Neler Yeni

Izafiyet teorisini çürüttüm.

BoosteRR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
105
İsim
İsmail ÖZTÜRK
Merhaba arkadaşlar. Teori dediğimiz şey kanıtlanmamış bir düşüncedir. Eğer bu düşünce kanıtlanırsa kanuna dönüşür. Ancak insanların bir kısmı bu teorilere %100 doğruymuş gibi inanıyor ve bu durum da insanların düşüncelerini büyük bir anlamda etkilemesine yol açıyor.

Size Einstein'ın izafiyet teorisinin çürütülebileceğinden bahsedeceğim.
Izafiyet teorisine göre ışık hızı geçilemezdir. Şimdi size basit bir fizik anlatımıyla bu teoriyi çürüyeceğim.

Uzayda bildiğiniz üzere sürtünme yoktur. Bundan dolayı bir cismin hızını yavaşlatacak bir dış etken bulunmadıkça cisim sabit hızda hararet eder.

Ayrıca uzayda haraketsiz duran bir insan, haraketsiz duran bir nesneyi iterse insan ve nesne kütlelerine oranla sabit bir hızda birbirinden uzaklaşmaya başlar ve dış bir etken olmadığı sürece sonsuza dek birbirlerinden uzaklaşırlar.

Şimdi bu bilgileri kullanarak basit bir düşünce deneyi hayal edelim.
Sonsuza yakın sayıda çok güçlü roketlerin birbirine art arda monte ettiğimizi hayal edelim. Ve en sondaki roketi ateşleyelim. Bu roket sayesinde monte ettiğimiz bu sistem belli bir hıza ulaşacaktır. Ardından ateşlediğimiz roketin yakıtı bittiği zaman diğer monte ettiğimiz roketleri ileri doğru itecek şekilde onları hızlandırarak monte ettiğimiz sistemden bu roketi uzaklaştıralım. Daha sonra bir sonraki roketi ateşleyip bu döngüyü sonsuza yakın olan roketle tekrar yapalım. Bu döngü boyunca birbirine monte ettiğimiz roketler hızlanacak ve belli bir süre sonra istediğimiz hıza yani ışık hızına ulaşmış olacaktır. Burda izafiyet teorisi savunan kişiler şunları diyebilir. "Her kütlenin ulaşabileceği belli bir hız vardır ve bu sistem bu maksimum hıza ulaştığında artık hızlanamaz." Peki şunu sormak istiyorum bu maksimum hıza ulaştıktan sonra bu cisme kuvvet uyguladığımızda ne oluyor? Uyguladığımız kuvvet yok mu oluyor? Hani enerji vardan yok yoktan var edilemezdi.
Maddeden manaya geçememiş birileri için bunu çürütmek bunda zaman sonra olur elbette. Işık hızının ve daha nicelerinin geçilebildiğini bilenler biliyor zaten ;) Marifet bunda değil.

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,622
İsim
Heath Ledger
Bu mantıkla yola çıkıldığına, sonsuza yakın roket vb teoriler ortaya atıldığında da şöyle çürütülebilir. O sonsuza yakın sayıda roketin en önünde bulunan rokete karşıdan baktığın zaman görüyosun roketi. Mantıken ışık hızından daha hızlı gittiği zaman roketi geç görmen gerekiyor.. Bu şartlarda da şöyle bir durum oluyor. Aynı düzenekten iki tane kurup birini sadece 5 metre önden gidecek şekilde göndersen ve belirttiğin gibi çok üst düzey hızlara uşalsa.. Öndeki roketin üzerindeki adam kendisiyle birebir aynı hızda giden rokete dönüp baktığında roketi görüyor olucak.. Bu durumda ışık roketten 5 metre ileride görülebiliyor olucak. Yani ışığın hızı da hala roketinkinden yüksek olucak..
Burda kaçırdığın bir şey var. Sen uçakla 500km/h hızla giderken elindeki topu 50 km/h ile ileri doğru atarsan top 550km/h hıza ulaşır. Ancak bu ışıkta böyle olmaz. Işık her zaman sabit hızla hareket eder.

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,622
İsim
Heath Ledger
Maddeden manaya geçememiş birileri için bunu çürütmek bunda zaman sonra olur elbette. Işık hızının ve daha nicelerinin geçilebildiğini bilenler biliyor zaten ;) Marifet bunda değil.
Anlamadım
Aydınlat beni

Dahası  
Reaksiyon skoru
109
İsim
Sabit Sürmeli
Steam
Jweely
Twitter
JweelyTheKid
Kardeşim ben diyorum ki E=mc'2 yanlıştır. Sen hala formülü yanlış kullandığımdan bahsediyorsun
Sen formülü aynı formülü kullanarak çürütmeye çalışıyorsun ama. E=mc'2 gibi düşünüp f=m.a yorumu yapıyorsun. Heyecanlı ve meraklı bi bireye benziyorsun. Sadece sakin ol ve bilimsel tartışmalara daha sakin yaklaşmaya çalış.

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,622
İsim
Heath Ledger

Mazening

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
131
İsim
Mehmet Akif Özçelik
Helal olsun be bu yazı ile tübitaka yada uluslar arası bilim kuruluşlarına ulaştırmalısın :cool:??

EMREG

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,412
İsim
napcan
İlgilendiği Kategoriler
Hım...her şey
Instagram
no
Steam
no
Twitter
yok
Facebook
no
Discord
no
Reddit
yok
%1'inden fazla okumadım ne yaptıysan helal olsun.

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,622
İsim
Heath Ledger
Sen formülü aynı formülü kullanarak çürütmeye çalışıyorsun ama. E=mc'2 gibi düşünüp f=m.a yorumu yapıyorsun. Heyecanlı ve meraklı bi bireye benziyorsun. Sadece sakin ol ve bilimsel tartışmalara daha sakin yaklaşmaya çalış.
Öncelikle sakinim. ? Bunu bilmeni isterim.

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,622
İsim
Heath Ledger

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,622
İsim
Heath Ledger
Bir cisme kuvvet uyguladığımızda o cismin hareket etmesi f=m.a formülü sayesinde olmuyor. O formül bulunmadan önce de kuvvet ile hareket arasında bağlantı vardı. O formül sadece insanların işlem yapabilmesi için kullanılan terim sadece.

HADOLEITE

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
Halit
Burda kaçırdığın bir şey var. Sen uçakla 500km/h hızla giderken elindeki topu 50 km/h ile ileri doğru atarsan top 550km/h hıza ulaşır. Ancak bu ışıkta böyle olmaz. Işık her zaman sabit hızla hareket eder.
Evet biliyorum ama kastettiğim, sen o roketi görmeye hep devam ediceksin. Bu da neden ışık hızının aşılmaz olduğunun kanıtı..

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Remzi Bayık
Reis bahsetiğin tamamen hayali deney,
dolayısıyla hiç bi zaman sonsuz roketi artarda bağlayamıyacaz. Ve ışık hızına yetişemiyecez?

Top Bottom