Neler Yeni

HDD aldım. Yanlış mı yaptım?

En İyi Cevap
3
Hocam şahsen 500gb ssd artı 1tb hdd yerine direkt 1tb ssd almak bence daha mantıklı olurdu.

deadfellow

80+ Silver
En İyi Cevap
3
ssdlerin ömrü azdır ve bir çok ssd markası kronik sorunlu 1-2 yıl içinde aniden bozuluyor dosyalarınız çöp oluyor. harddiskte senelerce film arşivi ve oyun arşivi tutabilirsiniz. ama şu konuda var ki hard diskte windows kullanılmaz. çok yavaş çalışır disk 100 sorunu verir ssd almak zorundasınız windows 10 ve üzeri için
240gb ssd iyi olur windows + en çok oynadığınız 2-3 oyunu atar kullanırsınız hard diski de depo olarak kullanırsınız
Kanka cok fazla genelleme yapmissin SSD lerin omru az degil sadece zaman gectikte okuma yazma hizlari yavasliyor. Ekte kendi ssd min goruntusu paylasacagim. 55530 saattir calisiyor buda yaklasik olarak 6.5 yil civari yapiyor

1648928700890.png

En İyi Cevap
3
Windows sadece 20 GB kaplıyor hocam? yani oyun felan yükleyemezsin çok ama, kullanılmayacak kadar da değil bence.
Hocam oyun için söylüyor arkadaş. Onun içinde çok yetersiz kalıyor. Bi forza veya rdr2 yüklese yükleyemez yer yetmiyor. HDD ye yükleyip oynayamıyorsunuz zaten.

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,534
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Kanka cok fazla genelleme yapmissin SSD lerin omru az degil sadece zaman gectikte okuma yazma hizlari yavasliyor. Ekte kendi ssd min goruntusu paylasacagim. 55530 saattir calisiyor buda yaklasik olarak 6.5 yil civari yapiyor

Alıntıyı görüntüle
Maşallah dinazor döneminden kalma SSD. Birde çalıştırılan zaman 6.5 yıl felan. takılı olduğu değil. günde 12 saat çalışsa 13 yıldır kullanıyor musun hocam o ne ya. :O

deadfellow

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Maşallah dinazor döneminden kalma SSD. Birde çalıştırılan zaman 6.5 yıl felan. takılı olduğu değil. günde 12 saat çalışsa 13 yıldır kullanıyor musun hocam o ne ya. :O
2012 ya da 13 te almistim

fatihhhh

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
219
İsim
fat
zaman geçmesi değil okuma yazmaya bağlı ömürleri azalıyor. ne kadar veri yazıp silerseniz o kadar hızlı tükeniyorlar. ortalama 10.000-15000 yazma silmeden bahsediliyor. siz veri silmeden ve fazla veri yazmadan kullanmıssınız sanırım
kaynak:https://www.dosyakurtarma.com/hizmetlerimiz/ssd-disk-kurtarma/
ssd 10 yıl gidiyorsa hdd 20-25 yıl rahat gider bad sektör yemezse 50 yıl bile dayanır bendeki hdd 20 yıllık falan galiba i5 1.nesil leptop.

deadfellow

80+ Silver
En İyi Cevap
3
zaman geçmesi değil okuma yazmaya bağlı ömürleri azalıyor. ne kadar veri yazıp silerseniz o kadar hızlı tükeniyorlar. ortalama 10.000-15000 yazma silmeden bahsediliyor. siz veri silmeden ve fazla veri yazmadan kullanmıssınız sanırım
ssd 10 yıl gidiyorsa hdd 20-25 yıl rahat gider bad sektör yemezse bendeki hdd 20 yıllık falan galiba i5 1.nesil leptop.
120 GB diske 56 terabayt okuyup 46 terabayt yazmisim. :D +kimse devamli olarak 20 yil hdd kullanmayacak + nvm eye gececek herkes ssd devride bitiyor

1648929575803.png

Mesaj otomatik birleştirildi:

ssd 10 yıl gidiyorsa hdd 20-25 yıl rahat gider bad sektör yemezse bendeki hdd 20 yıllık falan galiba i5 1.nesil leptop.
i5 1. nesil leptopun olup nasil hdd in 20 yillik olabiliyor? 20 yil onceki HDD ler ide baglaniyodu ama o zamanlarda leptoplarda i5 diye bir sey yoktu>? leptop diye bbir sey yoktu hatta neredeyse

