Neler Yeni

Kredi kartında taksit nasıl işler?

pLowstone

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
216
İsim
Kadir
Aydınlanmaya ihtiyacım var bu konuda :)

Şimdi ben mesela 9k lık bir laptop aldım diyelim. 12 ay taksitle 845 tl ödemem gerektiğini söylüyor (Kredi kartını yeni aldık o yüzden boş hiç kullanılmamış borç falan yok ) Benim aldığım satıcıya karttan direkt tam para geçiyor ama ben bankaya borçlu çıkıyorum ve 12 ay boyunca faiziyle ödüyorum değil mi, doğru mu tahmin etmişim?

Eğer doğruysa 2 sorum daha var ;

1 - Eğer geciktirirsek taksiti ne olur? ( Ayrıntılı yazarsanız sevinirim )
2 - Mesela ben 3 taksitini ödedim kaldı 9 diyelim. 9 taksiti ödemek istemiyorum ben peşin şekilde ödemek istiyorum elime para geçmiş diyelim. Ödeyebilir miyim? ve Faiz ortadan kalkar mı?

Ayrıntılı yazarsanız çok sevinrim.

ygtcntpl

80+ Bronze
Alıntıyı görüntüle

Şimdi laptop 8 K tam olarak. Ama gördüğünüz gibi eğer 12 ay taksitle ödersek o fiyat 648 TL falan artmış. Bu artan 648 TL faiz değil mi ? Vade mi deniyor yani buna?

Tam anlamak için soruyorum özür dilerim yorduğum için.
Laptopu kafamdan salladım bunu alacağım için değil örnek.
Kardeşim kusura bakma ama adam sana 2-3 kere söylemiş, taksit ekranında gördüğün fiyat artışı vade farkıdır. Faiz ise borcunu ödemezsen bankanın sana kestiği bir nevi cezadır. İkisi farklı şeyler..

Ayrıca yeni bir kredi kartı aldıysan ve öğrenciysen limiti 10.000 liralık bir laptop alabilecek kadar yüksek değildir muhtemelen, bir kontrol et istersen.

Her kartın her ay hesaplama yaptığı, borç kestiği bir hesap kesim tarihi vardır, örneğin; ayın 1'i hesap kesim tarihi. Sen ayın 2'sinde bu ürünü aldın, o aylık taksiti son ödeme tarihine kadar ödeyebilirsin mesela 2 Mart yani bugün aldın, son ödeme tarihi 11 Nisan, 1. taksiti 11 Nisan gelmeden önce ödemelisin. Bu detayları telefonuna indirdiğin banka uygulamasından kontrol edebilirsin. Şu an benim anlatmam biraz karmaşık gelmiş olabilir fakat kendi tarihlerini ve bilgilendirmeleri doğru okuyunca anlayacaksın.

Bankalar bazen kendi içinde taksitlendirme yapabilir ama neye göre bilmiyorum müşteri temsilcisiyle görüşmek gerek. Mesela şöyle bir örnek vereyim; ben ram almıştım, peşin fiyatı 300 lira taksitli fiyatı 350 liraydı. Ben vade farkı olan 50 lira fazla para vermek istemediğim için peşin olarak 300 liraya almış ve banka üzerinden taksitlendirmiştim yani 50 lira cebimde kalmıştı. Uyarı: Bu bahsettiğim olayı her banka her üründe yapmayabilir.

mszeyrek

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,665
İsim
Muhammed said zeyrek
Kardeşim kusura bakma ama adam sana 2-3 kere söylemiş, taksit ekranında gördüğün fiyat artışı vade farkıdır. Faiz ise borcunu ödemezsen bankanın sana kestiği bir nevi cezadır. İkisi farklı şeyler..

Ayrıca yeni bir kredi kartı aldıysan ve öğrenciysen limiti 10.000 liralık bir laptop alabilecek kadar yüksek değildir muhtemelen, bir kontrol et istersen.

