Neler Yeni

GTA V Ani FPS Dropları

Rootz

80+
Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle internette bu konuyla ilgili binlerce başlık mevcut fakat hiçbiri sorunuma çözüm olmadı. Genelde RAMlerin düşük olmasını sebep gösteriyorlar ancak 24GB RAM mevcut. Özellikle GTA V oynarken yaşadığım bir sorun. Tüm ayarları yüksek şekilde ayarlıyorum bir kaç saniyeliğine FPS düşüşü yaşıyorum. Sonra bir kaç dakika 90-120 FPS arası gidip geliyor sonra tekrar drop yiyorum ve artık can sıkıcı olmaya başladı. Acaba sorun sende değil bende mi dedim tüm ayarları minimuma çektim fakat durum hala aynıydı. Yine 100+ FPS'lerden 30FPS'e hatta 15FPS'e kadar düştüğü oluyor. Bu düşüş sırasında Afterburner OSB ekranında işlemci ve ekran kartı kullanımı %0 olarak gösteriyor.

Sistemim;

AMD FX 8350 - Asus M5A97 LE R2.0 - Samsung 850 EVO SSD - Kingston HyperX Fury 8x3 24 GB DDR3 RAM - MSI AMD R9 380 4G Ekran Kartı

Konu hakkında farklı bir çözüm sunabilecekler bilgi verirse çok sevinirim.

Son düzenleme:

Death Mark

80+ Bronze
Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle internette bu konuyla ilgili binlerce başlık mevcut fakat hiçbiri sorunuma çözüm olmadı. Genelde RAMlerin düşük olmasını sebep gösteriyorlar ancak 24GB RAM mevcut. Özellikle GTA V oynarken yaşadığım bir sorun. Tüm ayarları yüksek şekilde ayarlıyorum bir kaç saniyeliğine FPS düşüşü yaşıyorum. Sonra bir kaç dakika 90-120 FPS arası gidip geliyor sonra tekrar drop yiyorum ve artık can sıkıcı olmaya başladı. Acaba sorun sende değil bende mi dedim tüm ayarları minimuma çektim fakat durum hala aynıydı. Yine 100+ FPS'lerden 30FPS'e hatta 15FPS'e kadar düştüğü oluyor. Bu düşüş sırasında Afterburner OSB ekranında işlemci ve ekran kartı kullanımı %0 olarak gösteriyor.

Sistemim;

AMD FX 8350 - Asus M5A97 LE R2.0 - Samsung 850 EVO SSD - Kingston HyperX Fury 8x3 24 GB DDR3 RAM

Konu hakkında farklı bir çözüm sunabilecekler bilgi verirse çok sevinirim.
Gta 5'in Online'yını oynamıyorsanız güncel versiyonunu da oynamak zorunda değilsiniz. Oyunda zaten optimizasyon problemleri mevcut.
Gta Online'yı oynuyorsanız sistemin upgrade olması şart.

Dahası  
Reaksiyon skoru
122
İsim
Serhat Bulut
Ekran kartın ne? Oyun içerisinde GPU kullanımını izledin mi? FPS düşüşü olduğunda o da düşüyor mu?

Rootz

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Gta 5'in Online'yını oynamıyorsanız güncel versiyonunu da oynamak zorunda değilsiniz. Oyunda zaten optimizasyon problemleri mevcut.
Gta Online'yı oynuyorsanız sistemin upgrade olması şart.

Oyun orjinal sürekli güncelleme alıyor otomatik olarak hocam. Online'da sürekli bağlantı problemi yaşadığım için oynamıyorum zaten tüm bunların üstüne bir de lag eklenince çekilmez oluyor.

Ekran kartın ne? Oyun içerisinde GPU kullanımını izledin mi? FPS düşüşü olduğunda o da düşüyor mu?

AMD R9 380 4G kullanıyorum hocam ekran kartı olarak konuda belirtmeyi unutmuşum. FPS düşüşü olduğunda GPU kullanımı %0 olarak görünüyor. FPS düzelince bu değer de yükseliyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
122
İsim
Serhat Bulut
Oyun orjinal sürekli güncelleme alıyor otomatik olarak hocam. Online'da sürekli bağlantı problemi yaşadığım için oynamıyorum zaten tüm bunların üstüne bir de lag eklenince çekilmez oluyor.

