Neler Yeni

Intel, İsrail'de 25 milyar dolarlık çip tesisi kuracak.

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,304
İsim
Semih Boran
Intel, İsrail'de 25 milyar dolarlık yeni bir çip tesisi kuracağını duyurdu. Tesis, İsrail'in kuzeyinde bulunan Kiryat Gat şehrinde inşa edilecek ve 2028 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.

Tesis, Intel'in İsrail'deki dördüncü fabrikası olacak ve şirketin küresel çip üretim kapasitesini önemli ölçüde artıracak. Tesis, 10 nanometre ve daha yeni üretim süreçlerinde çipler üretecek.

Intel, tesis için İsrail hükümetinden 3,2 milyar dolarlık bir hibe alacak. Hibe, tesisin inşaat maliyetinin yaklaşık yüzde 13'ünü karşılayacak.

Intel CEO'su Pat Gelsinger, "İsrail, dünyanın en gelişmiş yarı iletken üretim üslerinden biri ve bu yatırım, İsrail'in küresel teknoloji liderliğini güçlendirmeye yardımcı olacak" dedi.

İsrail Başbakanı Yair Lapid, "Bu yatırım, İsrail'in ekonomisi ve teknolojisi için tarihi bir dönüm noktasıdır" dedi.

Tesisin etkileri

Intel'in İsrail'deki yeni çip tesisi, ülke için önemli ekonomik ve teknolojik faydalar sağlayacak. Tesis, yaklaşık 10.000 yeni istihdam yaratacak ve İsrail'in teknoloji ihracatını artırmaya yardımcı olacak.

Tesis, aynı zamanda İsrail'in küresel çip tedarik zincirindeki konumunu güçlendirecek. Bu, İsrail'in teknoloji alanındaki liderliğini korumasına yardımcı olacak.

Dünya çapında çip kıtlığı

Intel'in İsrail'deki yeni yatırımı, küresel çip kıtlığına bir yanıt olarak görülüyor. Küresel çip kıtlığı, pandeminin neden olduğu tedarik zinciri kesintileri ve talep artışı nedeniyle ortaya çıktı.

Intel'in yeni yatırımı, küresel çip üretimini artırmaya yardımcı olacak ve çip kıtlığını hafifletmeye yardımcı olabilir.

INTEL'İ DE BOYKOT LİSTEMİZE EKLEMİŞ BULUNUYORUZ @AMD Adam 'ın izinden devam
Intel'in 20.yüzyıldan beri boykot listesinde olması gerekirdi zaten. Yıllardır o terör sözde ülkesine yatırım yapıyorlar. Hatta israil büyükelçiliğinin sitesinde haberi vardı Türkçe olarak Türkiye'sinde. Gerçi o haber artık yok galiba. Bulamamıştım yakın bir zamanda bulmaya çalıştığımda.

Balık Semo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Emre
İntel çok pahalıydı zaten
Ee0UL6cWkAEFda3.jpg

DeveloperRedneck

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,349
İsim
Kürşat
Sakin ol ihtiyar Ryzen kullanıyoruz 😅

TeknoPiyon

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,501
İsim
ArtiAnius
Intel'in 20.yüzyıldan beri boykot listesinde olması gerekirdi zaten. Yıllardır o terör sözde ülkesine yatırım yapıyorlar. Hatta israil büyükelçiliğinin sitesinde haberi vardı Türkçe olarak Türkiye'sinde. Gerçi o haber artık yok galiba. Bulamamıştım yakın bir zamanda bulmaya çalıştığımda.
sıkıntı yok ya bizim millet 1 hafta da unutuyor

shotpoter

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,210
İsim
Taha Efe
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,495
İsim
Diyarhan
Adamlar fabrika kursun diye para veriyor. Bizimkiler kurulu fabrikayı satıyor. Vizyon meselesi.

TeknoPiyon

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,501
İsim
ArtiAnius
Adamlar fabrika kursun diye para veriyor. Bizimkiler kurulu fabrikayı satıyor. Vizyon meselesi.
hocam devletin aslında özel firmalarla kapışmaması gerektiğini savunuyorlar o mantıkta ama yanlış bence :( türk firmalara satılsa okey ama yabancıya satılınca ...

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Bunlar TRde de kursalar keşke. İşçilik maaliyeti nasıl olsa daha ucuz. Bölümü fazla mezun veriyor.

Top Bottom