Neler Yeni

HP Omen 16 RX6600M ve Ryzen 7 5800H inceleme

recepcan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
47
İsim
Recep Can Yavuz
Merhabalar, sizlere ülkemizde halan daha ''ASUS ve MSI varken başka marka alınmaz'' algısı yüzünden pek tercih edilmeyen modellerden birisi olan tam kod adı ile ''HP Omen 16-C0053NT'' marka/model cihazı deneyimlediğim ve elimden geldiği kadar inceleyip, anlatacağım.
1-) Neden bu cihazı ve AMD kombinasyonunu seçtim?
·
Açıkçası bundan önce Acer Predator Helios 300 kullanıyordum, arıza yapması ve servisin tamir edememesinden ötürü uzun uğraşlar sonucu değişim talebi ile Hepsiburada'dan Omen göndermelerini istedim ve ilginç bir şekilde yolladır, açıkçası hiç beklemiyordum ve böylelikle AMD Laptop serüvenim sürpriz bir şekilde başlamış oldu. Bende herkes gibi gelene kadar ön yargılıydım. :) Şunu da belirteyim genelde bu cihazı Acer Predator Helios 300 ile kıyaslayacağım.
2-) Cihazı aldığımda fiyatı ne kadardı ve beraber geldiği kutusu nasıldı?
·
Cihazı aldığımda fiyatı ''25.317,99'' Türk Lirası idi. Şu an ara ara stok geldiğinde satışa çıkıyor herhalde, geçen baktığımda stokta vardı. Hepsiburada üzerinden Tekramarket adlı satıcıdan alındı. Cihaz ile beraber gelen kutusu fotoğraflarda da görüldüğü gibi beyaz renkte, ortalama boyutta ve bana göre sade ve son derece şık bir kutusu var. Açıkçası size ''Premium'' ürün hissiyatını sonuna kadar veriyor.
WhatsApp Image 2023-07-16 at 19.48.28 (1).jpeg

WhatsApp Image 2023-07-16 at 19.48.28.jpeg

WhatsApp Image 2023-07-16 at 19.48.29.jpeg

3-) Kasa kalitesi, ekran kalitesi ve klavye kalitesi olarak nasıl?
·
Bu cihaz genelde sert ve kaliteli plastik ağırlıklı olarak kullanılmış bir kasaya sahip. Avantaj olarak fazla ağırlık yapmaması alüminyum kasaya olarak gösterilebilir fakat insan Omen kalitesinde bir cihazda ister istemez alüminyum bir kasa bekliyor. Predator Helios 300 alüminyum kasaya sahipti, eksiğini hissetin mi diye sorarsanız ise hayır iç bir eksiklik hissetmedim. Fakat kısa süre kullanmış olduğum 2019 model Nitro cihazlar gibi de cihazı elinize aldığınız da asla ''gacır gıcır'' sesler çıkmamakta, çok tok bir his vermekte ve burada da ''Premium'' bir ürün olduğunu hissiyatını devam ettirmekte. Şunu da belirteyim maalesef bu kasa da özellikle arka kapak parmak izi tutuyor.
· Ekran kısmına gelirsek cihaz 16.1'' ekrana ve 144 Hz tazeleme oranına sahip IPS bir panel ile gelmekte. Ayrıca kendisi 7 MS gecikme oranına (Predator'de bu değer 3 MS idi), 300 nit parlaklık oranına ve %100 sRGB özelliklerine sahip. Benim tasarım işlerim yok, aşırı renk doğruluğu takıntım da yok ve o yüzden ekran bana fazlası ile yetiyor. Güneşli günlerde yansıma yapmıyor bu benim için en önemli özellik çünkü Predator'e oranla bu konuda çok daha başarılı. Burada bana göre bir eksi yanı var o da alt çerçevenin bana göre bir tık kalın olması, daha ince bir tasarım yapılabilirmiş. NOT: Benim ekranımın alt tarafında çok az bir ışık sızması var, sadece siyah renkte oluyor. Fakat kronik bir sıkıntısı yok.
WhatsApp Image 2023-07-16 at 20.19.39.jpeg

