Neler Yeni

🔥İndirim HP Omen 27QS 2K 240 Hz IPS Monitör 13299 TL

Ckribrahim

Taç
En İyi Cevap
1
Sanırım şöyle bir durum var. FRC 165hz e kadar çalışabiliyor. Yani yenileme hızı olarak 165hz e yetişebiliyor. 240 hz olunca renkleri birleştirmekte zorlanıyor ve yetişemiyor. O yüzden 240 hz deyken FRC devreye girmiyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bit de donanımsal bir şey değil ki :D 8-bit sinyali yerine fake 10-bit yani 8-bit + FRC sinyali gönderiliyor. yani FRC diye bant genişliğiyle alakası yok gibi bir durum yok. direkt olarak bant genişliğiyle alakalı
Bit donanımsal bir şey değil mi ? Teknik olarak aslında donanımsal ama işin içine girdiğinde 1 ve 0 dünyası bunu yazılımsal olarak yapabilmen için mecbur donanım ekliyorsun. FRC direk teknoloji yani bir nevi hız aşırtma gibi oda. Hız yerine renk arttırmaya çalışıyorsun. Titreme yaparak sana bir tarafta siyah varsa diğer tarafta beyaz varsa titreşim ile ortadaki siyah beyaz aralığını gri gibi göstermeye çalışıyor. Bunun bitle alakası yok ki bant genişliğiyle alakası olsun.

1700353285456.png

FRC mantığı bu. Bu kadar keskin geçişler yerine titreme ile arayı yumuşatıyor. Yani mavi mor yerine daha koyu mor görüyorsun arada.

Son düzenleme:

bana beko derler

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Sanırım şöyle bir durum var. FRC 165hz e kadar çalışabiliyor. Yani yenileme hızı olarak 165hz e yetişebiliyor. 240 hz olunca renkleri birleştirmekte zorlanıyor ve yetişemiyor. O yüzden 240 hz deyken FRC devreye girmiyor.
alakasi yok. 3. kez soyluyorum, bant genisligiyle alakali. Teorini sadece 1 tane fotografla bile curutebilirim.

HDMI bant genisliginin dusuklugunden oturu DisplayPort ile 10-bit 165 Hz alabilen monitor, HDMI ile 10-bit 75 Hz alabiliyor.

IMG_5141.jpeg

Etobaba

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
749
İsim
Ertuğrul

Ckribrahim

Taç
En İyi Cevap
1
alakasi yok. 3. kez soyluyorum, bant genisligiyle alakali. Teorini sadece 1 tane fotografla bile curutebilirim.

HDMI bant genisliginin dusuklugunden oturu DisplayPort ile 10-bit 165 Hz alabilen monitor, HDMI ile 10-bit 75 Hz alabiliyor.

Alıntıyı görüntüle
Bak şimdi. Bant genişliğiyle alakası olmadığını bende sana şununla göstereyim. Direk 10 bit 240hz 2k monitör var mı ? Var. Aynı DP kablosu ile 2k 240hzde 10bit verebilen bir monitör varken bu monitör niye veremiyor ?
1700353860898.png

Çünkü panel 10 bit olarak üretilmiş. Kablo 10bit verebiliyor. Bende bunu diyorum 8 bitteyken aynı kablo nasıl olurda FRC yi açamaz ? Yani alakası olmadığını buradan zaten anlayabiliriz.

bana beko derler

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Bak şimdi. Bant genişliğiyle alakası olmadığını bende sana şununla göstereyim. Direk 10 bit 240hz 2k monitör var mı ? Var. Aynı DP kablosu ile 2k 240hzde 10bit verebilen bir monitör varken bu monitör niye veremiyor ?
Alıntıyı görüntüle
Epey, urun karsilastirmasi yapmak icin dogru bir site degil. Hatta daha oteye gidersek DisplaySpecifications gibi monitor uzerine kurulu sitelerin bile yazili bilgileri dogru olmayabiliyor, ki bunu kendileri de belirtiyor.

Ckribrahim

Taç
En İyi Cevap
1
Epey, urun karsilastirmasi yapmak icin dogru bir site degil. Hatta daha oteye gidersek DisplaySpecifications gibi monitor uzerine kurulu sitelerin bile yazili bilgileri dogru olmayabiliyor, ki bunu kendileri de belirtiyor.
Amaç ürün karşılaştırmak değil. 10bit 240hz monitör var mı ? Bana o lazım. Var modelide bu. VG27AQML1A kendi sitesinden bakabilirsin. Amaç EPEY değil. Örnek bir monitör bulmaktı. Bu monitör 260hz ve 10bit renk derinliğini 2k çözünürlükte. DP kablosuyla verebiliyor.

