Neler Yeni

İşlemci darboğaz mı yapıyor ?

kasadam87

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
91
İsim
burak demir
Laptopta oyun oynarken bf4, bf3, cod serisi,Left4dead2,cs2 veya hangi oyun olursa olsun , bu san andreas bile olabilir işlemci oyunun ortasında %90-100 yüke ulaşıp 2-3 saniye fps'in çakılmasına neden olup daha sonra düzeliyor. Oyunun gücünün ve sıcaklığın hiçbir etkisi yok bu her oyunda oluyor. İşlemci ve ekran kartı sıcaklığım soğutucu kullandığım için 70 dereceyi pek geçmiyor. İşlemci kullanımı oyunda mesela %30 40 50 diye gidiyor diyelim , bir anda yük tavana vuruyor ama sıcaklıktan değil. Böyle olunca 3000 2000 1600mhz de calışırken 400 600mhz'e çakılıyor. Sistem güçlü değil ama oynatması gereken oyunları bu sorun olmadan rahatça 30-40 fps 1080p çözünürlükte low ayarlarda ilk aldığım zamanlar oynatıyordu. Laptop 5 yılı geçti ama her bakımını güncellemesini yapıyorum, termal macunu daha dün değiştirdim, içini 5-6 ayda bir zevkine açıp temizliyorum temiz kullanıyorum yani... Bu sorun 2 senedir devam ediyor bu yüzden laptoptan bir şey oynanamaz hale geldi. Birde batarya 4.yılda öldüğünden çıkarttım adaptörle kullanıyorum. Batarya çok az iş yapmasına rağmen takıp çıkarsamda bir etkisi olmuyor. Zaten batarya öldüğü zaman işlemci 400mhz de kitlendi kaldı bende bunu ilk başta anlayamasamda sağ alttaki simgede uyarı verdiği için bataryayı çıkartınca sorun düzelmişti. Bu konuda geniş bilgi yelpazesine sahip tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Radeon 520 // i5 8250u (base clock 1.6Ghz - boost clock 3.4Ghz)
2x4 2400 Mhz ram // 120 SSD // 1 TB HDD

Son düzenleme:

Carl Johnson CJ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
721
İsim
Carl Johnson
Instagram
carljohnson.jpg
Sistemin eski ve ramlerin yetersiz oynadığın oyunların bazıları işlemciyi yoğun kullanan oyunlar bu yüzden işlemcin yetersiz kalıyor ve fps droplar yiyorsun özellikle oyun oynarken arka plan da açık uygulamalar varsa çok fazla fps drop sorunu yaşarsın.

Çözüm olarak ramleri 8×2 16 GB yapabilirsin

kasadam87

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
91
İsim
burak demir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Önceden sorun yoktu son 1.5 yıldır falan olmaya başladı. Yani ayni oyunları rahatca oynuyordum. Bu arada drop yok sadece fps 30-40 dan 8-10 a düşüyor, yani 2-3 saniye bu fps de oynuyorum donma falan yok. Oyunun farketmedigini söyledim gta vice city de bile kasıyor dedim... Ramle falan alakasi yok anlayacagin.

Geralt1

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,730
İsim
Barış
İlgilendiği Kategoriler
Oyunlar, ekran kartı, işlemci
İşlemci %100 kullanıyorsa çekirdek sayısı oyuna yetmiyor demektir. Bu durumda darboğazdan ve ekran kartından bağımsız olarak işlemci yetmezliğinden oyun kasar. Arka planda işlemciyi yoran gereksiz şeyleri kapatabilirsin. MHz düşüyorsa o ayarları eski haline getir. Her şeyi varsayılan ayarlara döndürebilirsin.