AMD R9 380 4G kullanıyorum hocam ekran kartı olarak konuda belirtmeyi unutmuşum. FPS düşüşü olduğunda GPU kullanımı %0 olarak görünüyor. FPS düzelince bu değer de yükseliyor.
Peki işlemci ve ekran kartı arasında darboğaz söz konusu olabilir mi? Fx serisi hiç kullanmadım o yüzden bilgim yok.

Rootz

80+
@serhatbblt İşlemci eski ama öyle kötü bir işlemci değil hocam gayet memnunum yıllardır. Ayrıca diğer oyunlarda böyle bir sorunu da yaşamıyorum hocam. GTA kaynaklı olabilir diyecem de oyun neden ekran kartı kullanımını 0'a çeksin ? :unsure:

Dahası  
Reaksiyon skoru
122
İsim
Serhat Bulut
@serhatbblt İşlemci eski ama öyle kötü bir işlemci değil hocam gayet memnunum yıllardır. Ayrıca diğer oyunlarda böyle bir sorunu da yaşamıyorum hocam. GTA kaynaklı olabilir diyecem de oyun neden ekran kartı kullanımını 0'a çeksin ? :unsure:
Sadece GTA kaynaklıysa güncellemeler yüzünden olabilir. BIOS güncellemesi yaptınız mı?

Rootz

80+
Sadece GTA kaynaklıysa güncellemeler yüzünden olabilir. BIOS güncellemesi yaptınız mı?

Uzun zamandır BIOS güncellemesi gelmiyor anakartıma son gelen güncellemeyi de yapmıştım zaten hocam. BIOS'da bulunan bir ayar yüzünden olduğunu da düşünüyorum ayrıca.

Dahası  
Reaksiyon skoru
122
İsim
Serhat Bulut
Uzun zamandır BIOS güncellemesi gelmiyor anakartıma son gelen güncellemeyi de yapmıştım zaten hocam. BIOS'da bulunan bir ayar yüzünden olduğunu da düşünüyorum ayrıca.
Ayar değil de bios güncellemesi yapmak iyidir. Çakışan şeyler varsa düzeltir yeni özellikler getirir.

Emir Aydın

𝒞𝒾𝓃𝑜
Moderatör
En İyi Cevap
98
Dahası  
Reaksiyon skoru
31,764
İsim
Emir Aydın
Instagram
emir.aydin41
Steam
https://steamcommunity.com/id/emiraydintr/
Discord
Emir Aydın#8540
İşlemci ekran kartına darboğaz yapiyor. MSI afterburner programından kontrollü bir şekilde ekran kartının MHz sini dusurebilirsin. Bir diğer yonte ise işlemcinin MHz sini yükseltmek olur ancak bu zor yöntem. Basitçe ekran kartının MHz sini düzelten yeterli olacaktir.

Rootz

80+
İşlemci ekran kartına darboğaz yapiyor. MSI afterburner programından kontrollü bir şekilde ekran kartının MHz sini dusurebilirsin. Bir diğer yonte ise işlemcinin MHz sini yükseltmek olur ancak bu zor yöntem. Basitçe ekran kartının MHz sini düzelten yeterli olacaktir.

Anladığım kadarıyla işlemci ekran kartına yetmiyor o zaman hocam. İşlemci hızını yükselttim bu sefer de ısınma sorunu olduğu için eski haline çevirmek zorunda kaldım. Şimdi ekran kartını düşürüp deniyorum hocam.

Death Mark

80+ Bronze
İdeal FPS'i tutturabilirsin. Daha fazlasına donanımın performansı yetmez.

Rootz

80+
@Emir Aydın Maalesef hocam işe yaramadı, üstüne üstlük daha beter oldu diyebilirim :) Durum işlemcinin çok umrunda değil gibi görünüyor. Ekran kartı kullanımı daha yüksek ve takıldığı esnafa ekran kartı kullanımı %0 oluyor bir anda.

8139incin2880266.jpg

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
912,823
Üyeler
141,635
Son üye
emrx
Top Bottom