Neler Yeni

[ Rehber Niteliğinde ] İkinci El Donanım Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Nirvana

80+ Silver
En İyi Cevap
1
İkinci el olarak alışverişlerim ve yaşadıklarımı sizle paylaştım, bazı arkdaşlar diyebilir destan yazmışsın diye, ben ikinci el alacak arkadaşlara fikirlerimi ve yaşadıklarımı paylaştım zaten sıfır alanların kafası rahat olur ama ikinci el donanım alacak arkadaşların okumasını öneririm eklemek istediğiniz bir yer olursa yoruma bekliyorum.

- Merhaba ikinci el donanım alışveriş konusundaki deneyimlerimin, fikirlerimin olduğu ve ikinci el donanım alacak arkadaşları ilgilendirecek bir konuda bilgilendirici bir paylaşım yapmak istedim.

İlk olarak ; Ekran kartı ve anakart donanımlarından başlamak istedim çünkü ikinci el olarak en dikkat edilmesi ve en çok sorun yaşanılan iki parça,

Ekran kartı
: Ekran kartı alındığı sırada ilk olarak garanti, fatura, kutu önemli etkenlerden bir tanesidir çünkü aldıktan sonra ikinci el aldım zaten birde sıkıntı yaşarsam kart elimde kalır diye ister istemez düşünüyor ve yaşamadım değil rx 570 aldım ve kronik driver sorunu yaşadım ve elim kolum bağlı bekledim. İkinci olarak ekran kartı miningte kullanılmış mı ? Açıkcası ben bu konuda çok titizimdir çünkü miningli alıp sorun yaşayanlar sorun yaşamayanlara göre oldukça fazla ve miningte görüşüm şu şekildedir adam alıyorsa neden 3 ay veya 6 ay mining için alsın mining için alınan kartlar belli bir süreye kadar tam yükte ve getirdiği değere göre çalışıyor evet bu konu çok tartışılan bir konu fakat bende belirttim görüşümü fikrimi katılmayanlar olabilir onlara kalmış. Üçüncü olarak kart açılmış mı ? Açıldıysa hangi nedenle açılmış, garanti vidası varsa garanti vidasına bakılmalı yoksa detaylı olarak bakıldığında anlaşılma ihtimali var veya satıcıya sorulmalı genelde açılan kartlar miningten dolayı açılan kartlar oluyor zaten temizleme taktiğini bilen adam ekran kartını açmaz fana nazik bir şekilde bastırır fan dönmez ve hava üfleyen veya çeken aletler yardımıyla fan temizlenir diye düşünüyorum ama macun konusunda bu kartın açılması gerekir eğer kart uzun süre kullanıldı ise örneğin 3 yıl gibi bir süre geçmiş ise gerekiyorsa macunu yenilebilir. Dördüncü olarak ve son olarak ekran kartı formattan sonra kendi kullandığın işletim sisteminde örnek olarak win10 64x de en son driver ile çalışıp ekran kartı yükte iken değerleri nromal veriyormu onada bakmak gerekir.

Yaşadıklarım (Olumsuz) : GT serisi ekran kartlarını şu yüzden tavsiye etmiyorum zamanında gt 640 aldım ve ozamanlar herkes bilgiye ve aradığı cevaba o kadar hızlı ve öğrenememe gibi bir durumu var ben bulamadım . Bilgisayar ekran kartını görüyor ama kart aktif değil baktım ettim olmadı bu olmadı tüm sürücüleri yükledim olmadı format bu şekilde devam etti sonrada beta sürücülere geçtim ve beta sürücüsünde 1. olmadı 2. sürücü oldu ve sonunda uğraştırsada kart aktifleşti ama gel gelelim güncel oyunları açmıyor güncel driverını yükle diyor ve tekrar sıkıntı yaşadım ve bundan önceside kart ve ben kartı1 hafta sonra aldım adamla anlaşmıştık ama adam kargo parasınıda bana kitlemişti gt serisi ekran kartı ile böyle bir rezil anım vardı.
Gelelim rx 570 ile yaşadım soruna rx570 aldım her şey hoş uygun fiyat fakat satıcı win7 de kullanıyor ve her şey iyi hoş güzel aldık geldik ben sisteme format attım bende win10 64x kullanıyorum bir baktım ekran 640x480 gibi çözünürlükte ve kısıtlayıcı bir çözünürlükte geldi yine güncel driver ile çalışmıyor. Dxdiag ta static olarak gözüküyor. Konu olarak forumda açtım kimse yardım edemiyor .
Anladım ki bu kart kronik olarak sorunlu gt serisi ekran kartı geldi aklıma ve yinemi yine mi bu ikinci el ne kadar sıkıntılı dedim! Ve bir baktım kart kronik sorunlu 2019 driver ile ekran ölçeklendirmeden bir kaç ayar yaparak kartı aktif ettim ekran kartı olarak yaşamışlarım malesef bunlar ama şükürler olsun kendi sorunlarımı ancak kendim araştırarak çözeceğimi ve kendim çözmem gerektiğini öğrenmiş oldum bu konuda şikayetim yok ama birdaha yaşamak istemiyorum o stres bir ömre bedel.

Anakart : Anakartta ise genelde amd kullandım ama intele içinde geçerli birkaç deneyim paylaşacağım. Anakarttaki tüm çıkışları şansınız varsa deneyin vga olur usb olur ses çıkışları olur vesaire giriş olarakta ram slotlarını ekran kartı slotunu sata girişlerini veya diğer girişleri kontrol edilmesini öneririm. İntel de ise işlemci socketinin pinlerine dikkat edilmesi gerektiğini söylemek isterim ve son olarak işlemci ile aynı socket veya pinde olmasına dikkat etmelisiniz.

Yaşadıklarım : Ram slotu bozuk bir anakart , sata girişi bozulmuş bir anakart, anakart çıkışlarının neredeyse hepsi bozuk bir yani usb vga vb anakart

Ram : Ram olarak şunu söyleyebilirim genelde aldığım sistemlerde rami çıkartınca ram yanmıştı sebep olarak statik elektrik diyorlar. Ram konusunda slottan gerekmediği sürece çıkartmama taraftarıyım.

Yaşadıklarım : Yaklaşık 10 veya üzeri ram yaktım veya bozdum denebilir.

İşlemci : İşlemci konusunda anakart socketine veya pinine uygun bir işlemci aldığınızda bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Depolama : Depolama olarak ikinci el alma taraftarı bende değilim fakat alındığında sağlık ve sıcaklık testi yapılmasını öneriyorum. Özellikle ses yapan hdd lerden uzak durun .

Son düzenleme:

Fiery

80+ Titanium
En İyi Cevap
29
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,053
İsim
Ömer
Steam
fieryz
İşe yarar bu :)

eysis

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Bu konu neden değer görememiş? Çok faydalı bir rehber aslında.

Top Bottom