Neler Yeni

Kıl dönmesi sorunu ve ameliyatı hakkında bilgilendirme. (Yaşadıklarım)

şahin doğan

80+ Platinum
Şimdi diyebilirsiniz "yuh be kardeşim bunu da anlatma" diye ama başımdan geçenleri, nelere dikkat etmeniz gerektiğini, ameliyat ve ameliyattan sonraki sürecimi belki yardımcı olur kafası ile anlatacağım.

İlk başta kıl dönmesi belirtilerinden bahsedeyim.
En basit belirtileri sivilce ağrısı, ufak kanamalar, kaşıdıkça kaşıma hissi oluşturan tatlı kaşıntı.
sıkıntı yaratabilecek belirtileri ise sürekli akıntı olması, kötü koku yayması, ciddi kanamalar, otururken ve yürürken ciddi ağrılar.

Bahsettiğim kıl dönmesi kuyruk sokumu tarafında olan kıl dönmesi. Bu kıl dönmesinin en büyük sebebi fazla terleme, uzun süreler oturma, ense ve sırttan dökülen kılların kalça arasına girip, siz yürüdükçe o bölgeye saplanması.
Duş alırken düzgün temizleme, düzgün kurulama, kalça bölgesini ve sırt bölgesini temiz tutarak, çok uzun süreler oturmayarak bunu engellemeye çalışabilirsiniz.
Bu durumun doğuştan olan hali var birde. Oluşumunuz sırasında saç ve tırnakları oluşturan ektoderm, kalça bölgesinde içe doğru kıvrılarak bunu doğuştan hale getiriyor. Bu durum genelde ergenlik dönemine girdikten sonra kılların coşmasıyla ortaya çıkıyor.

Bu kadar bilgilendirmeden sonra kendi hikayeme geleyim.

İlk başlarda kalça bölgesinde ufak bir sivilce zannettiğim bu durumu fark ettim. Duştayken kalça bölgesini temizlerken sivilce kanaması kadar kanamalar oluyordu. Bende sivilce olduğunu düşünüp dikkate almıyordum. Aradan 2-3 ay geçtikten sonra yine bir duş vakti bir avucu dolduracak kadar bir kanama oldu. Elimi hafif o bölgeye götürdükten sonra parmak ile hissedilecek bir şişkin bir sivilce hissi vardı ama bunun sivilce olduğuna inanmadım. Duştan çıkınca hemen anne doktora (annem doktor değil, genel olarak annelerden bahsediyorum :d) durumu anlattım. Dön bir bakayım dedikten sonra baktı ve kıl dönmesi olduğunu söyledi. Hiçbir şikayetim vs yoktu. Durum ilerlemeden randevu almamı söyledi, ve bende o akşam devlet hastanesinden randevu aldım.
Günler geçti ve randevu günü geldi. Kalçamızı göstereceğiz korkusuyla doktora gittim. Doktor şikayetimi sorunca kıl dönmesi şüphesi dedim, uzan bakalım dedi. Ufak bir kontrolden sonra doktor "ciddi değil ama ameliyat gerekiyor" dedi. Bende büyük bir özgüvenle "ameliyat olmamız gerekiyorsa olacağız ne yapalım" dedim. bir kaç kontrolden sonra (kan tahlili, ekg, röntgen) 1 Ay sonraya randevu verdiler.
Ameliyat zamanı yaklaştıkça yukarıda bahsettiğim kaşıdıkça kaşınan tatlı bir kaşıma geldi. Ameliyattan 1 gün önce hem doktora tekrar görünmek hem de yatış için hastaneye gittim.
Gittiğimde tekrar bir kontrol etti ve açık ameliyat yapacağımızı söyledi. Açık ameliyat dediği şey ise, kıl dönmesinin olduğu kapsül alana kadar bütün et çıkartılıyor ve yara açık bırakılarak her gün yapılan pansuman ile yara kapanıyor.
Ameliyat günü sabah 7'de hastaneye yatışa gittim. gece 12'den sonra bir şey yiyip içirtmediler. saat 11 civarı gelip beni aldılar. 11.10'da ameliyata girdim ve 11.30'da çıktım. Ameliyat öncesi ve sonrası güzel ilgilendiler ve ameliyathanede çalışanlar çok güler yüzlüydü.
Ameliyattan önce damar yolu açtılar. Benim ameliyatım spinal anesteziyle oldu. Sırt bölgesinden
unnamed.jpeg
Böyle bir iğneyi sokup, ilaç vererek bel altını iptal ediyorlar. Ameliyat sırasından hiçbir şey hissetmedim.
Hastanede 1 gece yatıp sabah doktor kontrolünden sonra eve gidebileceğimizi söylediler.

Ameliyat sonrası: Açık ameliyat tekrarlama ihtimali en az olan ameliyat. Çünkü o bölge çıkartılıyor ve tertemiz bir doku geliyor. Şuan 3 hafta oldu ve her gün pansumana gidiyorum veya evde annem yapıyor. Haftada 1 doktor kontrolü için hastaneye gidiyorum. Herkeste aynı olmasa da bu tarz bir yaranın kapanma süresi 2 ile 6 ay arası. Benim yaram küçük olduğundan 2-3 ay arasında kapanır diye düşünüyorum. Ameliyattan sonra yürümemde, oturmamda, yatmamda bir yasak yoktu (Bazı doktorlar oturmayı ve sırt üstü yatmayı yasaklıyor.) Sadece sırt üstü yatarken pansuman yaraya baskı yaptığından ağrı oluyor ve sırt üstü yatamıyorum.

NOT: Kalçamı o kadar çok insan gördü ki sokağın ortasında donum inse utanmam o derece :d

Merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

şahin doğan

80+ Platinum
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
kcaskfkaskfkaskfkasfa geçmiş olsun
ekjgbnfıqerbg sağ ol hocam. Allahtan çok şekil bir kalçam varda sıkıntı olmuyor. Tam kızların estetikle yapmaya çalıştığı gibi :d

şahin doğan

80+ Platinum
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

JSezar

80+ Silver

BixiBlake

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,008
İsim
Lokman Doğan
ekjgbnfıqerbg sağ ol hocam. Allahtan çok şekil bir kalçam varda sıkıntı olmuyor. Tam kızların estetikle yapmaya çalıştığı gibi :d
ııı sorun olmazsa bakabilir miyim ? kıl dönmesinin olduğu bölgeye bakacam da 👉👈

B1L0

Hayırlı forumlar
Moderatör
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,281
İsim
bilo
Discord