Neler Yeni

İşlemci İçin %30 Kullanımda 60 Derece Sıcaklık Normal mi?

Alperen7x

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Alperen
Merhaba arkadaşlar. Bir yıldır stok haliyle kullandığım sisteme MX-4 termal macun ile Snowman M200 fan yenilemesi yapmak istedim. Ancak stok fanı çıkartırken işlemciyi elime aldım. Neyseki eğri pin gözükmüyordu. Neyse fırsattan istifade üstündeki eski macunu sadece kuru peçeteyle temizleyeyim derken pinlerin arasına cuk diye çok az macun gitti. Kürdanla o çok az olanın büyük kısmını çıkardım ve geriye pin diplerinde çok çok az macun kaldı. Neyse temizleyecek saf alkolüm de olmayınca yerine taktım ve üstüne macunu sürüp (bir tık fazla sürmüşüm x şeklinde) fanı monte ettim. Çok kolay şekilde monte oldu. Daha sonra kasayı açmaya çalıştım ancak ekran gelmedi. Bir yerde hata yapmış olabilir miydim emin değildim. Çevremdeki bana çok yakın olmasa da otobüsle kasayı götürebileceğim, aynı zamanda daha önce gittiğim internet kafe işleten ve tamir yapan ağabeye yazdım. Bana istediğin zaman gel dedi. Ertesi gün saat 12-13 civarlarında yazdım ancak 1 saat cevap alamadım. En son 14.30 civari adam dükkanda tek olduğu için ertesi gün getirmem gerektiğini söyledi. Ağabeyin nazını çekerken internette de sorunla ilgili araştırıyordum. Bir çok kişi Amd işlemcisini bu şekilde sorunsuz kullanıyormuş zaten. En son gaza geldim ve eski fanı takıp açmayı denemeye karar verdim. Tam kasayı yere indirdim ve camı açtım derken evin yıkanacağı güne denk geldiğimi anladım. Neyse az sürede önce kuru peçeteyle işlemcinin üzerinde ve hafif hafif yanlarında taşmış hissayatı veren macunu elimnden geldiği kadar temizledim. Daha sonra stok fanın üstündeki eski macunu da aynı şekilde temizledim. Anakartın arka plakasına karton destek koyarak (sol üst tarafı hafif aşağıda kalmıştı ancak vidanın onu yukarıya çekeceğini düşündüm) stok fanı monte ettim. Ha bu arada macunu hemen hemen dün sürdüğüm kadar sürmüş olabilirim ancak internette x çizerek yapanlar herhalde benim kadar koyuyorlardı. Daha sonra kasayı taktım ve çalıştırınca ekran gelmedi. Monitöre baktım ve yanlış girişte kaldığını görüp doğru girişe ayarlayınca bu sefer yine çalışmadı. Kasayı tekrar açınca hata ararken ekran kartı güç kablosunun takılı olmadığını fark ettim ve taktım. Daha sonra kasayı açtım ve çok şükür açıldı. İlk açtığımda öncekine göre boşta 4-5 derece daha düşüktü. Ancak normal hali de bana mı öyle geliyor, sisteme yeni format attığım için indirmemi oluyor bilmiyorum, işlemci kullanımı %15 olduğunda sıcaklık anında 55 dereceye çıkıyordu. Demin ise %30da 60-64 derece oldu. Ayrıca stok fanı takıp sistemı açtığımda biosa girdim ve bios ayarları sıfırlandı şeklinde bir ibare karşıma çıktı. Şuan işlemci %2 kullanımda 45 derece. Bu arada Mersin'de yaşıyorum ve odamda klima yok. Sıcaklık derecelerinin mükkemel olmasını hayal etmekten ziyade başımdan geçenleri anlatıp bilirkişilerden tavsiye alabilmek için açtım bu konuyu. Buraya kadar okuyanlara ve yardım etmek isteyenlere teşekkür ederim. Herkese iyi günler.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
842
İsim
Talha Açıkgöz
Hocam %1 kullanımda 70 derece olsa bile bu sıcaklıklar sorun yaratmaz ama eğer işlemci kullanımı fark etmeksizin 85 dereceleri fln geçiyorsa sıkıntı

efeleow

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Mehmet Efe
Sorun olmaz hocam bence

Top Bottom