Neler Yeni

İŞLEMCİ VE EKRAN KARTI Derecesi çok yüksek

Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Batuhan Karataş
Herkese merhaba. GİGABYTE RTX 3080 EKRAN kartım var derecesi ekte bıraktığım gibi. İşlemcim RYZEN 7 5700X3D ve 360mm SİLVERSTONE sıvı sogutmasını kullanıyorum az önce yeni termal macun aldım VE YENİLEDİM ( COOL MASTER mastergek maket New Edition ) neden hep yüksek derece çalışıyor bir yardım edin lütfen
Not : Kasam XPG BATTLECRUSİER ve Cam Açık Olduğu Halde Böyle Sıcak parçalar :(

Ekler

• IMG_20240415_153901.jpg
    IMG_20240415_153901.jpg
    1.4 MB · Hit: 1,989

Keyfen

80+ Bronze
kasanın dışarıdan havalanması nası içeriye soğuk hava ve sağlam bi tahliyesi varmı dışarıya atan

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Ekran kartına bakım lazım, işlemci macununu yeteri kadar sürmemiş olabilirsin. Ekran kartının macununu da değişti isen eğer onuda yeteri kadar sürmemiş olabilirsin.

Tüm yüzeye macunu yayıp ince katman yapınca çok ince kalabiliyor bir kaç nokta daha atıp iyi temas sağlamak lazım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Batuhan Karataş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
kasanın dışarıdan havalanması nası içeriye soğuk hava ve sağlam bi tahliyesi varmı dışarıya atan
Kasam bu şekilde orta fanı şimdi söktüm belki işlemci pin kablosu çıkmıştır diye kontrol ediyordum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekran kartına bakım lazım, işlemci macununu yeteri kadar sürmemiş olabilirsin. Ekran kartının macununu da değişti isen eğer onuda yeteri kadar sürmemiş olabilirsin.

Tüm yüzeye macunu yayıp ince katman yapınca çok ince kalabiliyor bir kaç nokta daha atıp iyi temas sağlamak lazım.
Ekran kartının bakımını arkadaşım yaptı o bu konuda iyidir ben bilmediğim için yapmam işlemciye gelirse + olacak şekilde yerince yaptım kenara çok gelmek istemedim pompa oturinca taşar diye korktum

Ekler

• IMG_20240415_161636.jpg
    IMG_20240415_161636.jpg
    1 MB · Hit: 195
  • IMG_20240415_161646.jpg
    IMG_20240415_161646.jpg
    2.4 MB · Hit: 193
  • IMG_20240415_161651.jpg
    IMG_20240415_161651.jpg
    2.9 MB · Hit: 196

ByCravL

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Hassan
Bendede benzer bir sorun vardı. Biostan işlemcinin TDP değerini 65W a aldım. Ve sorunum çözüldü. Deneyebilirsin hocam. 1 2 fps oynuyor sadece

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Kasam bu şekilde orta fanı şimdi söktüm belki işlemci pin kablosu çıkmıştır diye kontrol ediyordum

Ekran kartının bakımını arkadaşım yaptı o bu konuda iyidir ben bilmediğim için yapmam işlemciye gelirse + olacak şekilde yerince yaptım kenara çok gelmek istemedim pompa oturinca taşar diye korktum

Yani işlemci ve ekran kartı soğutmalarına bakınca bu sıcaklıklarda olmaması gerekiyor. Tek açıklaması bir hata yapılmış bakım esnasında, yoksa başka bir sebep olamaz.

Bendede benzer bir sorun vardı. Biostan işlemcinin TDP değerini 65W a aldım. Ve sorunum çözüldü. Deneyebilirsin hocam. 1 2 fps oynuyor sadece

360mm soğutma almışki işlemciyi maksimum performans kullanabilsin. Adam niye kısmak zorunda olsun :D.

ByCravL

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Hassan
Yani işlemci ve ekran kartı soğutmalarına bakınca bu sıcaklıklarda olmaması gerekiyor. Tek açıklaması bir hata yapılmış bakım esnasında, yoksa başka bir sebep olamaz.

360mm soğutma almışki işlemciyi maksimum performans kullanabilsin. Adam niye kısmak zorunda olsun :D.
Hocam max performans dediğiniz sadece ekstra sıcaklık oluyor. Benimkisi sadece bir tavsiye tabi ki karar kendisinin. En azından sorunu çözen kadar işlemciyi yormaz

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Hocam max performans dediğiniz sadece ekstra sıcaklık oluyor. Benimkisi sadece bir tavsiye tabi ki karar kendisinin. En azından sorunu çözen kadar işlemciyi yormaz

R7 5700X3D minimum 95-105W bandında güç ister, Ryzen 5 gibi sağlıklı olmaya bilir 65W da. Malum Ryzen 7 lerde TDP 95W zaten bunu üstünede çıkıyor. Sizin dediğiniz belli durumlarda uygulanır tabii, stock soğutucu varken vs.

Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Batuhan Karataş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaşlar işlemcim 2 aylık bile bios dan hiçbir ayar ellemedim nereden 65 tdp değerine çekebilirim ? Aciklar mısın ?

OC yapmadığım halde bu şekilde yanıyor Ağa yapsam bilgisayar eriyecek sıcaktan

Keyfen

80+ Bronze
kardeşim bilmediğin ayarlara girme bilen bile yakıyo yeri geliyo biostan sistemi. bi bilgisayardan anlayan arkadaşın neğin gelsin bi baksın en kötü bilgisayarcıya götür kendi başına veya burdan biri bişi der yparsın olmaz yani

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
kardeşim bilmediğin ayarlara girme bilen bile yakıyo yeri geliyo biostan sistemi. bi bilgisayardan anlayan arkadaşın neğin gelsin bi baksın en kötü bilgisayarcıya götür kendi başına veya burdan biri bişi der yparsın olmaz yani

Bilgisayarcıya götürüceğine ver ateşe aleti daha iyi :D.

Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Batuhan Karataş
Bilgisayarcıya götürüceğine ver ateşe aleti daha iyi :D.
Vallaha öyle malımı hiçbir şey bilmeyen bilgisayarcısına emanet etmem haha

Tamamdır reis sağolasın

Kasanın üstündeki camı önündeki camı açtım sadece fan filtleri kaldı heryer açık deli gibi hava alıyor olmalı ve sıcaklıklar bir nebze düştü. Ekran kartı -67-73 arasında işlemci sıcaklığı 70-73 arasında . Ben Antalya'da yaşıyorum hava çok bunun etkisi varmıdır 😂

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Vallaha öyle malımı hiçbir şey bilmeyen bilgisayarcısına emanet etmem haha

Tamamdır reis sağolasın

Kasanın üstündeki camı önündeki camı açtım sadece fan filtleri kaldı heryer açık deli gibi hava alıyor olmalı ve sıcaklıklar bir nebze düştü. Ekran kartı -67-73 arasında işlemci sıcaklığı 70-73 arasında . Ben Antalya'da yaşıyorum hava çok bunun etkisi varmıdır 😂

Üstünde cam olan kasa mı ? Entersan, işlemcinin ısınma sebebi bu olur bak işte. Ekran kartı ise nasıl soğudu anlamadım alttan alıp arkadan atıyordu o yine :D.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,909
Üyeler
140,919
Son üye
ranieen2
Top Bottom