Neler Yeni

💳 KREDİ KARTI HARCAMALARI PATLADI! 🔥

habbassaka

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,118
İsim
Berk
Gördüğüm en anlamsız verilerden biri. Bir yemeğe gitsem 1000₺ veriyorum, buna nakit mi dayanır? Ay sonunda tüm borcumu ödüyorum, konu kapanıyor. Param olmadığı için değil daha konforlu ve esnafı vergi ödemek zorunda bıraktığı için kredi kartı kullanıyorum.
dolaylı yoldan mastercard ve visa markalarına da komisyon ödüyorsun buna bağlı olarak ülkede olmayan dolarlar üretiyorsun. vergi ödetmenin doğru yolu bu değil. bu enflasyonu daha da arttırır. ha şuna katılıyorum insanlara artık 500lük 1000lik banknotlar üretmenin gerekliliğini aşılıyorlar. veya sıfırlar tekrar atılacak asgari ücret aynı oranda düşürülecek...

Matt Murdock

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,057
İsim
Oğuz

GirayHan

80+ Gold
kredi kartınızda kullanmadığınız limit, risk raporuna olumsuz etki eder. Kullanmadığınız limiti düşürün arkadaşlar.

Ruffian

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
929
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
300 bin liralık krediye 800 bin lira ödeme çıkarıyor faizi ile.

Mert

80+ Silver
dolaylı yoldan mastercard ve visa markalarına da komisyon ödüyorsun buna bağlı olarak ülkede olmayan dolarlar üretiyorsun. vergi ödetmenin doğru yolu bu değil. bu enflasyonu daha da arttırır. ha şuna katılıyorum insanlara artık 500lük 1000lik banknotlar üretmenin gerekliliğini aşılıyorlar. veya sıfırlar tekrar atılacak asgari ücret aynı oranda düşürülecek...
Troy çözümünü arttırmalılar o halde. Ben dışarı çıkarken 2000₺ mi alsam 3000₺ mi diye düşünemem, düşünmem.

Ayrıca tüm ülkeler için benzer durum geçerli fakat enflasyon bu seviyede değil.

Göktürk ArdaHan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
478
İsim
Arda doğan
Yapabileceğimiz tek bir şey var kredi kartı kullanmamak kart ile alışveriş yapmamak mümkünse ayağımızı yorganımıza göre uzatıp bankalara para kazandırmamak

Dahası  
Reaksiyon skoru
107
İsim
Bora
Parası olmayanlarda kullanıyor elbette ama zenginlerde genelde kredi kartı kullanıyor. Zengin olsam nakit taşıma ihtiyacı pek düşünmem açıkçası. Onları da sayarsan normal değerler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İnsanlar kredi kartını hediye kartı sanıyor, Geri ödemesi olduğunu unutuyor.
Öyle düşünen de çok var ama herkes 30-40k kazanmıyor. Hatta kira falan düşünürsen artık o bile yetmeyebiliyor. İnsanlar mecburen kullanıyor.

Yapabileceğimiz tek bir şey var kredi kartı kullanmamak kart ile alışveriş yapmamak mümkünse ayağımızı yorganımıza göre uzatıp bankalara para kazandırmamak
Ayağımı yorganına göre falan uzatmak zorunda değilim. Yurt dışında 10/10 yaşayan insandan ne farkım var acaba? Bu iktidarla zor bu ekonominin düzelmesi. Ayağını yorganına göre uzatınca bir miktar paranın birikiminin için kalması gerekir. O bile kalmıyorken ne yorgana uzatması?

Göktürk ArdaHan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
478
İsim
Arda doğan
Parası olmayanlarda kullanıyor elbette ama zenginlerde genelde kredi kartı kullanıyor. Zengin olsam nakit taşıma ihtiyacı pek düşünmem açıkçası. Onları da sayarsan normal değerler.

Öyle düşünen de çok var ama herkes 30-40k kazanmıyor. Hatta kira falan düşünürsen artık o bile yetmeyebiliyor. İnsanlar mecburen kullanıyor.