Her kartın her ay hesaplama yaptığı, borç kestiği bir hesap kesim tarihi vardır, örneğin; ayın 1'i hesap kesim tarihi. Sen ayın 2'sinde bu ürünü aldın, o aylık taksiti son ödeme tarihine kadar ödeyebilirsin mesela 2 Mart yani bugün aldın, son ödeme tarihi 11 Nisan, 1. taksiti 11 Nisan gelmeden önce ödemelisin. Bu detayları telefonuna indirdiğin banka uygulamasından kontrol edebilirsin. Şu an benim anlatmam biraz karmaşık gelmiş olabilir fakat kendi tarihlerini ve bilgilendirmeleri doğru okuyunca anlayacaksın.

Bankalar bazen kendi içinde taksitlendirme yapabilir ama neye göre bilmiyorum müşteri temsilcisiyle görüşmek gerek. Mesela şöyle bir örnek vereyim; ben ram almıştım, peşin fiyatı 300 lira taksitli fiyatı 350 liraydı. Ben vade farkı olan 50 lira fazla para vermek istemediğim için peşin olarak 300 liraya almış ve banka üzerinden taksitlendirmiştim yani 50 lira cebimde kalmıştı. Uyarı: Bu bahsettiğim olayı her banka her üründe yapmayabilir.
Ben de sanmıyorum 10k limiti olduğunu. Yeni kart almış öğrenci iken üzerime hiç bir şey yoktu (gerçi hala doğru düzgün hiç bir şeyim yok ama en azından aylık gelirini kanıtlayarak limitini arttırabiliyorsun)

ygtcntpl

80+ Bronze
Ben de sanmıyorum 10k limiti olduğunu. Yeni kart almış öğrenci iken üzerime hiç bir şey yoktu (gerçi hala doğru düzgün hiç bir şeyim yok ama en azından aylık gelirini kanıtlayarak limitini arttırabiliyorsun)
Benim limit 1000'di uğraştım uğraştım artırmadılar ama geçen ay borçları düzenli ödediğim için 300 lira artmış wow :D

pLowstone

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
216
İsim
Kadir

10 K limiti var platinum kredi kartı. Teşekkürler.

htc.husnu

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
645
İsim
Hüsnü Turan ÇETİN
Instagram
@htc.husnu
Aydınlanmaya ihtiyacım var bu konuda :)

Şimdi ben mesela 9k lık bir laptop aldım diyelim. 12 ay taksitle 845 TL ödemem gerektiğini söylüyor (Kredi kartını yeni aldık o yüzden boş hiç kullanılmamış borç falan yok ) Benim aldığım satıcıya karttan direkt tam para geçiyor ama ben bankaya borçlu çıkıyorum ve 12 ay boyunca faiziyle ödüyorum değil mi, doğru mu tahmin etmişim?

Eğer doğruysa 2 sorum daha var ;

1 - Eğer geciktirirsek taksiti ne olur? ( Ayrıntılı yazarsanız sevinirim )
2 - Mesela ben 3 taksitini ödedim kaldı 9 diyelim. 9 taksiti ödemek istemiyorum ben peşin şekilde ödemek istiyorum elime para geçmiş diyelim. Ödeyebilir miyim? ve Faiz ortadan kalkar mı?

Ayrıntılı yazarsanız çok sevinrim.
Sen her ay sana düşen 845 tl faturanın ödemek zorundasın. Her kredi kartının bir extre tarihi vardır. O tarihe kadar ödemiş olman gerek yani her ay 845 tl ni zamanı geçirmeden ödemen gerek. Eğer geciktitrsen bankanın sana uygulayacağı faiz orani vardır her kartta değişir

İkinci sorun olarak tüm para eline geçince bankamatiklerden vs ödeme yapamazsın. Bankaya gidip özel olarak talep edeceksiniz tüm kartımın extresini boşaltmak istiyorum diye kabul olursa tamamını ödersiniz

pLowstone

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
216
İsim
Kadir

O son cümlenizi anlamadım ya. Peşin alıp banka içinde taksitlendirdim demişsiniz ne demek istediniz anlamadım? 300Tl peşin 300 tl ödediniz ama taksitlendirme ne alaka onu anlamadım
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sen her ay sana düşen 845 TL faturanın ödemek zorundasın. Her kredi kartının bir extre tarihi vardır. O tarihe kadar ödemiş olman gerek yani her ay 845 TL ni zamanı geçirmeden ödemen gerek. Eğer geciktitrsen bankanın sana uygulayacağı faiz orani vardır her kartta değişir

