Neler Yeni

🔻İKİNCİ EL OTOMOBİL SATIŞLARI DİBİ GÖRDÜ!

Dahası  
Reaksiyon skoru
9,375
İsim
Diyarhan
Egea demeyin la.
2024 model egea cross, 97 corollanın içinde 4 kişi 150-160 la çıktığı bayırı, 120 ile giriyor 70 le zirve diyor.
1.4 atmosferik rezil zaten.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şaka makinası bir şey istersen senin bütçeye Mitsubishi Colt 1.5 CZT ler var. Araba uçuyor :D BMW tokatlarsın
Aklıma gelmedi ama colt da akıyor dediğin gibi. Sorunu da az

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
511
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji

İkinci el otomobil satışında yüzde 40'lık düşüş!​

İkinci el otomobil piyasasında durgunluğun olduğunu belirten Bakırköy 24'üncü Noterliği Başkatibi Ahmet Turan;
"Geçen yıla göre bu yıl ortalama yüzde 40 ikinci el otomobil satışında bir düşüş var. Bunun farklı nedenleri var. Şu anda 7 Temmuz itibariyle 'Güvenlik Paketi' ile ilgili bayilerin yapmış olduğu sıfır araçlarda kampanyanlar var. Bu nedenle vatandaş sıfır araca yönelmiş durumda. Dolayısıyla bu da ikinci el otomobil satışını olumsuz etkiliyor. Bu durum noter işlemlerini olumsuz etkiledi. Geçen sene sadece bizim bulunduğumuz oto galericiler sitesinde günlük 400 araç satışı yapılıyordu. Bu rakam bu sene 150'ye düşmüş durumda. Vatandaş artık aracı yatırım aracı olarak görmüyor. Şu anda vatandaşlar nakit parasını faizde kullanıyor. Dolayısıyla otomobil satışı eskiye göre azalmış durumda. Bu da noter işlemlerini olumsuz etki ediyor" şeklinde konuştu.

ikinci-el-otomobil-piyasasi-durma-noktasina-geldi-17505579_5465_amp.jpg
Güzel, daha da beter olsun :)

Babangida Babayaro

80+ Bronze
Konu dışı ama aklıma bu geldi .
Yerli ürün olayı hikaye
Avrupa'daki vatandaş egea dizel otomatik araca 550-600 bin TL verirken , Bizim vatandaş 1200 bin TL veriyor .
Eğer yerli ürüne destek diyorsan , yiyorsa vatandaşına da o fiyattan sat . Biz de yerli alalım 😏.

eneskaya6

80+ Bronze
Yaşı yüksek km yüksek yorulmuş hiçbir alman aracı almaz. 500bine en düşük km de en az yıpranmış ne geliyorsa onu al derim. 2-3 sene ayagini yerden keser sonra paranı biriktirir istediğin modele gecmeye calisirsin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
9,375
İsim
Diyarhan
E30-E46-E90-F30 Yani Bmwnin dönemsel olarak neredeyse tüm modellerine sahip oldum.

E30 ve E46 tabii ki aldığımda yıl olarak yıpranmış araçlardı. Sorun çıkarmadığı gün azdır zaten. Ancak işçilik o zamanlar ülkede ucuzdu parça ucuzdu ve bu araçların parçaları bulunabilirdi. Şuan adamın elindeki her parça servet değerinde. 20 yıl önce depoya çektiği parçayı bugünün euro kuruyla satıyor. Selamınaleyküm demek 10 bin liraya mal oluyor.

E90 ım Dizeldi Bu aracıda 120 binde aldım 150 binde nalet ederek sattım. Turbosu 2 kere yapıldı en son gidip çıkma turbo aldım. Motor sürekli arıza veriyor yıldım yani 1 senede.

F30 almadan önce BMW ye tövbe etmiştim. Audi A5 Sportback alacaktım. Yıl 2016 falan takribi araçlarda 2013 yani yeni araçlar.
Audi için herkes DSG den dolayı korkuttu. ZF şöyle iyi böyle iyi bozan yok daha dünyada falan filan kanıma girdiler. Aldık F30 u.

Evet ZF müthiş bir şanzuman. Ama gidipte yağ soğutucusunu gidip plastik malzemeden yapmışlar kronik bir sorun. Soğutucu patladı ve tüm şanzuman su aldı. BMW servisi o zaman 30 bin Euro para istedi şanzumana. Dışardan yaptırdık 20 bin lira verip tüm parçalar değişti. Şanzumanın her vites atışı titreyerek vuruntu yaparak geçiyor. Bir türlü çözemedim çünkü o sıra ZF şanzumandan anlayanda yok zaten. En son onu da nalet ederek sattım birdahada sıfır olmadığı sürece BMW almamaya yemin ettim.