Ayağımı yorganına göre falan uzatmak zorunda değilim. Yurt dışında 10/10 yaşayan insandan ne farkım var acaba. Bu iktidarla zor bu ekonominin düzelmesi. Ayağını yorganına göre uzatınca bir miktar paranın birikimin için kalması gerekir. O bile kalmıyorken ne yorgana uzatması?
Knk ben Atatürk'çüyüm ekonominin ne durumda.olduğunu biliyorum biz millet olarak 7/24 çalışan bi milletiz bizdeki gibi eşşek misali çalışan millet yok ama buna rağmen ekonomi bu durumda bu sebepten ötürü millet olarak ilk bankaları aşşağı çekmek zorundayız ha ben harcarım saçarım diyorsan kart elinde kimse karışmaz ama 2 günlük zevk içinde kendini 2 senelik kredi kartı borcuna bağlayarak bankaların bol keseden kredi tuzağı a düşen sen olursun

Dahası  
Reaksiyon skoru
107
İsim
Bora
Knk ben Atatürk'çüyüm ekonominin ne durumda.olduğunu biliyorum biz millet olarak 7/24 çalışan bi milletiz bizdeki gibi eşşek misali çalışan millet yok ama buna rağmen ekonomi bu durumda bu sebepten ötürü millet olarak ilk bankaları aşşağı çekmek zorundayız ha ben harcarım saçarım diyorsan kart elinde kimse karışmaz ama 2 günlük zevk içinde kendini 2 senelik kredi kartı borcuna bağlayarak bankaların bol keseden kredi tuzağı a düşen sen olursun
Paran yoksa veya ödeyemeyeceğini biliyorsan kredi kartı kullanmamak gerekiyor zaten. Asla böyle bir hataya düşmedim ben. Fakat güncel koşullarda insanlar para yetiremiyor hiçbir şeye. Bu 2 günlük zevk için para saçmak değil. Faturalar, alışveriş vs. bunlar hep kredi kartıyla ödeniyor genelde. Zaten o aya para yetiremiyorsan kredi kartına ekstradan borca giriyor. Bu böyle yuvarlanıp dönüyor ve döngüye giriyor.

eneskaya6

80+ Bronze
Doğru bir karar cok önceden yapilmasi gereken bir karar. Para degersizlesti gerci ama Turkiye de ciddi anlamda millete kredi ve kredi kartı operasyonu cekildi. Dunyanin hicbiryerinde eşi benzeri yok bu banka uygulamalarinin. Bankalara para ustune para kazandirdilar. Borcu olan millet, bankaya saga sola bagimli olan halk hicbir zaman sesini cikaramaz. Borcu olan kişi tepki gösteremez.

Göktürk ArdaHan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
478
İsim
Arda doğan
Paran yoksa veya ödeyemeyeceğini biliyorsan kredi kartı kullanmamak gerekiyor zaten. Asla böyle bir hataya düşmedim ben. Fakat güncel koşullarda insanlar para yetiremiyor hiçbir şeye. Bu 2 günlük zevk için para saçmak değil. Faturalar, alışveriş vs. bunlar hep kredi kartıyla ödeniyor genelde. Zaten o aya para yetiremiyorsan kredi kartına ekstradan borca giriyor. Bu böyle yuvarlanıp dönüyor ve döngüye giriyor.
Bu dediğinle diğer sözünün anlamı farklı ama bu koşullarda insanların kişisel olarak ihtiyaçları minimum seviyede dahi olsa mecbur kredi çekiyor o ayrı

eneskaya6

80+ Bronze
kredi kartını ülkeden kaldirmiyorlar. Acıklamayı Okusan anlardın. Aylik gelirin 4 katı limit olacak. 30k alan kisi de 200k-300k kredi kartı limiti sacmaliktan baska bisey degil. Aylik faturalarda 5k yi gecmez zaten

Top Bottom