04umut76

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,103
İsim
umut şahin
Arkadaşlar sistem alırken harddisk seçtim. İçimde nedense bir korku var. Genelde herkes artık harddisk alınmaz diyor (yavaş olduğu için). Arkadaşlarım discorddan konuşurken bazen bilgisayarlarında yeni oyun yüklerken yer olmadığı eski oyunları yüklemek zorunda kaldıklarını söylüyorlardı. Ben de ne olur ne olmaz alıyım dedim. 400 TL'lik 1TB WD Blue 7200rpm bir harddisk ekledim. Şu an çok gereksiz geldi. Sizce yanlış mı yaptım yoksa doğru mu? Bir de harddisklerden çok ses geliyor mu?
ssd+hdd ise gayet iyi ancak sana tavsiyem 240gb ssd + 1tb hdd

fatihhhh

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
219
İsim
fat
120 GB diske 56 terabayt okuyup 46 terabayt yazmisim. :D +kimse devamli olarak 20 yil hdd kullanmayacak + nvm eye gececek herkes ssd devride bitiyor

Alıntıyı görüntüle
Mesaj otomatik birleştirildi:

i5 1. nesil leptopun olup nasil hdd in 20 yillik olabiliyor? 20 yil onceki HDD ler ide baglaniyodu ama o zamanlarda leptoplarda i5 diye bir sey yoktu>? leptop diye bbir sey yoktu hatta neredeyse
yanlış olmasam 2013-2014 te lenovo z500 i5 3. nesil aldım ikinci el 900tl aldım. kaç sene beni idare etti. kingston marka olarak severim dayanıklı ürün üretiyor gerçekten bende flash belli bile vardı 4gb hiç bozulmadı senelerce en son arkadaş aldı sobaya girip sağ kurtulan flash bellek düşün :D
2009 da samsung vardı dizimi yakıyordu sobaydı mubarek i5 1.nesil oda. suan kullandığımda soba gibi i5 1. nesil samsung

Ahmetycsy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
300
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Oyunlar ve oyunlar hakkında her şey , Bilgisayar, teknoloji
Arkadaşlar sistem alırken harddisk seçtim. İçimde nedense bir korku var. Genelde herkes artık harddisk alınmaz diyor (yavaş olduğu için). Arkadaşlarım discorddan konuşurken bazen bilgisayarlarında yeni oyun yüklerken yer olmadığı eski oyunları yüklemek zorunda kaldıklarını söylüyorlardı. Ben de ne olur ne olmaz alıyım dedim. 400 TL'lik 1TB WD Blue 7200rpm bir harddisk ekledim. Şu an çok gereksiz geldi. Sizce yanlış mı yaptım yoksa doğru mu? Bir de harddisklerden çok ses geliyor mu?
Bence hata yapmamışsınız, 500 GB SSD + 1 TB HDD mantıklı hareket olmuş çünkü bir yerden sonra SSD kapasitesi oyunlara yetmemeye başlıyor. Günümüzdeki güncel oyunlar 80 GB ve üstü çıkıyor. Fiyat olarak 400 TL zaten şuan piyasadaki en dip fiyat. WD BLUE da iyi markadır sessiz çalışır ve SATA 3 bağlantısı olduğu için de eski HDD'ler gibi çok yavaş sayılmaz, 190mb/s civarı okuma yazma hızı alırsınız.

Green MAN

80+ Bronze
Hocam HDD almanız ekonomik açıdan daha iyidir bence. Yani eğer paranız varsa SSD alın yoksa da kötü bir tercih değil HDD.Ses konusuna gelirsek mesela benim bilgisayarımda 4TB HDD (2 HDD) + 500GB SSD var çok ses yapmıyor. Sesten yana da çok bir sıkıntınız olmaz, ekonomik açıdan rahatsanız SSD, değilseniz HDD. Bu işler paraya bakar :) (Şu zaman da SSD'ler can yakıyor)

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
991,519
Üyeler
156,797
Son üye