Özetle bu araçları almayı aldıktan sonra 100 bin harcama riskini alıyorum yanıma bu kadar para ayırdım demeyen biri için önermiyorum.
Bu araçların parçaları dediğim gibi Euro üzerinden inanılmaz pahalı parçalar. F30 motor parçalarının çoğu mesela Peug ile ortak yapımdı. Birebir aynı parça Peugta atıyorum 100 euroysa BMW de 200 euro. Araç premium sınıf diye heryerden geçiriyolar.

Kırdım kafayı alacağım diyosan ve para harcayacağım madem harcadığıma değsin diyip 325-330 motordan aşşağısına ben olsam bakmam. Hele 316i falan kapıya koymam o eski kasalarda (F30 sonrası turbolu 316i ler gayet iyi yürüyor)
Hadi bir tane daha BMW bulalım sana 😂 bu sefer şansın yaver gider belki

Montofteam

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
658
İsim
Eren
Egea demeyin la.
2024 model egea cross, 97 corollanın içinde 4 kişi 150-160 la çıktığı bayırı, 120 ile giriyor 70 le zirve diyor.
O 97 coralla efsana kasa coralla onla niye karşılaştıryorsunki şu an çoğu arabaya taş çıkarır o coralla. Bide zaten 1.4 kötü her türlü 1.3 alınabilir

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,668
İsim
Hacı
O 97 coralla efsana kasa coralla onla niye karşılaştıryorsunki şu an çoğu arabaya taş çıkarır o coralla. Bide zaten 1.4 kötü her türlü 1.3 alınabilir
0 araba alacaksın gelip 25-30 yaşında sokacak ne anlamı var 0 araba almanın 🤣🤣

Montofteam

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
658
İsim
Eren
0 araba alacaksın gelip 25-30 yaşında sokacak ne anlamı var 0 araba almanın 🤣🤣
28 yaşında araba deme valla azcık tuning falan çekti abim 96 1.6gli pakete 9.3 0-100 ü 1.4 geç 1.3 ü de yer 1.6 la da yarışır efsana bişe ama 1.4 ekstra kötü ona yapacak bişe yok 0 bile olsa

nostra07

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
52
İsim
Rogue Agent
Şuan ikinci elin en büyük sorunu 450-600 bin TL arasındaki arabalar. Çoğu insanın bütçesi bu paralar ama arabalar gerçekten çok kötü ve eski. Bu sorun ilanlardaki arabaları kontrol etmeye gidince daha fazla ortaya çıkıyor. İlanlarda tertemiz ama gerçekte binince bu araba hurda diyip vazgeçiyorsun. Fiyat düşüşlerinin çoğu 0 araba fiyatına yakın olanlarda yani düşük bütçe hala kan ağlıyor. Ben de 0 almak için artık bütçeyi zorlamayı düşünüyorum çünkü fiyat farklarına bakınca araç yaşı ve fiyat dengesi gerçekten anlamsız derecede saçma durumda.

• Beğen
Reaksiyonlar: Ayet

Nquyen

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,390
İsim
Selim
Enflasyondan önce babam boşta duran tofaşı derin dondurucu almak için 5000 liraya satmıştı şakasız :kekw:
2016 yıllarında s7 edge ye Tofaş teklif etmişlerdi hurda diye kabul etmemiştim 😢
Mesaj otomatik birleştirildi:

Konu dışı ama aklıma bu geldi .
Yerli ürün olayı hikaye
Avrupa'daki vatandaş egea dizel otomatik araca 550-600 bin TL verirken , Bizim vatandaş 1200 bin TL veriyor .
Eğer yerli ürüne destek diyorsan , yiyorsa vatandaşına da o fiyattan sat . Biz de yerli alalım 😏.
Arz talep meselesi 🤷 600 e koysada alıyorlar 1200 e koysalar da alıyorlar 🗿 adam da diyor ben melekmiyim 1200 e satar kâr marjini arttırım kafasindalar. Onun dışında yerli milli alman arabası Tayland'da daha ucuz Almanya da biraz daha pahalı 😄 eminim ki o arabalar üzerinden en az yüzde 1000 kâr yapıyordur bunlar.

Top Bottom