Neler Yeni

Hangi programlama dillerine bakmalıyım?

prmdmnn

80+ Bronze
Merhabalar, birkaç hafta önce TYT ve AYT sayısala hazırlanmaya başladım 2024 YKS için. Hedefim bilgisayar mühendisliği nasip olursa ama TYT ve AYT'ye hazırlanmakla birlikte biraz programlama becerisi kazanmak istiyorum. Hobi amaçlı işletim sistemlerine merakım çok yüksek. Acaba C, assembly ve Python dilleri güzel seçenek midir ilk başta öğrenmek için ve bana ne önerirsiniz? İyi forumlar. :)

man a man

80+ Bronze
Python öğrenmesi diğer dillere göre basit ve kullanım alanı geniş bir dil bu yüzden genelde yeni başlayanlara tavsiye edilir.

C ise zordur fakat arkaplanda nelerin döndüğünü daha iyi anlamana yardımcı olacaktır.

Bu dillerden birini öğrendikten sonra OOP dillerinden birini (java/C# gibi) öğrenebilirsin

Son düzenleme:

Star trek

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
951
İsim
Mehmet bozan
Bilgisayar mühendisliği okuyacaksan, sana pek te kolaylık göstermezler. C den dal. Sana yeter zaten. Elektronik te oku.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kontrolkalemi gibi yerlere takıl. Burası seni bozar.

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
İsmail Yaman
Hocam bir tarafta C, C++ diyip sonra da python vs adı geçmesi biraz garip :)
C, C++ gibi diller zor ama yapabileceklerinin çok olduğu diller. Üstelik çok da hızlı.
Python ise çok basit, ama derlenmediği için çok yavaş bir dil.
Tavsiyem:
1- Algoritma ve programlama mantığını öğren. Flowgorithm gibi programlarda mantık kurmaya çalış.
2- Orta zorlukta bir dil ile öğrenmeye başla. Tüm üniversitelerde ilk olarak ya Java ya da C# öğretirler ki ikisi de birbirine çok benzer. Temel özelliği object oriented'dır. Haliyle programlamanın mantığını güzel öğrenirsin.
Sonrasında üstüne biraz daha kendini zorlayıp C, C++ öğrenebilirsin. Python istersen çerez niyetine götürürsün. Yani diğer tüm dillere geçişin kolay olur.
O zor gelebilir, pek gerek yok, ya da piyasada daha söz sahibi olsun dersen de JavaScript ile girebilirsin. Python'dan zor, Java ve C#'dan kolay. Her türlü işte de piyasada yaygın kullanılıyor.
Not: Python'ı gömmüşüm gibi algılama, sektörde yapay zeka, makine öğrenmesi ve veri bilimi için kullanılıyor. O konuda çevresi bol.

gtr34

80+
Gitmek istediğin üniversitelerin ders programına bak ilk olarak hangisi öğretiliyorsa sen de ordan başla

Top Bottom