Neler Yeni

Çözüldü✓ İntel i5 11400H işlemci AŞIRI ısınma sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Kadir Kugu
Dostlar cihaz Abra A5 v17.2 şuana dek bu işlemcinin sıkıntı çıkartdığı sadece 2 oyun oldu birisi Nfs Heat, diğeride Dying Light 1. Hadi dicem belki NFS Heat ağır yeni nesil sayılabilecek bir oyunda Dying Light 1 de de aynı sorunun olması çok saçma yardım ederseniz sevinirim. Bu ısınma sorunundan dolayı işlemci Ghz değerini düşürükçe düşürüyor ve bu 2 oyunda da % 20 30 luk bir darboğaz yaptırıyor.

NOT 1: Aşırı ısındığı için max turbo frekansı 4.5ghz olan işlemci 3.8ghz ile başlıyıp en son kendini 3.5ghz e düşürüyor oyun sırasında hiç bir zaman 4ghz olmuyor ve bu halde bu kadar ısınıyor, ısındıkcada daha çok düşüyor ghz normal bi şekilde ayriyetten ekran kartının fanı max 5200 rpm iken gayet rahat soğutabiliyor ekran kartını ama işlemcinin fan max 6500 rpm olmasına rağmen bi halt beceremiyor. Ve bilgisayarın altında bozuk bir soğutucu var içini tamamen söktük laptopun altına koyduk ayaklarını açıp laptopu her dayim yerden en az 6 7 cm havada tutyorum yani her yönden hava sürkülasyonu gayet iyi.

NOT 2: Ekran görüntüleri NFS Heat esnasında 2 saat sonucu oluşan kış akşamı kalirüferi yanmayan odada çekilmiş görüntülerdir. (sağ olsun en azından evi ısıtıyor ama bu kadarda olmaz :/)

NOT 3: Cihazda işlemciyi yoran Hearts of İron 4, Project Zomboid, Cilization 5 vb oyunlarda oynandı sorun oluşturmadı. Grafik bakımındanda Battlefield 1, 4, 5, Ark, Rust, Fallout 4, Assassins Creed Origin, Gta 5, Conan Exiles, Forza 4 vb oyunlar oynandı onlarda da bu tarz bir sıkıntı oluşmadı.

Sistem Özellikleri ise şöyle;
Ekran Kartı: RTX 3050Tİ Mobile
İşlemci: İntel İ5 11400H
Ram: 8 GB
Hafıza: 256gb SSD

Ekler

• Ekran görüntüsü 2022-12-01 185955.png
    Ekran görüntüsü 2022-12-01 185955.png
    1.2 MB · Hit: 79
  • Ekran görüntüsü 2022-12-01 190021.png
    Ekran görüntüsü 2022-12-01 190021.png
    17.6 KB · Hit: 89
Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Kadir Kugu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Konu Aktif dostlar varsa bilgisi, çözümü olan bekliyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Hasan Ümit Koruyucu
kardeşim bendede aynı sorun var 98derece gösteriyor 1 senedir kullanıyorum pcyi daha yeni başladı bu sorun bakıma 2 ay var daha csgo oynuyorum 95 98 dereceleri görüyor pc
Mesaj otomatik birleştirildi:

kardeşim bendede aynı sorun var 98derece gösteriyor 1 senedir kullanıyorum pcyi daha yeni başladı bu sorun bakıma 2 ay var daha csgo oynuyorum 95 98 dereceleri görüyor pc
sorunu çözebildin mi onun için yazmıştım

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Kadir Kugu
Mesaj otomatik birleştirildi:

sorunu çözebildin mi onun için yazmıştım
Kanka ben çözdüm o sorunu bizde 8gb ram vardı 2 hafta önce onu 16 yaptık sıkıntı kalmadı. Sıkıntı da şurdan kaynaklanıyo şimdi işlemci kaplamasıdır osudur busudur oyundaki verileri işleyip Ram e yazıyor ram deki 8gb doluncada daha fazla veri yazamadığı için sürekli yazamadığı verileri işlemeye çalııp ısınmaya başlıyor. Günümüz oyunlarıda maşallah en kötüsü 12 13 gb ram kullanıyor eğer dediğim gibi 8gb veya daha azsa ram yükselt işlemciyi rahatlatmak için.

w4da

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
128
İsim
Fatih Dinçer
monster zaten sicak calisan bir laptop bunu bilerek almaliydiniz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Kadir Kugu
monster zaten sicak calisan bir laptop bunu bilerek almaliydiniz.
Yok dostum, monster ısınan bir laptop değil yukarda da dediğim gibi rame yazamadığı verileri sürekli işlemeye çalışmakdan dolayı ısınıyormuş şuan çok rahat 4 ghz ve üstünde 70 derecelerde (maksimum yükde) çalışıyor.

Top Bottom