Neler Yeni

Hazır sistem mi bu parçalar ile toplama mı

bjerk

80+
Merhaba, yaklaşık bir haftadır epey uğraştım ve sonunda bütçeme ve beklentilerime uygun bir sistem taslağı çıkardım. Sizce aşağıdaki parçaları tek tek almak mı daha mantıklı yoksa hazır sistem almak mı?

Ryzen 5 7500F
MSI PRO B650M-P
Sapphire RX 7700XT Pulse
G.Skill Ripjaws S5 32GB (2x16) 6000Mhz DDR5 CL32
Kingston KC3000 1TB 7000/6000
MSI Mag Forge 100R ARGB
DeepCool PK750D
ID-Cooling SE-214-XT ARGB

Toplam fiyat 36.5k yapıyor.

Aynı fiyata bunu da alabilirim. Bunda 7800XT var ama işlemci soğutucu yok, RAM'ler ve SSD benim seçtiklerimden çok daha zayıf. Anakart da A620.

Sizin düşünceniz nedir bu konu hakkında? Sizce ekran kartını bir model yükseltmek için bu parçalardan kısmaya gerek var mı?

Son düzenleme:

dreamuiz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
266
İsim
Anıl Aykın
Merhaba, yaklaşık bir haftadır epey uğraştım ve sonunda bütçeme ve beklentilerime uygun bir sistem taslağı çıkardım. Sizce aşağıdaki parçaları tek tek almak mı daha mantıklı yoksa hazır sistem almak mı?

Ryzen 5 7500F
Sapphire RX 7700XT Pulse
MSI Mag Forge 100R ARGB
DeepCool PK750D

Aynı fiyata bunu da alabilirim. Bunda 7800XT var ama işlemci soğutucu yok, RAM'ler ve SSD benim seçtiklerimden çok daha zayıf. Anakart da A620.

Sizin düşünceniz nedir bu konu hakkında? Sizce ekran kartını bir model yükseltmek için bu parçalardan kısmaya gerek var mı?
Hazır sisteme sizin istediklerinizi ekleyin (ram yükseltmek, ssd yükseltmek ve soğutucu takmak gibi) yaptıktan sonra aradaki fiyat farkına bakın. O fiyat farkını hazır sistem yerine kendi oluşturduğunuz 7700xt'li sisteme ekleyip ekran kartını yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

bjerk

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hazır sisteme sizin istediklerinizi ekleyin (ram yükseltmek, ssd yükseltmek ve soğutucu takmak gibi) yaptıktan sonra aradaki fiyat farkına bakın. O fiyat farkını hazır sistem yerine kendi oluşturduğunuz 7700xt'li sisteme ekleyip ekran kartını yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

Öneri için teşekkürler hocam. Fakat elimde o hazır sisteme istediğim parçaları ekleyecek kadar bir bütçe yok maalesef. Kendi topladığım sistem ile hazır sistem arasında bir seçim yapmam gerekiyor sadece. Başka bir seçeneğim yok şu an

dreamuiz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
266
İsim
Anıl Aykın
Öneri için teşekkürler hocam. Fakat elimde o hazır sisteme istediğim parçaları ekleyecek kadar bir bütçe yok maalesef. Kendi topladığım sistem ile hazır sistem arasında bir seçim yapmam gerekiyor sadece. Başka bir seçeneğim yok şu an
Siz ne oynayacaksınız, ne yapacaksınız o da var. Almışken tam olsun derseniz 7800xt'li olan tabii ki daha cazip. 16gb vram olması gibi de büyük bir artısı var. 16 gb ram'de şu anlık yeter fakat işlemcinin stok soğutucusu yetmeyecek. 500gb m2'de dediğim gibi size bağlı, yeter derseniz alınabilir. 7700xt'de kötü bir kart değil ben olsam o sistemi alırım çünkü bana yeteceğini biliyorum mesela. 32 gb ram ve 1tb m2 gibi artıları da var, oynadığım veya yaptığım şeyler de belli olduğu için tarafımı o yönden kullanırdım. Sonradan da değiştirebilirsiniz. Bu sorunun cevabı sizin kullanma biçiminize bağlı ve gönlünüz hangisinden yanaysa onu alın derim...

