Neler Yeni

Kuryelik yapmak için ikinci el motor tavsiyesi

beatsquar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Deniz Gündoğan
Arkadaşlar selam , yaklaşık 1 hafta önce foruma sıfır Honda Activa 125 için görüşlerinizi sormuştum ve olumlu yanıt almıştım , sorduğum gecenin sabahı bayiye gittim ve motorun yarın geleceğini fakat bazı parçaları ve aküsü demonte geldiği için 2 gün sonra gelmem gerektiğini söylediler 2 gün sonra gitmeden aradım motor geldi mi diye , gelmediğini ve almak için kayıt yaptırıp sıraya girmem gerektiğini söylediler ve hala bekliyorum hergün arayıp soruyorum ama aynı cevap daha gelmediğini söylüyorlar olduğum il dışında diğer tüm yakın illerdeki bayileri aradım fakat onlarında ellerinde yok , bu süreçte çevremle bu konuyu konuşurken ''kuryelik yapmak için niye sıfır motor alıyorsun'' tarzında eleştiriler aldım . Kafam karıştı ve tekrar sizlere sormak istedim . Sizce sıfır Activa'yı beklemeli miyim yoksa sonuçta kuryelik için kullanacağım diyerek 2. El olarak satın mı alayım ? Önerilerinizi bekliyorum , şimdiden teşekkürler :)

Arsek

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
813
İsim
mehmet yahya kara
İlgilendiği Kategoriler
ISS önerilerinde, Driver ile ilgili konularda, Donanımsal herhangi bir arızada etiketlerseniz seve seve yardımcı olurum
Discord
.arsek
Arkadaşlar selam , yaklaşık 1 hafta önce foruma sıfır Honda Activa 125 için görüşlerinizi sormuştum ve olumlu yanıt almıştım , sorduğum gecenin sabahı bayiye gittim ve motorun yarın geleceğini fakat bazı parçaları ve aküsü demonte geldiği için 2 gün sonra gelmem gerektiğini söylediler 2 gün sonra gitmeden aradım motor geldi mi diye , gelmediğini ve almak için kayıt yaptırıp sıraya girmem gerektiğini söylediler ve hala bekliyorum hergün arayıp soruyorum ama aynı cevap daha gelmediğini söylüyorlar olduğum il dışında diğer tüm yakın illerdeki bayileri aradım fakat onlarında ellerinde yok , bu süreçte çevremle bu konuyu konuşurken ''kuryelik yapmak için niye sıfır motor alıyorsun'' tarzında eleştiriler aldım . Kafam karıştı ve tekrar sizlere sormak istedim . Sizce sıfır Activa'yı beklemeli miyim yoksa sonuçta kuryelik için kullanacağım diyerek 2. El olarak satın mı alayım ? Önerilerinizi bekliyorum , şimdiden teşekkürler :)
getir yemek sepeti gibi markalar bazen motorloranı ihale ile ucuza satıyor onları bi araştır uyguna çözersin

Arda Fisher

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
228
İsim
Mustafa Arda BALIKÇI
Kardeşim mahallede sevdiğim bi abim günde 14 saat çalışıyordu kuryelikte 2 yıl yaptı tam dedi olum kendi arabami alcam diye mutlu mutlu anlatırken ekipmansizliktan dolayi kafaya darbe aldı gün o gündur iletisime gecemiyoruz kendisiyle 1 yıla yakın olmuştur parktan olduğu için malesef çok yakinlik yoktu bi kez kardeşi gelip anlattı helallik istedi gitti demem oki ekipmanlara özen göster kasksiz iş yapma kendini yorma abimsin.

beatsquar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Deniz Gündoğan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kardeşim mahallede sevdiğim bi abim günde 14 saat çalışıyordu kuryelikte 2 yıl yaptı tam dedi olum kendi arabami alcam diye mutlu mutlu anlatırken ekipmansizliktan dolayi kafaya darbe aldı gün o gündur iletisime gecemiyoruz kendisiyle 1 yıla yakın olmuştur parktan olduğu için malesef çok yakinlik yoktu bi kez kardeşi gelip anlattı helallik istedi gitti demem oki ekipmanlara özen göster kasksiz iş yapma kendini yorma abimsin.
Önerileriniz için çok teşekkür ederim merak etmeyin güvenlik ve güvenli sürüşten ihmal vermeyeceğim kuşkunuz olmasın

