Neler Yeni

korsan oyun indirmek kul hakkına girer mi?

Erpol

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
120
İsim
Ertuğrul Bolat
Büyük bir oyun yapımcısı stüdyonun sahibi de şöyle demişti: Satın aldığınız hiçbir oyun sonsuza kadar size ait değildir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Lloyd
Xbox gamepasstaki oyunları crackleyim ben de yapan şirkete ödemiyorsun sonuçta. :pikacu:
:D Crack'lediğin oyunların Gamepass'te olmaları bir şey değiştirmiyor. Bir düşün bakalım, Gamepass'te olup da tekil fiyatına satılmayan bir oyun var mı? Yok. Her oyunun bir tekil fiyatı var mı? Evet. Dolayısıyla sunduğum argüman hala geçerli.

Nquyen

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,272
İsim
Selim
1k nüfuslu ülkenin dilini getirip Türkçe getirmeyen firmaların oyunlarinida almam tam tersi korsan oyun kıran ablamiza bağış yaparım o parayla 🤷 sonra da korsanını bulup oynarım.

DogancanYr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
194
İsim
Dogancan
:D Crack'lediğin oyunların Gamepass'te olmaları bir şey değiştirmiyor. Bir düşün bakalım, Gamepass'te olup da tekil fiyatına satılmayan bir oyun var mı? Yok. Her oyunun bir tekil fiyatı var mı? Evet. Dolayısıyla sunduğum argüman hala geçerli.
Dolayısıyla cd satılanlar ile de fark yok. (Steam oluyor) Netflix ise xbox gamepass. Hepsine belirli bir para veya yüzdelik veriliyor. Steam olsun xbox olsun. Sahibi hala yapımcı şirket. Aracı satıcılar olmasa cd ile almak zorunda kalacaktık.

shotpoter

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,033
İsim
Taha Efe
korsan oyun indirmek kul hakkına girer mi? günah mı? caiz mi? acil cevap
Girer cünkü adam Emek veriyor caba harcıyor buna mukabil ücret talep ediyor sen emeğini yok sayıyorsun.

Hee izin alırsan izin verirsen (Sanırsam Minecraft buna izin vermisti.) olur o zaman.
Mesaj otomatik birleştirildi:

hatasızcoololmazzz!
Hatanlaaa Sev beniiiiiiii (öyle mi devam ediyordu :d)

Gif Man

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,926
İsim
Batuhan
Aklıma Gelen Direk Bu :kekw:

Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Lloyd
Dolayısıyla cd satılanlar ile de fark yok. (Steam oluyor) Netflix ise xbox gamepass. Hepsine belirli bir para veya yüzdelik veriliyor. Steam olsun xbox olsun. Sahibi hala yapımcı şirket. Aracı satıcılar olmasa cd ile almak zorunda kalacaktık.
Bahsettiğin ilişkilendirmeyi tam olarak anlamadım. CD fiyatlandırmasının neye dayandığını bahsetmeye gerek yok; materyal ve fabrikasyon maliyeti vs. Film/dizi platformlarının aylık ücreti yapımcı şirketlere gidiyor mu bilmiyorum. Benim bildiğim platformda içerik sunulmadan önce yapım şirketiyle anlaşılıp bütçeler ödeniyor. Oyun mağazalarında ise mağaza sahibi kesintileri dışında direkt yapımcıya gidiyor. Ayrıca herhangi bir dizi/filmin telif hakkını alan her platform kendi bünyesinde yayınlayabilir, YouTube gibi. Başka bir platformda paralı olan bir filmi YT'de ücretsiz izleyebiliyoruz değil mi? Keza torrent film izlenen siteler de az önce bahsettiğim telif hakkı ücreti dahilinde kendi bünyesinde içerik yayınlıyor olabilirler, içeriği sitelerinde paylaşmadan nasıl edindikleri tartışılır esasında. Ama bu durumun aksine oyunlarda telif hakkı ücreti söz konusu değil, oyuncu tarafında en azından. Örneğin bir yayıncı istediği oyunu yayınlayabilir ama herhangi bir platformdan (YT hariç) dizi/film izleyip yayınlayamaz gibi. Yapımcı şirketinin bizzat ortaya çıkardığı ürüne, verdiği emeğe para ödüyorsun.
Ek olarak, oyunların aksine film/dizileri izlemek için indirmene gerek olmuyor. Sonuçta bir siteye girip bir videoyu oynatıyorsun gibi. Bir oyunu indirmek ise daha çok aitlik bildiren bir şey gibi görünüyor sanki.
Dediğim gibi tartışmalı bir konu. Benim için geçerli olan ayrım senin için geçerli değil demek ki, olabilir. Korsan oyuna ben de karşıyım ama bahsettiğim koşullar neticesinde film izlemek ile aynı şey değil bana göre.

