merkezini vb.kendimiz isteğe bağlı indiriyoruz.Başka başka çeşitli şeyler de var.

Alıntıyı görüntüle

5-Boşta Kullanımı:

Ben sanal makineyi 1 gb ram ve 2 çekirdekli (1 gerçek 1 sanal) kurdum.Masaüstünde kasmıyordu,ama chromium tabanlı edgede foruma girince kasmalar başlıyordu.Ben teker teker çekirdek artırarak ve ram artırarak denedim.Bence en düşük sistem gereksinimleri 3 GB ram ve 2 çekirdekli bir işlemci olmalı.

Sanal Makinede Boşta Kullanım:

Alıntıyı görüntüle

Gerçek Bilgisayarda Forumda Kullanım :

Alıntıyı görüntüle

6 - Bahsedilmesi Gerekenler :

+ Sistemde gereksiz şeyler tamamen silinmiş.
+Boşta kullanım düşük.
+İstediğimiz şeyi kurmamız iyi.
+Sistem gereksinimleri 3GB ram 2 çekirdekli işlemci.
+Normal windows ile aralarındaki fark boştaki kullanımlar,hızı,(daha fazla şey var yukarıda açıkladım şuan elim ağrıyor yazamıyorum.)
-Sistemin ingilizce gelmesi eksi özellik.

Konumu okuduğunuz için teşekkür ederim.Herkese iyi forumlar ;) <3
:love:
Mükemmel inceleme ellerinize sağlık.
Ve ayrıca isminize katılıyorum.

Çağrı Yılmaz

80+ Silver
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Eklemeyi unutmuşum,neden bu kadar çok güveniyorum diye sorarsanız NTLite'dan iso içeriğini araştırdğımda zararlı yazılım bulamadım,sadece gereksiz şeyler silinmiş ve yapımcı temasını,toolboxu ve diğer şeyleri isoya eklemişti.

AdomSegat

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,777
İsim
Adem oku
Nice Rehber Garip
Bende Kullanıyorum Ama Tekrar Kurucam Hata Oldu xd

Çağrı Yılmaz

80+ Silver
  • Konu Sahibi Konu Sahibi