Mechanist

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,892
İsim
Sarp Yılmaz
Tek diyeceğim diğer arkadaşlar gibi ekipmanlarına dikkat et yolun açık olsun.

bosbelesbiri

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,513
İsim
ali
Hocam konu dışı ama hangi firmaya gireceksiniz acaba

ysuflix

80+ Silver
2. Elden Dio, Activa S, PCX 125 bakabilirsin sıfır alman saçma olur bence de. Bakımlar servislerde daha pahalı çünkü. Ayrıca honda, yamahadan şaşma uzun vadede daha az masrafsız olur ama çin malı yani mondial küba kanuni yuki rks falsn uğraştırır.

beatsquar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Deniz Gündoğan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Askalaphos
Ben Yemek Sepeti'nde esnaf kuryeyim. Şimdi öncelikle esnaf kuryelik mi yapacaksın? Masraf yapıp yapmadan önce hangi firmaya gireceksen bölgende alım olup olmadığına dair iyice araştırma yapmanı tavsiye ederim. Yemek Sepeti ve Trendyol çoğu bölgede alım yapmıyor. Motosiklet alıp şirket açıp aylarca bekleyen insanlar var. Önce bu bilgiyi vermek istedim. Başka türlüyse o başka tabi ki.

Önce şuradan başlayayım, sıfır veya ikinci elin birbirine karşı avantaj ve dezavantajı var.

Sıfır alırsan,
1. Esnaf kurye olarak çalışacaksın ki öyle anlıyorum. Şirket üstüne alacağın için gider göstereceksin. Böylelikle devlete daha az vergi ödeyeceksin veya hiç ödemeyeceksin, gelirine bağlı olacak. Fakat motosikleti satarken onun KDV'sini yine devlete ödeceksin. Şahsen ben sıfır motosiklet alıp başladım birkaç ay KDV'den kafam rahat oldu. Fakat bu motoru satarsam devlete KDV ödeyeceğim ama satmak gibi planım veya düşünecem yok mesela. İşi bıraksam da kalır öyle. Amorti ettim zaten.

2. Esnaf kuryelikte günü gelecek günde 200 genelde ortalama 100-150 KM yapacaksın. İkinci el 15.000'inde motor aldığını düşün, 5-6 ay sonra gelecek KM'yi sen hesap et. Motosikletler ortalama 40 binde motor yiyor, yani 40-60 binden sonra motoru refteke etmen gerecek. Sıfırın bu konuda bir tık avanajı var diye düşünüyorum. En kötü 20 bin KM yapıp satma imkanın olur. Zaten alacağın ikinci el motor -15.000 KM ise sıfırla neredeyse aynı fiyata gelir. Biraz piyasaya baktıysan anlarsın. Adamlar sıfırdan pahalıya ikinci el satıyorlar:))

3. Sıfır motorun bir dezavantajı rodaj vb. bakımları ve masrafları. 500-1500-3000 gibi bakımları var. Her bakımın ayrı bir bedeli var. En son 750 liraydı, şimdi ne oldu bilmiyorum. Bakım günü de 2-3 saat çalışamazsın bu da bir zarar kalemi. Kafadan 1500 gitti zaten.

bosbelesbiri

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,513
İsim
ali
Trendyol düşünüyorum öneriniz varmı?
Malesef yaşım 18. Öğlen 1 ile 6 arası okuldayım akşamları çalışmak için bakıyorum firmalara yaşadığım ilde trendyol yok yemeksepeti ve vigo mantıklı geldi sanırım hakkımı vigodan yana kullanacağım akşam 19-24 arası part time çalışma var.. Pek bi araştırma yapmadım canlı canlı birileriyle konuşacağım hangilerini önerirlerse artık.

GunBlack

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Enes
Malesef yaşım 18. Öğlen 1 ile 6 arası okuldayım akşamları çalışmak için bakıyorum firmalara yaşadığım ilde trendyol yok yemeksepeti ve vigo mantıklı geldi sanırım hakkımı vigodan yana kullanacağım akşam 19-24 arası part time çalışma var.. Pek bi araştırma yapmadım canlı canlı birileriyle konuşacağım hangilerini önerirlerse artık.
naptın kanka başladınmı kuryeliğe acaba

Top Bottom