Neler Yeni

İntihar hislerim hakkında Kur'an'ın bana cevabı!

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Arkadaşlar merhaba. Başlık clickbait gibi görünebilir ama öyle değil. Bu aralar intihar vesveseleri ile baş etmeye çalışıyorum. En son artık hocaya gittim. Forumdan dediler hocaya git diye.
Neyse gittim TÜGVA'ya. Bir hocaya.
Adamın konuşması bir kere beni hayata tekrar bağladı. Tekrardan bir amacım olduğunu tekrardan Dünya'ya geliş amacımı anımsadım. Sonra bana dedi ki eline şu Kur'an'ı al. Niyet et. "Allah'ım bana yol göster."
Sonra rastgele bir sayfa aç ve ilk ayeti oku dedi.

Yazan ayet şuydu:

Kehf Suresi 28. Ayet
وَاصْبِرْ نَفْسَكَ مَعَ الَّذ۪ينَ يَدْعُونَ رَبَّهُمْ بِالْغَدٰوةِ وَالْعَشِيِّ يُر۪يدُونَ وَجْهَهُ وَلَا تَعْدُ عَيْنَاكَ عَنْهُمْۚ تُر۪يدُ ز۪ينَةَ الْحَيٰوةِ الدُّنْيَا وَلَا تُطِعْ مَنْ اَغْفَلْنَا قَلْبَهُ عَنْ ذِكْرِنَا وَاتَّبَعَ هَوٰيهُ وَكَانَ اَمْرُهُ فُرُطً

Sabah akşam Rablerinin rızasını dileyerek O'na yalvaranlarla beraber sen de sabret. Dünya hayatının güzelliklerini isteyerek gözlerini o kimselerden ayırma. Bizi anmasını kendisine unutturduğumuz ve işinde aşırı giderek hevesine uyan kimseye uyma.

Olm ben bu ayeti okudum da içim ürperdi. Aynı anda bir huzur doldu. Güven doldu. Eminlik doldu. La sanki direkt bana yazılmış gibiydi ayet. Sanki Allah benle konuşuyor gibiydi. Şoka girdim.
Ben evde yalnızım sürekli. Bana "beraber" sabret demesi. B
İbadetlerimi aksatıyordum. Bana "Allah rızasını dileyerek yalvaranlarla ol" demesi.
Dünyevi hayallere işte meslek kariyerine falan çok bağlıydım. "Bunlara dünyevi şeylere uyma" demesi.

La anladınız işte ha. İçimdeki tüm hislere tek bir ayetle yanıt vermesi beni ürpertti. Ama değişik bir şekilde aynı anda huzur doldum. Bu konuyu yazarken içimden ağlamak geliyor.

oraltay

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
223
İsim
Mustafa
Bende aynı sorunlardan dolayı sizin yaptıklarınızın aynısını yaptım bana;

bu ayetler denk geldi ne yapmam lazım bilemiyorum yardımcı olabilir misiniz?

Formander

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
202
İsim
Formander
Arkadaşlar merhaba. Başlık clickbait gibi görünebilir ama öyle değil. Bu aralar intihar vesveseleri ile baş etmeye çalışıyorum. En son artık hocaya gittim. Forumdan dediler hocaya git diye.
Adamın konuşması bir kere beni hayata tekrar bağladı. Tekrardan bir amacım olduğunu tekrardan Dünya'ya geliş amacımı anımsadım. Sonra bana dedi ki eline şu Kur'an'ı al. Niyet et. "Allah'ım bana yol göster."

Yazan ayet şuydu:

Kehf Suresi 28. Ayet
وَاصْبِرْ نَفْسَكَ مَعَ الَّذ۪ينَ يَدْعُونَ رَبَّهُمْ بِالْغَدٰوةِ وَالْعَشِيِّ يُر۪يدُونَ وَجْهَهُ وَلَا تَعْدُ عَيْنَاكَ عَنْهُمْۚ تُر۪يدُ ز۪ينَةَ الْحَيٰوةِ الدُّنْيَا وَلَا تُطِعْ مَنْ اَغْفَلْنَا قَلْبَهُ عَنْ ذِكْرِنَا وَاتَّبَعَ هَوٰيهُ وَكَانَ اَمْرُهُ فُرُطً

Sabah akşam Rablerinin rızasını dileyerek O'na yalvaranlarla beraber sen de sabret. Dünya hayatının güzelliklerini isteyerek gözlerini o kimselerden ayırma. Bizi anmasını kendisine unutturduğumuz ve işinde aşırı giderek hevesine uyan kimseye uyma.

Olm ben bu ayeti okudum da içim ürperdi. Aynı anda bir huzur doldu. Güven doldu. Eminlik doldu. La sanki direkt bana yazılmış gibiydi ayet. Sanki Allah benle konuşuyor gibiydi. Şoka girdim.
İbadetlerimi aksatıyordum. Bana "Allah rızasını dileyerek yalvaranlarla ol" demesi.
Dünyevi hayallere işte meslek kariyerine falan çok bağlıydım. "Bunlara dünyevi şeylere uyma" demesi.