Son düzenleme:

DogancanYr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
194
İsim
Dogancan
Bahsettiğin ilişkilendirmeyi tam olarak anlamadım. CD fiyatlandırmasının neye dayandığını bahsetmeye gerek yok; materyal ve fabrikasyon maliyeti vs. Film/dizi platformlarının aylık ücreti yapımcı şirketlere gidiyor mu bilmiyorum. Benim bildiğim platformda içerik sunulmadan önce yapım şirketiyle anlaşılıp bütçeler ödeniyor. Oyun mağazalarında ise mağaza sahibi kesintileri dışında direkt yapımcıya gidiyor. Ayrıca herhangi bir dizi/filmin telif hakkını alan her platform kendi bünyesinde yayınlayabilir, YouTube gibi. Başka bir platformda paralı olan bir filmi YT'de ücretsiz izleyebiliyoruz değil mi? Keza torrent film izlenen siteler de az önce bahsettiğim telif hakkı ücreti dahilinde kendi bünyesinde içerik yayınlıyor olabilirler, içeriği sitelerinde paylaşmadan nasıl edindikleri tartışılır esasında. Ama bu durumun aksine oyunlarda telif hakkı ücreti söz konusu değil, oyuncu tarafında en azından. Örneğin bir yayıncı istediği oyunu yayınlayabilir ama herhangi bir platformdan (YT hariç) dizi/film izleyip yayınlayamaz gibi. Yapımcı şirketinin bizzat ortaya çıkardığı ürüne, verdiği emeğe para ödüyorsun.
Ek olarak, oyunların aksine film/dizileri izlemek için indirmene gerek olmuyor. Sonuçta bir siteye girip bir videoyu oynatıyorsun gibi. Bir oyunu indirmek ise daha çok aitlik bildiren bir şey gibi görünüyor sanki.
Dediğim gibi tartışmalı bir konu. Benim için geçerli olan ayrım senin için geçerli değil demek ki, olabilir. Korsan oyuna ben de karşıyım ama bahsettiğim koşullar neticesinde film izlemek ile aynı şey değil bana göre.
YouTubede büyük aboneye sahip kanallar zaten şirketin o kanal daha fazla izlensin ve youtube geliri elde etsin diye yüklüyor oraya . Küçük kanallarda YouTubenin gözünden kaçıyor. Film veya diziler yıllık anlaşmalı oluyor istenilen para verilmez ise kaldırılıyor. Torrent ve telif hakkı mı ? 😂😂 Kesinlikle yasal değil , tüm oyun yazılım ve film veren siteler biz yer göstericiyiz sitemizde hiç bir içerik yok diyorlar . Lütfen google drive den , yandexten ... içeriği kaldırtın diyor . Zamanında avatar 2 çıkmıştı çıktığı gibi torente düşmüştü ama film yayınlayan sitelerin hepsinde filmi kaldırmışlardı . Kim uğraşacak 30 , 40 tane siteye ayrı ayrı telif atmaya . O zaman film korsan değilse neden Netflixte ekran görüntüsü veya video kaydı alınmıyor veya hiç kimse para vermesin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çünkü izliyorsun geçiyorsun , oyun indirmek te aynı şey oynuyorsun ve siliyorsun o kadar büyük bütçeli filmler milyonlar harcanıyor para gelmedikten sonra kim neden çeksin o filmi izle ve Netflix gibi şirketlere ödeme yap ki para kazansınlar kutulu oyun ve steam , epic games (satın alma) xbox (kiralama).
Kutulu film ve Google filmler , itunes(satın alma) Netflix , amazon prime (kiralama) gibi hiç bir fark yok. Yapımcı neden 3 5 kuruş için çalışsın ki ?
Biz bu kadar hasılat yaptık diyen çok film şirketi var neden Netflix alsın parayı ?
Netflixin yıllık kazancını bir ayda toplamışlar.

Son düzenleme:
Top Bottom