kasadam87

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
91
İsim
burak demir
İşlemci %100 kullanıyorsa çekirdek sayısı oyuna yetmiyor demektir. Bu durumda darboğazdan ve ekran kartından bağımsız olarak işlemci yetmezliğinden oyun kasar. Arka planda işlemciyi yoran gereksiz şeyleri kapatabilirsin. MHz düşüyorsa o ayarları eski haline getir. Her şeyi varsayılan ayarlara döndürebilirsin.
Arka planda hiçbir şey açık değil zaten. Dedigim gibi bataryanın ömrü bittikten sonra cikardim asagi yukari ondan sonra bu durumlar basima geldi. Bataryayla alakası yoktur diye düşünüyorum ama bir yandan baska neyden olduğunu kavrayamadim. Hangi oyun olursa olsun islemci mi yetmiyor yani ? 4/8 u serisi 1.6 - 3.4 bir işlemci ölmemiştir herhalde 2024 yılında değil mi ? Hocam ben 5. Yilini dolduran bu bilgisayarin planli eskitmeye uyularak bu sorunlarin olduğu kanaatindeyim. Ne sıcaklık var ne extra arkada çalışan bir program. Kac kere format attim şu sorun icin yok çözülmedi.

Geralt1

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,730
İsim
Barış
İlgilendiği Kategoriler
Oyunlar, ekran kartı, işlemci
Bazı oyunlarda 4 çekirdek yetmiyor ama çoğunda yetiyor. Sorunun MHz kaynaklı görünüyor. Sıcaklık sorunu yoksa oyunda MHz turbo hızının en üstündeki rakamda sabit kalmalı.

kasadam87

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
91
İsim
burak demir
Bazı oyunlarda 4 çekirdek yetmiyor ama çoğunda yetiyor. Sorunun MHz kaynaklı görünüyor. Sıcaklık sorunu yoksa oyunda MHz turbo hızının en üstündeki rakamda sabit kalmalı.
Max duo cekirdek isteyen oyunlarda 3400 hadi bilemedin multicore hız olan 2300mhz calismasi gerekiyor demi. Frekans o kadar oynak ki yerinde durmuyor 400mhz'lere kadar iniyor. Özellikle ekrani seri cevirince cok grafik isteyen yerlere bakinca oluyor.Bana neden işlemci clock hizi çakılıyor bunun nedeni lazım. Yaklaşık bir 1.5 senedir bu sorunu çözmeye çalışıyorum, araştırıyorum. Daha yapabilcek birisi çıkmadı.

kasadam87

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
91
İsim
burak demir
İşlemci veya anakart için driver kurmuyoruz. Windows üstünde ekran kartına driver kurman yeterli. Ekran kartı ve windows güncel olsun.
Zaten yonga chipset driverlari bende kronik bir hata veriyor. Kurarsam bilgisayar arada cızırtılı ses cikartiyor. Ekran karti driverina gelince artik radeon 520 mobile ekran kartının guncel driveri cikmiyor. 2 sene önce en son günceli çıkartıldı eskisini kullanıyorum. Yani ekran gözden cikartmislar kisaca. Birde su dikkatimi cekti , win11 de bu sorunlari yasiyorum . Daha önceden laptopda win10 kullanirdim win11 asagi yukari sorunun baslangic zamanından beri kullanıyorum. Win10 veya win11 olmasi bu sorunu etkiler mi ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arkadaşlar bu sorunu gercekten hakkıyla çözebilecek kim var ?

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Zaten yonga chipset driverlari bende kronik bir hata veriyor. Kurarsam bilgisayar arada cızırtılı ses cikartiyor. Ekran karti driverina gelince artik radeon 520 mobile ekran kartının guncel driveri cikmiyor. 2 sene önce en son günceli çıkartıldı eskisini kullanıyorum. Yani ekran gözden cikartmislar kisaca. Birde su dikkatimi cekti , win11 de bu sorunlari yasiyorum . Daha önceden laptopda win10 kullanirdim win11 asagi yukari sorunun baslangic zamanından beri kullanıyorum. Win10 veya win11 olmasi bu sorunu etkiler mi ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arkadaşlar bu sorunu gercekten hakkıyla çözebilecek kim var ?
Win11 için optimize denebilecek güncellikte bir sistemin yok, win10 a dönmek sorunlarını çözebilir.

kasadam87

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
91
İsim
burak demir
Win11 için optimize denebilecek güncellikte bir sistemin yok, win10 a dönmek sorunlarını çözebilir.
Peki ne kurmalıyım home mu pro mu ? Bunun etkileyeceğini sanmam ama simdi yapayim diyorum. Belki çözülür ama beklenti içinde de değilim. Değişen birsey olmayacak gibi...

Top Bottom