Neler Yeni

Kali Linux Terminal hakkında yardım eder misiniz

Tryian

80+
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
173
İsim
Mustafa Çalışkan
Merhaba,
Virtualbox üzerine Kali Linux yükledim, terminale "apt update" yazınca şu hataları alıyorum:

E: Could not open lock file "/var/lib/apt gibi şeyler var" ardından(13: Permission Denied) diyor.
E: Unable to lock directory
W: Problem unlinking the file RemoveCaches (13:permission Denied)

gibi bir hata alıyorum. Ne yapmam gerekli yardımcı olursanız sevinirim.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Merhaba,
Virtualbox üzerine Kali Linux yükledim, terminale "apt update" yazınca şu hataları alıyorum:

E: Could not open lock file "/var/lib/apt gibi şeyler var" ardından(13: Permission Denied) diyor.

sudo apt-get upgrade dener misin?

Tryian

80+
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
173
İsim
Mustafa Çalışkan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
sudo apt-get upgrade dener misin?
Şuan denedim, bir şey indirmek için Y/n dedi indiriyor şuan. fakat izlediğim videoda "apt update" sonrasında "apt upgrade" yapıyordu. Arasındaki fark nedir

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Şuan denedim, bir şey indirmek için Y/n dedi indiriyor şuan. fakat izlediğim videoda "apt update" sonrasında "apt upgrade" yapıyordu. Arasındaki fark nedir
Apt ile apt-get arasındaki fark ikisinin de başka bir tool olması. Apt kullanıcının kullanması için yapılmış ama apt-get daha çok developer amaçlı (yanlışsam düzeltiniz).

Update ile upgrade arasındaki fark ise update kaynakları günceller (önce bu yapılmalı) upgrade ise paketleri günceller.

Sudo olmadan direkt apt kullandıysa öncesinde "sudo su" komutunu çalıştırmış olabilir.

Tryian

80+
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
173
İsim
Mustafa Çalışkan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Apt ile apt-get arasındaki fark ikisinin de başka bir tool olması. Apt kullanıcının kullanması için yapılmış ama apt-get daha çok developer amaçlı (yanlışsam düzeltiniz).

Update ile upgrade arasındaki fark ise update kaynakları günceller (önce bu yapılmalı) upgrade ise paketleri günceller.

Sudo olmadan direkt apt kullandıysa öncesinde "sudo su" komutunu çalıştırmış olabilir.
Öncelikle cevap için teşekkür ederim :) "su root" ile root hesabına geçince sorun düzeldi. İkinci hesaptan yaptığım için "sudo" komutuyla kullanmam gerekiyormuş.

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Merhaba,

Yönetici hesabı değilse sudo komutuda kullanman lazım.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
903,458
Üyeler
140,203
Son üye
mimaotml
Top Bottom