Neler Yeni

İlk kez PC toplayacağım

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Hilmi Çevik
Bütçe
30000
Kolay gelsin. Allah izin verirse bu ay bir PC toplayacağım, son 1 haftadır biraz araştırma yaptım az buçuk bilgimle bazı kriterler belirledim. Bilgisayarı Vatan dan alıcaz büyük ihtimalle, hazır sistem veya ayrı ayrı olabilir, bütçe net değil ama 25-35k arası değişecek. Tavsiye ve önerilerinizi beklerim O7.(Bu arada bu bütçeye böyle bişey istemek mantıksız olabilir lütfen sövmeyin) Alırken şuanlara dikkat etmeye çalışacağım:
İşlemci:
Hem yazılım işleri hemde yeri geldiğinde video edit ve arada oyun için kullanacağım için hem tek çekirdek hemde çift çekirdek performansı iyi olsa iyi olur dedim. En az 3200 mhz ve eğer intelse en az 12. Nesil tavsiye ediliyor videolarda.
Anakart:
ddr5 desteği olan M2 SSD girişi olan bir anakart olsa iyi olur. İleride belki ramlari guncellerim diye de desteklediği ram kapasitesi slot başına 16gb olsa iyi olurdu.
Ram:
Ddr4 veya 5 olan 2×8 veya 2×16 MHz değeri iyi olan ramler tavsiye ediliyor.
Ekran Kartı:
Nvidia olsa iyi olur. Bu bütçede ki hazır sistemlerde genelde 4060 oluyor ancak ekran kartını bir daha yenilemem zor olacağından 4060ti olsa daha iyi olur gerekirse diğer parçalardan kısarım. Bit hızı nedir tam bilmiyorum ama sanırım yüksek olmalı.
SSD:
En az 500gb olmalı okuma yazma hızı iyi olan kalitesi iyi olan bir marka olsa güzel olur. Herkes 1tb anca yeter diyor ama bilemiyorum. SSD kodlama işleri için de önemli sanırım.
PSU:
80plus olmaliymis bunu biliyorum. Biliyorum biraz uzun oldu ama yardımcı olabilecek hocalarıma teşekkür ederim. Belki de hazır sistemlerde bunlara zaten dikkat ediyorlardır ama kendim parça parça toplasam daha iyi olabilir gibi geldi bana. Chat gpt böyle parçalar önerdi.

Ekler

• Screenshot_20240811_000243_ChatGPT.jpg
    Screenshot_20240811_000243_ChatGPT.jpg
    198.6 KB · Hit: 21
Son düzenleme:

burakdiA

80+
Acelen yoksa PcHocası 3 tane hazır sistem çıkaracak. Vatan Bilgisayar işbirliğiyle çıkması ihtimal. 5000 serisi ekran kartları çıkmaya yakın eldeki stokları eritme amaçlı fiyatlar elbet düşecek. Tercih senin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Hilmi Çevik
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Acelen yoksa PcHocası 3 tane hazır sistem çıkaracak. Vatan Bilgisayar işbirliğiyle çıkması ihtimal. 5000 serisi ekran kartları çıkmaya yakın eldeki stokları eritme amaçlı fiyatlar elbet düşecek. Tercih senin.
Acele yok hocam zaten o kadar para vericez tabii ki bekleriz

NoctuaFanBoyu

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,367
İsim
Hamza Ziya Üstün
Pch sistemleri bekle hocam. Beğenmezsen tavsiyem parça seçiminde am4 ve intele yönelme ölü soketler çünkü. Hazır sistemler neredeyse hep daha uygun olur parça parça toplamaya kıyasla ancak parça kalitesi biraz daha düşer. 30k bütçede am5 harici alınmaz çok iyi fırsat olmadıkça.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
991,125
Üyeler
156,730
Son üye
Harun58
Top Bottom