Yani aynı kablo nerde bant genişliği ? Çünkü donanımsal olarak monitör üretilirken eklenmiş. FRC nin donanımla alakası yok. Aslında var ama dolaylı yoldan bitlede alakası yok. Çünkü bir teknoloji.

bana beko derler

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Alıntıyı görüntüle

Çünkü panel 10 bit olarak üretilmiş. Kablo 10bit verebiliyor. Bende bunu diyorum 8 bitteyken aynı kablo nasıl olurda FRC yi açamaz ? Yani alakası olmadığını buradan zaten anlayabiliriz.
yine farkli bir monitorden ornek atayim, bu daha aciklayici olacak.

Bu monitor aw2523hf. native olarak 8-bit bir model. DP 10-bit ile 300 Hz sunabiliyor. ancak HDMI ile 165 hz sunabiliyor. Sence bant genisligiyle alakali bir durum olmasaydi HDMI ile display port arasinda neden fark olurdu?

IMG_5143.jpeg

Ckribrahim

Taç
En İyi Cevap
1
yine farkli bir monitorden ornek atayim, bu daha aciklayici olacak.

Bu monitor aw2523hf. native olarak 8-bit bir model. DP 10-bit ile 300 Hz sunabiliyor. ancak HDMI ile 165 hz sunabiliyor. Sence bant genisligiyle alakali bir durum olmasaydi HDMI ile display port arasinda neden fark olurdu?

Alıntıyı görüntüle
Dostum bak ben DP HDMİ kablo karşılaştırması yapmıyorum. Biz seninle anlaşamayacağız galiba. Amaç DP veya HDMİ değil. Sadece DP olarak bak olaya. HDMI ı unut. Bak attığın monitörle zaten kendini çürüttün. DP 10 bit 300 hz bile verebiliyormuş bunu gördük. Demek ki DP kablosunun bant genişliği. 300 hz 10 bit renk derinliği verebiliyor doğru mu ?

Aynı kablo nasıl olurda 8+FRC yi 240hz de veremiyor ? E bu kablo 300hz 10 bit verebiliyordu ? Demekki FRC nin bant genişliğiyle alakası yokmuş.

bana beko derler

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dostum bak ben DP HDMİ kablo karşılaştırması yapmıyorum. Biz seninle anlaşamayacağız galiba. Amaç DP veya HDMİ değil. Sadece DP olarak bak olaya. HDMI ı unut. Bak attığın monitörle zaten kendini çürüttün. DP 10 bit 300 hz bile verebiliyormuş bunu gördük. Demek ki DP kablosunun bant genişliği. 300 hz 10 bit renk derinliği verebiliyor doğru mu ?
bu arada attigin monitor 10-bit degil, paneli 16.7m yani 8-bit belirtilmis.

Ckribrahim

Taç
En İyi Cevap
1
bu arada attigin monitor 10-bit degil, paneli 16.7m yani 8-bit belirtilmis.
Tamam benim attığımı salla. Senin attığın 10 bit mi ? Yani sonuç olarak DP kablosu 300hz 10bit verebiliyor mu ?

bana beko derler

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Aynı kablo nasıl olurda 8+FRC yi 240hz de veremiyor ? E bu kablo 300hz 10 bit verebiliyordu ? Demekki FRC nin bant genişliğiyle alakası yokmuş.
Kablo ne alaka displayport surumuyle alakali bir sey bu. displayport 2.0 ile 2.1'in bant genisligi ayni mi?

Tamam benim attığımı salla. Senin attığın 10 bit mi ? Yani sonuç olarak DP kablosu 300hz 10bit verebiliyor mu ?
attigim 360hz monitor 1080p bu arada, 1440p degil.

Ckribrahim

Taç
En İyi Cevap
1
Kablo ne alaka displayport surumuyle alakali bir sey bu. displayport 2.0 ile 2.1'in bant genisligi ayni mi?
Değil zaten. Kablo alaka olacak tabi. 240hz verebilen bir DP sürümü olması lazım en az. 2.1 üzerinden konuşşak bile olur.

attigim 360hz monitor 1080p bu arada, 1440p degil.
Tamam 240hz 2k ve 10 bit monitör var mı ? Tek tek gidelim. 1 tane örnek at aklında varsa.

Top Bottom