GameOver

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
197
İsim
Durukan Çelik
Discord
GameOver#5871
Anakartini göremedim ? 7500f stock idare eder bir süre

bjerk

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Siz ne oynayacaksınız, ne yapacaksınız o da var. Almışken tam olsun derseniz 7800xt'li olan tabii ki daha cazip. 16gb vram olması gibi de büyük bir artısı var. 16 gb ram'de şu anlık yeter fakat işlemcinin stok soğutucusu yetmeyecek. 500gb m2'de dediğim gibi size bağlı, yeter derseniz alınabilir. 7700xt'de kötü bir kart değil ben olsam o sistemi alırım çünkü bana yeteceğini biliyorum mesela. 32 gb ram ve 1tb m2 gibi artıları da var, oynadığım veya yaptığım şeyler de belli olduğu için tarafımı o yönden kullanırdım. Sonradan da değiştirebilirsiniz. Bu sorunun cevabı sizin kullanma biçiminize bağlı ve gönlünüz hangisinden yanaysa onu alın derim...
Ben bu sistemi yalnızca oyun için topluyorum. Normal şartlarda rx7700 xt de işimi rahatlıkla görür ama 2k oyun oynamak istediğim için pek emin olamıyorum. İzlediğim testlerde 2k'da RX 7700XT ile RX 7800XT arasında 10-30 FPS arası bir fark oluyor ve en kötü 60 FPS alıyor RX 7700XT. Hazır sisteme en fazla bir soğutucu eklerim ve anakart, ramler ve ssd zayıf kalır. İleride yükseltmeye de açık olması adına B650 varken A620 hiç mantıklı gözükmüyor. Aynı zamanda ramlerde de 32GB 6000Mhz CL32 yerine 16GB 5200Mhz CL38 olması performansı etkiler diye düşünüyorum. Son olarak yüksek kapasiteli, yüksek okuma yazma hızlı bir ssd almak varken düşük kapasite ve düşük okuma yazma hızı olan bir ssd almam gerekecek eğer hazır sistemi alırsam. Yani sırf ekran kartını yükseltmek için diğer bileşenlerin kalitesini bu kadar düşürmeye değer mi bilmiyorum açıkçası.

Anakartini göremedim ? 7500f stock idare eder bir süre
Kusura bakmayın anakartı atlamışım. MSI PRO B650M-P

Eren Güven

80+ Gold
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,692
İsim
Eren Güven

Ryzen 5 7500F
MSI PRO B650M-P
Sapphire RX 7700XT Pulse
MSI Mag Forge 100R ARGB
DeepCool PK750D

Hazır sistem al 1500 liraya da iyi bi soğutucu al taş gibi olur

marceline_27

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
714
İsim
Fatih Ayhan
Hazır sistem bu fiyatlarda bahsettiğiniz sistemden daha iyiye çıkabilir. Birkaç gün öncesinde modard 30.000 TL Bütçeye 4070'li bir sistem toplamıştı. Bileşenler çok kaliteli değil anakart, ssd gibi ama ekran kartı modeli kaliteli denebilecek düzeyde. Amacınız sadece oyun ise anakartın çok da bir önemi yok. İşlemcinizi beslesin, yeteri kadar m2 ssd girişi olsun gibi etkenler anakartınızı seçme de size yardımcı olur. Ekstra bir b650 anakarta ihtiyacınız yok.
Mesaj otomatik birleştirildi:

yüksek okuma yazma hızlı bir ssd almak varken düşük kapasite ve düşük okuma yazma hızı olan bir ssd almam gerekecek eğer hazır sistemi alırsam.
Kapasite konusunda haklısınız ama hız konusunda bir fark hissetmezsiniz. Sadece oyun için toplayacağınız sisteme bol keseden bir bütçeniz yoksa boşuna harcama yapmayın. Tasarruf etmeye çalışın. İlerde yükseltme açısından b650 almak bir bakıma mantıklı olabilir ama alacağınız 7500f işlemci sizi oldukça uzun süre idare eder, komple sistemi değiştirecek kadar uzun süre kullanabilirsiniz. Aynı şekilde ekran kartı da öyle. Anakartta en az 2 m2 ssd girişi olsun bence kâfi.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
907,308
Üyeler
140,805
Son üye
aras114