Neler Yeni

GPU kullanımı %7 ye kadar düşüyor!

Toukhan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,465
İsim
Batuhan
Steam
TouKhan
Discord
TouKhan#0471
Reddit
u/akszforreal
1650 4gb Laptop var elimde arada böyle fps im 11-12 leri görüyordu anlık olarak sonra geri çıkıyordu 120-130 lara. Dedim heralde sıcaktan epeydir macun değişmedi macun değiştireyim. Değiştirmeme rağmen aynı şeyler devam etti. Biraz değerleri gözetlemek istedim değerleri gözetlerken GPU kullanımının %90-95 lerdeyken bi anda %7 ye kadar düşmesi söz konusu bu da haliyle fps drop oluşturuyor. Sorunun kaynağı ne olabilir?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Edit: Laptop 2 senedir elimde yeni yeni oluşmaya başladı bu sorun.

Equa

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
225
İsim
Berkay
1650 4gb Laptop var elimde arada böyle fps im 11-12 leri görüyordu anlık olarak sonra geri çıkıyordu 120-130 lara. Dedim heralde sıcaktan epeydir macun değişmedi macun değiştireyim. Değiştirmeme rağmen aynı şeyler devam etti. Biraz değerleri gözetlemek istedim değerleri gözetlerken GPU kullanımının %90-95 lerdeyken bi anda %7 ye kadar düşmesi söz konusu bu da haliyle fps drop oluşturuyor. Sorunun kaynağı ne olabilir?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Edit: Laptop 2 senedir elimde yeni yeni oluşmaya başladı bu sorun.
2060 super kullanıyorum ve benzer bir sorun var ama her oyunda yapmıyor

Toukhan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,465
İsim
Batuhan
Steam
TouKhan
Discord
TouKhan#0471
Reddit
u/akszforreal
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Göktürk ArdaHan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
532
İsim
Arda doğan
Oyunu hangi grafiklerde hangi çözünürlükte oynuyorsun genelde oyundan kaynaklı oluyor mesela ben 7days to die'de doku kalitesini arttırarak ekran kartının belli bir seviyede kullanılmasını sağlıyorum gölgeleri ise kısarak kartın zorlanmadan kendi vram kapasitesini kullanmasını ve dropsuz bir şekilde iyi bir fps'değeri vermesini sağlıyorum

Toukhan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,465
İsim
Batuhan
Steam
TouKhan
Discord
TouKhan#0471
Reddit
u/akszforreal
Oyunu hangi grafiklerde hangi çözünürlükte oynuyorsun genelde oyundan kaynaklı oluyor mesela ben 7days to die'de doku kalitesini arttırarak ekran kartının belli bir seviyede kullanılmasını sağlıyorum gölgeleri ise kısarak kartın zorlanmadan kendi vram kapasitesini kullanmasını ve dropsuz bir şekilde iyi bir fps'değeri vermesini sağlıyorum
Grafik çözünürlük farketmiyor hocam. Oynadığım oyunları en düşük ve %95-85 Resolution Scale ile oynuyorum 1920*1080. Son 1 haftadır falan bu sorun çok baş ağrıtmaya başladı.

Göktürk ArdaHan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
532
İsim
Arda doğan
Grafik çözünürlük farketmiyor hocam. Oynadığım oyunları en düşük ve %95-85 Resolution Scale ile oynuyorum 1920*1080. Son 1 haftadır falan bu sorun çok baş ağrıtmaya başladı.
Dediğimi denedin mi? Belliki kart anlık ya boşa düşüyor grafiklerden doları yada değişimde bi yanlış yaptın sıcaklıklar birden artıyor kart mhz düşürüyor bunları bi incele

Toukhan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,465
İsim
Batuhan
Steam
TouKhan
Discord
TouKhan#0471
Reddit
u/akszforreal
Dediğimi denedin mi? Belliki kart anlık ya boşa düşüyor grafiklerden doları yada değişimde bi yanlış yaptın sıcaklıklar birden artıyor kart mhz düşürüyor bunları bi incele
Denedim bir fark yok maalesef kartta genel olan bi sorun GPU yoran her oyunda yapıyor bunu.

Toukhan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,465
İsim
Batuhan
Steam
TouKhan
Discord
TouKhan#0471
Reddit
u/akszforreal
Peki ısı ve mhz değerleri sürekli değişken mi yoksa aralı sıralı bir şekildemi
GPU saat Frekansı 1380 sabit Bellek Frekansı 6000 sabit Isı ise yük altında genelde 86-87 derece oluyor. Evet macun değiştirmeme rağmen böyle fakat son 3-4 aydır aynı derecelerde kullanıyorum kartı ısıdan olsa hep olurdu. Yakın bir tarihte macunu tekrar yenilemeyi düşünüyorum belki yanlış bir şey yapmışımdır fakat düzgün sürdüğüme adım kadar eminim hocam.

Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Eren C
1. Laptop marka ve modeli nedir
2. Nvdia experinece yüklü mü

Göktürk ArdaHan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
532
İsim
Arda doğan
GPU saat Frekansı 1380 sabit Bellek Frekansı 6000 sabit Isı ise yük altında genelde 86-87 derece oluyor. Evet macun değiştirmeme rağmen böyle fakat son 3-4 aydır aynı derecelerde kullanıyorum kartı ısıdan olsa hep olurdu. Yakın bir tarihte macunu tekrar yenilemeyi düşünüyorum belki yanlış bir şey yapmışımdır fakat düzgün sürdüğüme adım kadar eminim hocam.
Olabilir hangi macunu kullandın

Toukhan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,465
İsim
Batuhan
Steam
TouKhan
Discord
TouKhan#0471
Reddit
u/akszforreal

Ceasar123

80+ Bronze
Afterburner gibi değer izleme uygulamasını açın.
-Gpu kullanımı
-Gpu sıcaklığı
-Gpu işlemci hızı
-Gpu bellek hızı
-Gpu bellek kullanma miktari
-Cpu kullanım oranı
-Cpu sıcaklığı
-Cpu hızı
-Ram kullanma miktari

Bu değerleri açıp, bizle paylaşın.
O zaman herangi bir uyumsuzluk yada vram, ram darboğazı olup olmadığını anlarız.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
967,944
Üyeler
152,981
Son üye
ender35a
Top Bottom