Neler Yeni

İşlemci darboğazı nasıl anlaşılır?

Voxy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
85
İsim
Hüdeyfa Anbar
Arkadaşlar youtubede test videoları izliyorum yukarıdaki göstergelerden sadece FPS ile sıcaklığı doğru düzgün anlıyorum, bazı kişiler oraya bakarak darboğaz olup olamdığını anlayabiliyor bu nasıl oluyor ? Neye bakmam gerek ?

Berkantto

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
164
İsim
berkant toygün
Arkadaşlar youtubede test videoları izliyorum yukarıdaki göstergelerden sadece FPS ile sıcaklığı doğru düzgün anlıyorum, bazı kişiler oraya bakarak darboğaz olup olamdığını anlayabiliyor bu nasıl oluyor ? Neye bakmam gerek ?
Afterburner indirip ekran kartınız zorlayan oyunlarda bakabilirsiniz

Emre Baş

80+ Gold
Eğer CPU kullnımı 80 90 100 civarı olup ekran kartı kullanımı 50 60 oluyor yada yukarlara cıkmıyorsa darboğaz vardır

Voxy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
85
İsim
Hüdeyfa Anbar
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
En basit tabirle eğer oyun içerisindeyken ekran kartı kullanımı %100 değilse darboğaz mevcuttur. (%97 civarında da olabilir, uygulama hatası olabiliyor bazen)
Tamam orasını biliyorum fakat ekran kartı kullanımını nasıl göreceğiz ? O test videolarında her şey çok karışık gözüküyor o sol yukarıda :D

Mechanist

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,010
İsim
Sarp Yılmaz
afterburner uygulamasını indirip kullanım değerlerine bakman yeterlidir. Cpu kullanım ve ekran kartı kullanımı.

Dahası  
Reaksiyon skoru
126
İsim
Tolga Kocalar
Tamam orasını biliyorum fakat ekran kartı kullanımını nasıl göreceğiz ? O test videolarında her şey çok karışık gözüküyor o sol yukarıda :D
msı afterburner programından görebilirsin

ozen.hmyf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Halil İbrahim Özen
Ekran kartını besleyen temel etken işlemcinin gücüdür eğer işlemci ekran kartını "besleyebilecek" güçte ise çok fazla bir kısmını kullanmadan ekran kartının çalışmasını saglayabilir anlamak için en kolay yöntem işlemci ve ekran kartının kullanım yüzdeleri ne bakmaktır.
Şöyle örnek vereyim diyelim işlemci kullanımı %40-50 dolaylarında, ekran kartı kullanımı %95'in üzerinde ise bu demektir ki işlemcin %40'ını kullanarak ekran kartının tamamını kullanabilmesini sağlıyor yani işlemcin çok çalışmadan yorulmadan ekran kartını besleyebiliyor Ancak işlemcin %80-90 dolaylarında ekran kartın ise genel olarak %80-85'in altında kullanılıyor ise demektir ki işlemcin %90'ını kullanmasına rağmen ekran kartının tamamının kullanılmasını sağlayamıyor. İşte darboğaz bu durumda oluşmuş olur işlemcinin tamamına yakini kullanılır ama ekran kartı çok verimli kullanılamaz.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu

Death Mark

80+ Bronze
Oyunun normale göre daha geç yüklenmesi, CPU kullanımı %80'nin altına inmesi ve diğer oyunlarda aynı FPS değerlerini alman örnek belirtilerdir.

Emir Aydın

𝒞𝒾𝓃𝑜
Moderatör
En İyi Cevap
98
Dahası  
Reaksiyon skoru
31,803
İsim
Emir Aydın
Instagram
emir.aydin41
Steam
https://steamcommunity.com/id/emiraydintr/
Discord
Emir Aydın#8540
GPU nun karşısında bir kaç değer yazıyor olabilir. GPU 1 ve GPU 2 olarak da ayrılmış olabilir.
GPU 1 e bakman yeterli olur. Değerler arasında ise % bulunan değeri bulman gerek. Bazen bu yüzde iki tane olabilir %53 %0 şeklinde, bu durumda da soldaki değere bak.

Top Bottom