· Klavye olarak klasik Laptop klavyesi diyebilirim. NumPad kısmı olmadığı için tuş aralıkları bir tık daha geniş ve açıkçası kişiden kişiye değişmekle beraber bana göre rahatlık konusunda bir avantaj. Yön tuşlarının boyutu da gayet ideal. 4 bölge RGB arkadan aydınlatmaya sahip, istediğiniz efekt ile kullanabilirsiniz. Ses olarak ise ve basma hissiyatı olarak ise çok tatlı ve rahatsız edici herhangi bir özelliği bulunmamakta.
WhatsApp Image 2023-07-16 at 20.19.41 (2).jpeg

4-) Touchpad kalitesi, ses kalitesi ve kamera kalitesi
·
Touchpad hafif sol tarafa kayık bir şekilde konumlandırılmış fotoğraflarda da görüldüğü gibi. Sağ ve sol tuşları fazla gömülmüş bir vaziyette değil, tıklama hissiyatı olması gereken gibi ve dokunmatik hassaslığı son derece yerinde.
· Cihazda Bang&Olufsen hoparlörler bulunmakta. Ses olarak beni tatmin etti gerçi sorsanız kaç kere bu şekilde kullandım bir elin parmağını geçmez. Dinlediğim kadarı ile pek fazla Bass yok ama Tiz kalitesi olarak son derece yeterli. Fan sesi normal halde hiç olmadığı için burada da bir sorun teşkil etmiyor.
· Kamerası ise 720P çözünürlükte 30 FPS kayıt yapmakta. Yeterli ışıkta orta kalite de bir performans sergilemekte, rahatlıkla görüşme yapabilirsiniz yani.
5-) Soğutma performansı nasıl ve sıcaklığı ellerime hissettiriyor mu?
·
İşte beni en çok şaşırtan ve heyecanlandıran kısmı bu taraf oldu, arkadaşlar Nitro-Predator ve format atmaya evime getirdiğim Monster cihazları deneyimledim, evet hepsinin özellikle işlemcileri ısınıyor fakat Omen bu konuda başka bir seviye bana kalırsa. Evet işlemci ısınmasına ısınıyor ama özellikle klavyenin üst tarafında bu ısıyı neredeyse hiç hissettirmiyor bana. Predator Helios'da 10300H işlemcim 88-90 derece arasında çalışmaktaydı fakat klavyenin üstünde elimi 10 saniye tutamıyordum sıcaklıktan ve belli bir süre sonra bu klavyeye de ister istemez yansıyordu fakat bu cihazda durum tamamen tersine. Oyundan oyuna değişmekle beraber 70-98 derece arasında çalışan işlemcinin sıcaklığını kullanıcıya minimum düzeyde hissettiriyor ve bu harika. Aşağıda koyduğum fotoğrafı ''Teknoseyir'' videosundan aldım, onların incelediği cihazda benimkinden daha fazla ısınan işlemci olan 5900HX bulunmakta ve ısı değerleri aşağıdaki gibi, 2-3 derece daha düşürüp benim cihazın performansını tahmin edebilirsiniz. NOT: 5800H bu kasada LOL-CSGO tarzı oyunlarda 62-70 derecelerde çalışırken, Battlefield 2042'de 95 derecelerde çalışmakta. Battlefield 1'de ortalama 77 derece ve Warzone'da ise ortalama 78 derece.
sıcaklık.png