La anladınız işte ha. İçimdeki tüm hislere tek bir ayetle yanıt vermesi beni ürpertti. Ama değişik bir şekilde aynı anda huzur doldum. Bu konuyu yazarken içimden ağlamak geliyor.
Hocam bende çok zor durumyayım demin kriz geçiriyodum az daha durduk yere nefesim kesilidi dilim boğazıma kaççak gibi oldu dilim dönmedi konuşamadım resmen antideprsana ilaç içiyom bende hocaya gitsemmi acaba

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam bende çok zor durumyayım demin kriz geçiriyodum az daha durduk yere nefesim kesilidi dilim boğazıma kaççak gibi oldu dilim dönmedi konuşamadım resmen antideprsana ilaç içiyom bende hocaya gitsemmi acaba
Dostum yani benim gittiğim hoca sıradan cami hocası değildi. Yüksek lisans yapmıştı hadis ilminde.
Yani öyle bilimden uzak bir hocaya da gitme.
Benim gittiğim bana şunları söyledi:

• Traş ol. (Saçlarım çok dağınık ondan)
  • Namazını kıl.
  • Kur'an oku sürekli.
  • Allah'a güven. Allah sürekli kafanda olsun. Depresyonun sebeplerinden biri Allah'a olan güvensizliktir. Bu çok doğru yalnız. Ben ne zaman namazdan uzaklaşır gibi oldum o zaman depresyon tetiklendi.
  • Ha bi de şey dedi. İlaçlarını kullan. Tedavini ol. Doktorları dinle.

Formander

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
202
İsim
Formander
Dostum yani benim gittiğim hoca sıradan cami hocası değildi. Yüksek lisans yapmıştı hadis ilminde.

• Namazını kıl.
  • Kur'an oku sürekli.
  • Allah'a güven. Allah sürekli kafanda olsun. Depresyonun sebeplerinden biri Allah'a olan güvensizliktir. Bu çok doğru yalnız. Ben ne zaman namazdan uzaklaşır gibi oldum o zaman depresyon tetiklendi.
Hocam psikolojik sıkıntıları kaygı bozukluğu felan onlardamı Allah'a olan güvensizliktir Hocam bende namaza başlamayı düşünüyorum aslında

majorw0w

80+ Silver
Herkesin derdi kendine dağdır. Sana çok büyük gelen şeye başkaları gülüp geçebiliyor bu da dert mi diye. Bakıyorsun adamın kolu yok bacağı yok gözleri görmüyor halimize şükredelim. Öyle de olabilirdik. Vesvese öyle bir şey ki düzgün düşündürmüyor insanı Allah hepinize şifa versin.

TİTAN.

80+ Platinum
Hiç bir işe yaramaz hocaya gitmek vs. Bilimin yolundan dönmeyin
Hocam psikolojik sıkıntıları kaygı bozukluğu felan onlardamı Allah'a olan güvensizliktir Hocam bende namaza başlamayı düşünüyorum aslında
Onlar Allaha güvensizlik değil kanka ne olduğunu bilemeyeceğim ama bu düşünceden kurtul bana kalırsa
Namaza başlayabilirsin herkesin dediği gibi için rahatlar ama bende rahatlamadı yani namaz kılarken böyle sorunların bir anda bitmiycek kanka hatta hiç bitmeyebilir bile

• Namazını kıl.
  • Kur'an oku sürekli.
Kanka din seni deprosyandan kurtarmıyor beni kurtarmadı en azından ilaçları doğru kullan olsun bitsin ve seni intihardan kurtaran zaten cehennem korkusu bu sana yeter sadece herşeyi kafaya takma

Yazan ayet şuydu:

Kehf Suresi 28. Ayet

Bunu bende yaşadım ama sonra hayatımda hiç bir şey değişmedi şansa denk gelme olasılığını düşündün mü kanka 🤔

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Şöyle söyliyim. Bir kaşık tuzu çay bardağı dolu suya atsan o ciğer yakıcı tuzu hissedersin. Ama leğene at. Hissetmezsin. Hocanın bana dediği şey " leğen gibi geniş ol." Gönlünü geniş tut. Genişlik sahibi ol. "
Ben de şunu ekliyim:
"
Gökyüzünü ve içerisindekileri, yaratıcı gücümüzle inşa eden biziz ve onlardan daha üstününü ve daha büyüğünü kurmaya da gücümüz yeter veya o gökyüzünü devamlı genişletmekteyiz.

"

Gökyüzünü geniş tutan Allah bizim gönlümüzü kalbimizi de geniş tutsun ki ona yönelmemiz kolaylaşsın.

e.ozden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
134
İsim
Ensar ÖZDEN
Türkiye'de yaşayıp, genç olmak biraz zor. Yaşadığınız zorlukları az çok tahmin edebiliyorum.
Caner'i biraz da olsa tanımaktayım. Onun için olumlu bir deneyim olmuş olabilir. Ama bu sizin için olumlu bir deneyim olacağını garanti etmez. Bu nedenle başlıkta benzer sıkıntılar çeken intihar düşüncesine sahip kardeşlerim; lütfen konuyu ailenizle paylaşın. Ailenizle sıkıntılarınız varsa dostlarınızla paylaşın. Dostlarınızla sıkıntılarınız var profesyonellere danışın. Konuşun, dertlerinizi, kaygılarınızı anlatın.

Evet, iman ve inanç çok önemlidir. Ama psikolojinin aynı zamanda bir bilim olduğunu unutmayın. Durumunuza göre psikolog/psikiyatr tedavisi almaya çalışın. Hayatta hiçbir şey kendinizden değerli değil. Geçmişte ne yaşadınız bilmiyorum; gelecek kaygılarınız neler bilmiyorum. Ama "şu an" ve "siz" her şeyden değerlisiniz. Onu biliyorum...

JSezar

80+ Silver
amacın neymiş?dünyaya ne diye gelmişsin?

pr0phet

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
417
İsim
Mehmet Emin Güneşli

Top Bottom