İkinci sorun olarak tüm para eline geçince bankamatiklerden vs ödeme yapamazsın. Bankaya gidip özel olarak talep edeceksiniz tüm kartımın extresini boşaltmak istiyorum diye kabul olursa tamamını ödersiniz
Oh bu cevap benim için yeterli teşekkürler :)

ygtcntpl

80+ Bronze
O son cümlenizi anlamadım ya. Peşin alıp banka içinde taksitlendirdim demişsiniz ne demek istediniz anlamadım? 300Tl peşin 300 TL ödediniz ama taksitlendirme ne alaka onu anlamadım

6 taksit 350 lira almak yerine 300 lira peşin aldım, banka uygulamasına girdim ve orada borç kısmından sonradan taksitlendirme yaptım ve 300 lirayı kendi içinde 6 taksite böldüm. Boş yere 50 lira fazla ödememiş oldum. Tekrar hatırlatayım bu dediğim olayı kesin olarak yapamıyorsun (neye göre hangi ürünlerde yapıldığını bilmiyorum) böyle dedim diye peşin alma, sonra taksit yapamazsın falan sıkıntıya düşme.

htc.husnu

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
645
İsim
Hüsnü Turan ÇETİN
Instagram
@htc.husnu
O son cümlenizi anlamadım ya. Peşin alıp banka içinde taksitlendirdim demişsiniz ne demek istediniz anlamadım? 300Tl peşin 300 TL ödediniz ama taksitlendirme ne alaka onu anlamadım

Elinden geldiğince faize düşmemeye çalış bankaların faiz işleri fesattır zaten haramda 😅.

pLowstone

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
216
İsim
Kadir
6 taksit 350 lira almak yerine 300 lira peşin aldım, banka uygulamasına girdim ve orada borç kısmından sonradan taksitlendirme yaptım ve 300 lirayı kendi içinde 6 taksite böldüm. Boş yere 50 lira fazla ödememiş oldum. Tekrar hatırlatayım bu dediğim olayı kesin olarak yapamıyorsun (neye göre hangi ürünlerde yapıldığını bilmiyorum) böyle dedim diye peşin alma, sonra taksit yapamazsın falan sıkıntıya düşme.
Şimdi anladım ne yaptığınızı. Bunun neye göre yapıldığını bilsem aslında işime yarar belki ilerleyen zamanlarda.

mszeyrek

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,665
İsim
Muhammed said zeyrek

Tüm extreyi boşaltınca vade farkını yine de ödüyorsun o yüzden her ay ayırmak daha mantıklı bence (örnek olarak paran değerlenen bir yatırım şeklinde orada kalsın fatura geldikçe oradan bozdurarak ödersin tüm extreyi boşaltmak saçma bence)

pLowstone

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
216
İsim
Kadir
Tüm extreyi boşaltınca vade farkını yine de ödüyorsun o yüzden her ay ayırmak daha mantıklı bence (örnek olarak paran değerlenen bir yatırım şeklinde orada kalsın fatura geldikçe oradan bozdurarak ödersin tüm extreyi boşaltmak saçma bence)
Peşin ödemek yerine, peşin ödeyeceğin parayı orada bırak. Taksit taksit ödesin diyorsunuz anladığım kadarıyla? Peşin ödemek elden paranın bir anda gitmesi yüzünden mi mantıksız neden mantıksız?

mszeyrek

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,665
İsim
Muhammed said zeyrek
Peşin ödemek yerine, peşin ödeyeceğin parayı orada bırak. Taksit taksit ödesin diyorsunuz anladığım kadarıyla? Peşin ödemek elden paranın bir anda gitmesi yüzünden mi mantıksız neden mantıksız?
Hayır paranın türk olarak kalması iyi değil diyorum. Bir anda 10k vereceğine paran orda değerlensin (tabi borsa bu düşebilir de) her ay 850 ödersin.

pLowstone

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
216
İsim
Kadir
Hayır paranın türk olarak kalması iyi değil diyorum. Bir anda 10k vereceğine paran orda değerlensin (tabi borsa bu düşebilir de) her ay 850 ödersin.
Anladım şimdi teşekkürler.

Top Bottom