6-) RX6600M ve Ryzen 7 5800H nasıl bir ikili olmuş?
·
Evet geldik can alıcı kısma, herkesin çekindiği o ikiliye. Öncelikle cihazda 100W gücünde 8GB VRAM'e sahip RX6600M ekran kartı ve 8/16 çekirdek yapısında 4.4 GHz Max Boost Clock değerine sahip işlemci bulunmakta. Öncelikle şunu belirteyim RX6600M'in rakibi 3060'a göre herhangi bir eksi yönü gözlemlediğim kadarı ile ''RT'' teknolojisi hariç yok. Hatta VRAM avantajı sayesinde önde bile diyebiliriz, 130W 3060'a sahip Monster'ı özellikle Valhalla gibi oyunlarda Ultra ayarlarda bariz şekilde geçiyorum. Onun dışında saf güç performansı olarak oyundan oyuna değerler değişmekte. Sürücü desteği olarak ise herhangi bir sorun yaşamadım. Hem CPU hem GPU'nun AMD olmasından ötürü ise Smart Access Memory özelliğinden yararlanmış bulunmaktayım.
· İşlemcim 2 nesil eski de olsa 8/16 yapıda ve serinin baba işlemcilerinden olduğu için performans konusunda zerre sorun çıkartmıyor. Battlefield 2042 tarzı oyunlarda bile gayet dengeli ve tıkırında ilerlemekte. Güçlü olmasından ve yapısından ötürü oyundan oyuna kimi zaman 95 derecelere çıksa da, Throttle yaptığını gözlemlemedim fazla.
gpu.png

Adsız.png

7-) Kısa ama öz 3 adet oyun testi
· Battlefield 2042
· Destiny 2 (Bu oyunda 3. parti yazılımlar çalışmadığı için sadece FPS sayacı gözükmekte)
· League of Legends (Ultra ayarlar)
! AMD ReLive Laptop cihazlarda çalışmadığı için OBS ile çekmeye çalıştım ve tam anlamıyla oyunları test edemedim kusura bakmayın çünkü OBS'i çözemedim. Şunu da unutmayın OBS yaklaşık 10-15 FPS düşürüyor onu da hesaba katın testlerde. Şimdilik 3 oyun yüklü fakat bu üç oyun genel anlamda fikir verecektir size diye düşünüyorum.

SONUÇ; HP, Omen serisinde özellikle son 2-3 senedir cidden kendini fazlası ile geliştirmiş. Soğutma olarak ve ısıyı iletmeme konusunda 10 üzerinden 9 alacak bir cihaz kesinlikle. Premium ve şık tasarımı da cabası.
AMD ekran kartlı ve işlemcili laptoplara ön yargılı olmamıza artık gerek yok, bana kalırsa artık ASUS ROG ve MSI takıntılığını da bırakıp Omen ve Legion serilerine de şans verilmeli. Performans olarak son derece tatmin etti şahsen beni. Eksikleri var mı evet var mesela AMD tarafında MUX yok ve kasanında insan alüminyum olmasını bu düzeyde istiyor. Deneyimledim ve halan daha kullanıyorum, Omen serisi ve AMD özellikli bu cihazlar son derece alınası cihazlar bana kalırsa.
Buraya kadar okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim, biraz acemice olmuş ve eksiklerim olmuş olabilir ama elimden geldiğince deyindim. Sormak istediğiniz her soruyu sorabilirsiniz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
233
İsim
Yunus Yılmaz
Bu forumda böyle sizin gibi değerli arkadaşları görmek beni sevindirdi. Elinize sağlık.
Ben de ASUS-MSI ikileminden çıkıp 5600h 3050ti Acer Nitro 5 siparişi verdim bakalım gelsin hayırlısıyla sizinki gibi bir inceleme yapıcam inşallah.

recepcan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
47
İsim
Recep Can Yavuz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu forumda böyle sizin gibi değerli arkadaşları görmek beni sevindirdi. Elinize sağlık.
Ben de ASUS-MSI ikileminden çıkıp 5600h 3050ti Acer Nitro 5 siparişi verdim bakalım gelsin hayırlısıyla sizinki gibi bir inceleme yapıcam inşallah.
Hayırlısı olsun, tam hangi modeli sipariş ettiniz acaba?

Dahası  
Reaksiyon skoru
233
İsim
Yunus Yılmaz
Yardimci olabilirsin belki 😊

Top Bottom