Neler Yeni

İNTEL İŞLEMCİLER BOZULUYOR MU?

B12emre

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emre
Selam herkese. İnstagram da dolanırken Donanım arşivi sayfasında paylaşılan bir konuyu gördüm. İntel işlemciler bozuluyor mu? Diye. Konuyu açma sebebim olarak bilinen toplama sistemleri montajlayan firmanın arıza departmanın da olmam. Bu nedenle konuyu açmak istedim. Bel ki konuyu video dan önce açmam bir ihlal nedeni ola bilir bilmiyorum. Sadece cevap vermek istedim. Cevap olarak kısaca evet İntel işlemciler eskiye nazaran daha fazla arızalı olarak karşımıza çıkıyor. Arızalar işlemcinin genelde sanal çekirdek kaynaklı olduğu gözükse de net bir bilgi sunulmuyor olması. Belirtileri genel olarak mavi ekran hatası, oyunlar da crash verme, Sistemin aniden kitlenmesi veya sistemi hiç başlatmıyor olması gibi düşüne bilirsiniz. Genel de arızalı bir intel işlemci OCCT testinde kendini belli ediyor. Ama şunu eklemek istiyorum bu genel bütün işlemciler değil. En azından benim karşıma gelmedi diyelim. Genel olarak arızalı olarak tarafımıza gelen işlemci serileri şu şekilde;

*İ5 12600KF (Kutusuz)
*İ5 12400F
*i5 13400F
*İ9 13900K
*i9 14900K
Bu seriler oran olarak daha çok arızalı gelmekte.

peki bu işlemciler alınmaz mı? Tabi ki de alınır. Evet en çok bu seriler gelsede aslında dönüş oranı olarak AMD ye göre çok az. Zira AMD işlemciler özellikle am5 serisi işlemciler saatli bomba desem yalan olmaz. Umarım kısaca anlata bilmişimdir. Nerede çalıştığım vs. Sorularına cevap vermek istemem zira bakarlar falan atılmayalım. Harici soruları cevaplaya bilirim. Teşekkürler.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
947,771
Üyeler
149,264
Son üye
aberrant
Top Bottom